SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Emeryci, mieszkańcy wsi i osoby z wykształceniem podstawowym najchętniej oglądają Polsat

Polsat chętniej oglądają kobiety niż mężczyźni. Wśród widowni stacji dominują mieszkańcy wsi, osoby starsze, a także osoby z wykształceniem podstawowym - szczegółowy raport Wirtualnemedia.pl.

Andrzej Grabowski i Dariusz Gnatowski na planie "Świata według Kiepskich", fot. materiały prasoweAndrzej Grabowski i Dariusz Gnatowski na planie

Polsat chętniej oglądają kobiety, ale ich udział spada

W okresie od 1 września do 12 grudnia 2022 roku Polsat oglądało średnio 56,39 proc. kobiet i 43,61 proc. mężczyzn. Dla porównania, w całym rynku telewizyjnym widownia posiada nieznacznie mniejszą przewagę kobiet, które w analizowanym okresie stanowiły 53,19 proc. udziału wszystkich widzów. Z kolei wynik widowni męskiej to 46,81 proc. - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Polsat w analogicznym okresie rok wcześniej miała wyższy udział widowni kobiecej nad męską. W okresie od 1 września do 12 grudnia 2021 roku kobiety stanowiły 58,22 proc., a mężczyźni - 41,78 proc.

Struktura wiekowa podobna do całego rynku

Polsat na tle całego rynku charakteryzuje się niskimi wynikami oglądalności wśród młodych widzów. Udziały widowni stacji w grupach wiekowych 10-11, 13-15, 16-17 i 18-19 w badanym okresie wynoszą wyraźnie poniżej 1 proc. Niskie zainteresowanie w najmłodszych grupach wiekowych Polsat miał również w analogicznym okresie zeszłego roku.

W kolejnych grupach wiekowych zainteresowanie kanałem stopniowo zaczyna rosnąć - podobnie jak w całym rynku telewizyjnym. Jest ono wysokie w starszych grupach wiekowych.

Zdecydowanie najwyższe wyniki oglądalności Polsat notuje w grupie 60+, w której widownia stanowi aż 44,21 proc. wszystkich widzów (a w grupie 50+ jest to 60,80 proc.). Dla porównania w całym rynku jest to 45,28 proc. (61,45 proc.).

Rośnie udział widowni wiejskiej

Małe dysproporcje oglądalności Polsat względem całego rynku notowane są również ze względu na miejsce zamieszkania widzów. Stacja ma zauważalną przewagę w strukturze widowni mieszkańców wsi, którzy stanowią 39,52 proc. udziału wszystkich widzów stacji (względem analogicznego okresu rok wcześniej wzrost o 1,87 pkt. proc.). Wartość ta w całym rynku wynosi 37,72 proc.

Rosną dochody widzów Polsatu

Biorąc pod uwagę średni miesięczny dochód netto danego gospodarstwa domowego w przeliczeniu na 1 mieszkańca (w zł) można zauważyć, że Polsat posiada względnie podobną strukturę widowni do całego rynku telewizyjnego w Polsce, chociaż na tle całego rynku charakteryzuje się mniejszym udziałem osób o wysokich dochodach.

W okresie od 1 września do 12 września ub.r. średni miesięczny dochód netto danego gospodarstwa domowego w przeliczeniu na 1 mieszkańca powyżej 5 tys. zł netto w okresie od 1 września do 12 września br. wynosił 28,76 proc. (w całym rynku 35,28 proc.), a rok wcześniej było to 25,35 proc. Z kolei w przypadku dochodów od 0 do 1400 zł jesienią tego roku udział wynosił 7,28 proc., a jesienią ub.r. - 9,28 proc.

Ponad połowa widzów z wykształceniem podstawowym

Polsat najchętniej oglądają osoby z wykształceniem podstawowym, a udział takich widzów minimalnie rośnie - z 50,53 proc. widowni w okresie od 1 września do 12 grudnia 2021 roku do 51,53 proc. w okresie od 1 września do 12 grudnia 2022 roku (w całym rynku obecnie jest to 42,36 proc.).

Spada udział widzów z wykształceniem wyższym, którzy w badanym okresie stanowili 12,28 proc. widowni stacji (18,60 proc. w całym rynku). Rok wcześniej było to 13,39 proc.

46 proc. widowni to emeryci

Ze względu na wykonywany zawód Polsat najchętniej oglądany jest przez emerytów, którzy stanowią 45,68 proc. widowni stacji (45,41 proc. w analogicznym okresie rok wcześniej). Dla porównania, wszystkie kanały telewizyjne w Polsce w strukturze widowi średnio mają 43,45 proc. emerytów.

ADH% (Adhesion) - udział procentowy widzów poszczególnej grupy względem liczebności grupy odniesienia np. udział widowni w wieku 65+ względem wszystkich widzów. Tym samym wskaźnik ten informuje o strukturze demograficznej widzów, a tym samym opisuje atrakcyjność programu. Adhesion dla kilku grup sumuje się do 100 proc. pod warunkiem, że badane grupy w całości zawierają się w grupie odniesienia - np. kobiety 4+ i mężczyźni 4+ w odniesieniu do grupy wszyscy 4+.

Średni dobowy udział Polsatu w pierwszym półroczu br. wyniósł 7,38 proc. (po spadku o 10 proc. względem pierwszego półrocza ub.r.).

ANALIZY WIRTUALNEMEDIA.PL

Emeryci dominują wśród widowni TVP Info

TVN24 ze starszą widownią, ale wykształconą

Kto ogląda TVP1? Starsza widownia, ale z coraz wyższymi dochodami

Osoby starsze i mieszkańcy wsi dominują w widowni TVP2

Polsat News ogląda więcej mężczyzn niż kobiet, w widowni dominują osoby starsze

Kobiety, osoby starsze i mieszkańcy wsi dominują wśród widowni „M jak miłość”

„Wiadomości” ogląda więcej mężczyzn niż kobiet. Dominują emeryci

Kobiety dominują wśród widowni „Faktów”, rośnie udział osób z wysokimi dochodami

Dołącz do dyskusji: Emeryci, mieszkańcy wsi i osoby z wykształceniem podstawowym najchętniej oglądają Polsat

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tak to widzę
Można zaklinać rzeczywistość, ale prawda jest taka, że telewizję linearną niezależnie od nadawcy, najczęściej oglądają grupy społeczne z tytułu komentowanego artykułu. Młodzi mają totalnie wywalone na tradycyjną tivi. Co najwyżej sport przy okazji Olimpiad i imprez rangi mistrzowskiej. Reszta kontentu w telewizorach młodych, to treści VOD.
odpowiedź
User
Ox
Paradoksalnie Polsat ma dziś bardziej zróżnicowaną ramówkę niż TVN (zwłaszcza w tygodniu). A na pewno dużo lepszą ofertę filmową (gdzie TVN leci na powtórkach tego samego… ile razy można katować Władcę Pierścieni i Harry Pottera). Co nie zmienia fakty, że i tu zdecydowanie za dużo paradokumentów.
odpowiedź
User
Jasta
Nieraz słyszę emeryta czy emerytkę dzwoniącą do szkła kontaktowego! TVN też oglądają!
odpowiedź