SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kurski, Romaszewska-Guzy, Skowroński i Czajkowski w finale konkursu na prezesa Telewizji Polskiej

Rada Mediów Narodowych po ocenie merytorycznej kandydatów do ostatniego etapu konkursu na prezesa Telewizji Polskiej  zakwalifikowała obecnego prezesa TVP Jacka Kurskiego, Agnieszkę Romaszewską-Guzy, Krzysztofa Skowroński i Bogdana Czajkowskiego.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł KulaArticle

W środę odbył się drugi etap konkursu na prezesa Telewizji Polskiej, do którego po weryfikacji formalnej zakwalifikowano 18 z 23 kandydatów (odpadł m.in. Piotr Barełkowski). Członkowie Rady Mediów Narodowych oceniali kompetencje i doświadczenie kandydatów w branży telewizyjnej.

Jak poinformował przewodniczący RMN Krzysztof Czabański, do ostatniego etapu zostały zakwalifikowane cztery osoby: obecny prezes TVP Jacek Kurski, dyrektor Radia Wnet i prezes SDP Krzysztof Skowroński (w przeszłości dziennikarz m.in. TVP i dyrektor radiowej Trójki), dyrektor TV Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy oraz publicysta i reżyser Bogdan Czajkowski.

Z konkursu odpadło 14 kandydatów, m.in. Małgorzata Raczyńska-Weinsberg (była szefowa TVP1, a obecnie doradca zarządu TVP) oraz reżyser i polityk Grzegorz Braun.

Dziennikarze dopytywali, m.in. o Grzegorza Brauna, który w 2015 r. został prawomocnie skazany przez sąd za znieważenie policjanta, co przypomniano po tym, jak został zakwalifikowany do drugiego etapu konkursu. Tymczasem z regulaminu konkursu wynika, że kandydat na prezesa TVP musi być osobą niekaraną prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

- Ponieważ były różnego rodzaju opinie, że jest to wyrok (dotyczący Brauna) polityczny, nie chcieliśmy do wyroku politycznego dokładać w związku z tym naszego ograniczenia dla pana Brauna. Dlatego został on zakwalifikowany do drugiego etapu konkursu - mówił Czabański.

- W drugim etapie ocena jego kwalifikacji była zdaniem większości członków Rady niewystarczająca do kandydowania na prezesa TVP - zaznaczył Czabański.

Krzysztof Czabański podkreśla w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że poziom ofert złożonych przez większość kandydatów w ramach konkursu na prezesa TVP był niezadowalający. - Moim zdaniem źle się stało, że większość Rady nie przepuściła do finału Pani Małgorzaty Raczyńskiej, której kwalifikacje nie podlegają przecież dyskusji. Za tą kandydaturą zagłosowała oprócz mnie Joanna Lichocka. To zubożyło finał - mimo że znalazły się w nim osoby ewidentnie najlepsze spośród grona kandydatów - mówi Wirtualnemedia.pl Czabański.

Krzysztof Czabański odniósł się także do doniesień medialnych, jakoby aplikacja obecnego prezesa TVP Jacka Kurskiego miała wpłynąć do Rady z opóźnieniem. - Nic mi nie wiadomo, jakoby oferta Pana Jacka Kurskiego wpłynęła zbyt późno - kwituje Czabański.

Zdaniem Juliusza Brauna, członka Rady Mediów Narodowych ze strony Platformy Obywatelskiej, konkurs na nowe władze TVP nie jest transparentny. - Z tego powodu poparłem podczas środowego posiedzenia Rady Mediów Narodowych wniosek Grzegorza Podżornego o unieważnienie konkursu. Jak wiadomo, wniosek ten został jednak odrzucony głosami Krzysztofa Czabańskiego, Joanny Lichockiej i Elżbiety Kruk. Uważam, że regulamin konkursu na nowe władze TVP został źle skonstruowany, a wobec kandydatów na prezesa Telewizji Polskiej postawiono zbyt niskie wymogi formalne. Zaowocowało to tym, że do konkursu zgłosiło się bardzo dużo kandydatów, którzy mają nikłe albo wręcz zerowe kompetencje. Efekt jest taki, że zaledwie kilku kandydatów, którzy - mimo że są jasno zdefiniowani po prawej stronie sceny politycznej - może pochwalić się dużym doświadczeniem w mediach - mówi nam Juliusz Braun.

W trzecim etapie członkowie Rady odbędą z każdym z wybranych kandydatów rozmowę kwalifikacyjną dotyczącą głównie jego wiedzy z zakresu zarządzania (zwłaszcza spółkami z udziałem Skarbu Państwa), mediów elektronicznych (zwłaszcza telewizji) oraz realizacji interesu publicznego w mediach, a także wiedzy ogólnej z kultury i zagadnień życia społecznego i gospodarczego oraz dotychczasowe doświadczenie zawodowe kandydata. Kryteriami oceny kompetencji kandydatów będą: doświadczenie w zarządzaniu, wykształcenie i uprawnienia zawodowe; dotychczasowa rzetelność zawodowa dająca rękojmię należytego wykonywania zadań mediów publicznych oraz motywacja do starania się o funkcję prezesa Telewizji Polskiej. W przypadku Jacka Kurskiego dodatkowym kryterium będzie ocena jego pracy jako prezesa TVP.

Przewodniczący RMN zapowiedział w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że rozmowy z wybranymi kandydatami - transmitowane w telewizji sejmowej i w internecie - odbędą się 6 i 7 października br.

Konkurs ma zostać rozstrzygnięty do połowy października. Wynika to z faktu, że zgodnie z uchwałą Rady Mediów Narodowych z początku sierpnia obecna kadencja Jacka Kurskiego upłynie z dniem zakończenia tego konkursu, ale nie później niż 15 października. Nowy zarząd TVP będzie składał się tylko z prezesa.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kurski, Romaszewska-Guzy, Skowroński i Czajkowski w finale konkursu na prezesa Telewizji Polskiej

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PRL wrócił
A zdecyduje Kaczyński. Pierwszy sekretarz PZPiS. Program partii programem narodu. Dzieci obowiązkowo do kina na propagandowy film. Poczet szkoły na uroczystą akademie ku czci katastrofy smoleńskiej. I Misiewicz z Młodej Gwardii na odcinku walki ideologicznej. PRL wrócił.
odpowiedź
User
:-)
Skowroński to ten konferansjer PiSu?
odpowiedź
User
@ :-)
Już wolę Skowrońskiego! Trójka jakoś przeżyła jego rządy! Z tej ekipy chyba najbardziej rozsądny...
odpowiedź