SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Lotnisko w Gdańsku z blisko milionem pasażerów w I kw.

W I kwartale 2018 r. Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużył 982 875 pasażerów, co stanowi wzrost o 11,8% w porównaniu do analogicznego okresu 2017 r.

Lotnisko w GdańskuArticle

W styczniu br. gdańskie lotnisko obsłużyło 320 614 pasażerów (wzrost o 11% w porównaniu do stycznia 2017 r.), w lutym - 310 384 pasażerów (+11,7% r/r), a w marcu - 351 877 pasażerów (+12,6% r/r).

Celem Portu Lotniczego Gdańsk jest osiągnięcie w ciągu całego 2018 r. liczby 5 milionów obsłużonych pasażerów.

W I kwartale br. gdańskie lotnisko zanotowało niemal 55% wzrost lotów czarterowych, głównie dzięki powrotowi turystyki do krajów arabskich. Z kolei ruch cargo od początku roku zanotował ponad 35% wzrost.

- Pierwszy kwartał roku, z obsłużonym niemal milionem pasażerów i wzrostem na poziomie 11,8 proc., to z pewnością dobry i stabilny krok w stronę przekroczenia upragnionego progu 5 mln pasażerów". Na początku roku lotnisko postawiło sobie "bardzo ambitne wyzwanie, jakim jest osiągnięcie w ciągu 2018 roku liczby 5 milionów obsłużonych pasażerów – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Kloskowski zauważa, że port osiąga "bardzo dobre wyniki na zagranicznych połączeniach regularnych". "Cieszy nas fakt doskonałej koniunktury lotów czarterowych. Tutaj - głównie dzięki powrocie turystyki do krajów arabskich - osiągnęliśmy niemal 55 proc. wzrost" - poinformował. Od początku roku 35 proc. wzrost zanotował ruch cargo.

Prezes portu zwrócił uwagę, że "do pełni szczęścia brakuje połączeń krajowych". "Po wycofaniu się linii Ryanair z trasy do Warszawy wykazują spadek ruchu" - wyjaśnił Kloskowski.

W nowym, letnim rozkładzie lotów z gdańskiego Portu Lotniczego zainaugurowane zostały nowe trasy do Lwowa i Rygi oraz wzrosła częstotliwość połączeń do Monachium i Frankfurtu. W tym miesiącu zostanie zainaugurowane połączenie do Wiednia a w maju do Aten.

W sezonie letnim w ruchu regularnym z Gdańska można polecieć do ponad 60 portów. W ruchu czarterowym z Gdańska można polecieć do ponad 20 portów, w tym po raz pierwszy do Tirany, Tunezji, Sewilli i Almerii (nowości).

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy w 2017 r. obsłużył ponad 4,6 mln pasażerów, czyli o 15 proc. więcej niż rok wcześniej i zanotował prawie 25 mln zł zysku. W tym roku port planuje obsłużyć 5 mln pasażerów, co by stanowiło wzrost o ok. 10 proc. w porównaniu z 2017 rokiem. Jesienią ma zacząć działać na lotnisku kategoria III podejścia ILS (ang. Instrument Landing System). W Gdańsku ma działać kategoria III B, dzięki której samoloty będą mogły operować nawet przy niewielkiej widoczności.

Port Lotniczy Gdańsk Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością została zawiązana 30 kwietnia 1993 roku. Największymi udziałowcami spółki są: Gdańsk, samorząd województwa pomorskiego i Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" oraz Gdynia i Sopot.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Lotnisko w Gdańsku z blisko milionem pasażerów w I kw.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl