SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Małgorzata Kidawa-Błońska o mediach publicznych: straciły prawo do oceniania opozycji, abonament i RMN do likwidacji

Media publiczne straciły moralne prawo, by oceniać całe społeczeństwo i przedstawicieli opozycji. Minister kultury także powinien odpowiadać za ich jakość - powiedziała podczas piątkowej konferencji prasowej kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska. Zapowiedziała też rozwiązanie Rady Mediów Narodowych i zniesienie abonamentu.

Małgorzata Kidawa-Błońska, fot. PAP / Rafał Guz Article

Konferencję zorganizowano pod gmachem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Kidawa-Błońska podkreślała, że mimo końcówki kampanii wyborczej Polacy nie mogą dowiedzieć się z publicznych mediów co naprawdę dzieje się w kraju. - Tam jest tylko obrażana opozycja, mówienie półprawd - stwierdziła.

Według wicemarszałek Sejmu, politycy opozycji, którzy przychodzą do mediów publicznych narażeni są na niegrzeczne zachowanie dziennikarzy. - Na takie media nie ma zgody. Media publiczne muszą być mediami publicznymi, muszą być mediami wszystkich obywateli. Zasługujemy na to, żeby z tych mediów dostawać dobrą i rzetelną informację, prawdziwą informację. Zasługujemy także na to, żeby były tam programy edukacyjne, żeby były ciekawe propozycje kulturalne. To wszystko powinno być w tych mediach, a tego nie ma - zaznaczyła Kidawa-Błońska.

W ocenie kandydatki Platformy na premiera, media publiczne „straciły moralne prawo do tego, żeby oceniać przedstawicieli opozycji i całe społeczeństwo” - Koalicja Obywatelska przygotowała rozwiązania. Zniesiemy abonament, bo te pieniądze nie mogą trafiać na tego typu programy i audycje. Raz na zawsze spowodujmy, że żadna partia polityczna nie będzie miała wpływu na treści i na to, co dzieje się w danych programach. Pogramy powinny być niezależne, zarządzane przez osoby profesjonalne, które swoim obiektywizmem będą przygotowywali ofertę programową - zapowiedziała.

W trakcie konferencji pod budynkiem MKiDN  Kidawa-Błońska powiedziała, że to minister kultury powinien odpowiadać za to, co dzieje się w mediach publicznych. - Tam powinna być oferta kulturalna, język, sposób mówienia, a nie fala hejtu i nienawiści. Dlatego przywrócimy KRRiT konstytucyjne zadania, które zostały jej zabrane i zlikwidujemy Radę Mediów Narodowych - zadeklarowała. Tym samym powtórzyła tezy z wyborczego programu KO, który prezentowała na początku września podczas warszawskiej konwencji Koalicji Obywatelskiej.

W piątkowym spotkaniu z mediami uczestniczyła także europosłanka PO Magdalena Adamowicz. Podkreśliła, że język debaty publicznej sięgnął dna, a mowa nienawiści, dezinformacje, półprawdy i inwektywy stały się codziennością.

- Moja rodzina sama doświadczyła wiele nienawiści z różnych stron, ale prym w tym wiodły niestety media publiczne. Apeluję, żebyśmy wszyscy zaczęli od siebie, żebyśmy zmienili ten język, żebyśmy zarówno z jednej strony jak i z drugiej strony, jak i rządzący używali języka pełnego kultury, bo wszystko można powiedzieć w inny sposób, nie obrażając nikogo, nie naruszając innej godności, nie strasząc obywateli" - apelowała europosłanka.

Na początku września zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej zawiesił bojkot Telewizji Polskiej, posłowie tego ugrupowania znów zaczęli pojawiać się w programach publicystycznych. W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl rzecznik partii Jan Grabiec zadeklarował, że bojkot nie zostanie przywrócony tuż po wyborach. - Po pierwsze my te wybory chcemy wygrać, więc sytuacja w mediach może zmienić się diametralnie, nie będzie powodu, by je bojkotować. A po drugie my traktujemy wizyty w rządowej telewizji jak wizyty u dentysty: są bardzo nieprzyjemne, ale konieczne - wyjaśnił Grabiec.

Politycy PO nie przychodzili do programów od połowy stycznia br. Bojkot ogłosili jako formę sprzeciwu wobec materiałów w „Wiadomościach” zaraz po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Małgorzata Kidawa-Błońska o mediach publicznych: straciły prawo do oceniania opozycji, abonament i RMN do likwidacji

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Pani Malgorzato K-B. stracic to moze pani mandat w Parlamencie.
11 1
odpowiedź
User
Reszka
Toć Tusk już zniósł abonament (mam to na video nagrane).
To drugi raz będą znosić?
9 0
odpowiedź
User
echo
czyli co? Powrót do jedno głośności jak za czasów PO PSL czy komunistycznych standardów? Teraz przynajmniej są DWIE tuby, dwa ule, a to już coś. To wstęp do prawdziwej demokracji. Jeszcze tylko wyciszyć emocje i będzie git.
6 1
odpowiedź