SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Marcin Antosiewicz żegna się z TVP: zbyt silny wpływ ideologii, instrumentalizowanie lęków, uważajcie na manipulatorów

Żegnając się z Telewizją Polską jej poprzedni korespondent w Niemczech Marcin Antosiewicz tłumaczy, że nie mógł pełnić tej funkcji w zgodzie ze sobą i się rozwijać. - Reporter ma prawo do własnego zdania, ale głównie powinien je zachować dla siebie. Jeśli nie jest w stanie się od niego uwolnić, to nie jest w stanie rzetelnie informować - uważa dziennikarz.

Marcin Antosiewicz, fot. TVP Article

Marcin Antosiewicz był korespondentem TVP w Niemczech przez pięć lat, a wcześniej pełnił taką funkcję w Wielkiej Brytanii oraz był reporterem „Panoramy” TVP2. Z Telewizją Polską był związany przez 12 lat. W październiku na placówce w Berlinie został zastąpiony przez Cezarego Gmyza.

Antosiewicz w nagraniu udostępnionym na YouTubie stwierdza, że znalazł się w sytuacji, w której nie mógł już robić rzeczy w zgodzie ze sobą i się rozwijać. - Przez ponad 15 lat bycia dziennikarzem, reporterem nauczyłem się, że nie można rzetelenie wykonywać tego zawodu, kiedy jest się pod zbyt silnym wpływem jakiejś ideologii albo funkcjonuje się w miejscu, gdzie ideologia ma nadrzędne znaczenie - mówi dziennikarz.

- Reporter ma prawo do własnego zdania, ale głównie powinien je zachować dla siebie. Jeśli nie jest w stanie się od niego uwolnić, to nie jest w stanie rzetelnie informować. To moja zasada. I nikt na mnie nie wpłynie, żebym ją złamał - podkreśla Marcin Antosiewicz. Dodaje, że starał się rzetelnie i bez uprzedzeń przybliżać widzom TVP wydarzenia w Niemczech.

- Uznanie dla ich wielokulturowości i demokratyzacji leży w polskim i europejskim interesie. Po tych wszystkich latach jestem o tym przekonany. Jestem z pokolenia, które buduje Polskę opartą na otwartości, na nadziei, nie na strachu i ksenofobii. I także jako dziennikarz nie wyobrażam sobie, żeby instrumentalizować lęki do zdobycia większej popularności - uważa Antosiewicz.

- Uważajcie na ludzi, którzy Was nie doceniają i dlatego chcą Wami manipulować, bo się Was boją - mówi na koniec do widzów.

 

Marcin Antosiewicz będzie teraz pracował w redakcji informacyjnej kanału WP, tak samo jak Krzysztof Nakonieczny, poprzednio reporter „Teleexpressu”.

Telewizja Polska od początku br. zmieniła wszystkich swoich korespondentów zagranicznych. Korespondentką w USA została Zuzanna Falzmann, która zastąpiła odwołanych Leszka Krawczyka (we wrześniu zaczął współpracę z Wirtualną Polską) i Dorotę Wysocką-Schnepf, (w październiku dołączyła do redakcji "Gazety Wyborczej"), placówkę w Brukseli objęła Dominika Ćosić (w miejsce Magdaleny Sobkowiak), a w Moskwie - Tomasz Jędruchów (za Jacka Gasińskiego).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Marcin Antosiewicz żegna się z TVP: zbyt silny wpływ ideologii, instrumentalizowanie lęków, uważajcie na manipulatorów

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zza
To ten, na którego Gmyz wylewał latami pomyje, a dziś zajął jego stanowisko?
64 22
odpowiedź
User
prawnik
jako dziennikarz nie wyobrażam sobie, żeby instrumentalizować lęki do zdobycia większej popularności


Taka epoka. Instrumentalizowania lęków. W ubiegłym wieku takie granie na lękach wywołało dwie wojny światowe, a w tym wieku ludobójstwo w Rwandzie.
42 15
odpowiedź
User
des
do WP idą same niemoty
43 62
odpowiedź
User
widz
mądry człowiek, bardzo sympatyczny reporter, profesjonalny, nie ma już kogo oglądać w TVP, smutne
72 49
odpowiedź
User
ver
Facet popatrz na swoje materiały a potem pouczaj. Widać, że Wirtualna wszystkich przyjmuje
49 42
odpowiedź