SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marketing internetowy według agencji: podsumowanie 2017 roku, prognozy na 2018

Rozpoczynamy cykl podsumowań kończącego się roku w mediach i marketingu. Na początek pierwsza część wypowiedzi menedżerów z czołowych agencji marketingu internetowego. Komentują przedstawiciele firm Kamikaze, Eura7, Digital Hill, Ideo Force, K2 Digital Transformation, GoldenSubmarine, The Digitals, Novem i They.pl.

Article

Łukasz Pawlik, CEO w Novem

Wydarzenie roku
Nie będę oryginalny wskazując na #metoo. Siła, z jaką rozprzestrzeniła się ta akcja i jej oddziaływanie, to fenomen - zarówno na świecie, jak i w Polsce. Kiedy czytałem kolejne historie swoich koleżanek, uświadomiłem sobie, że nawet wśród osób, wydawałoby się, wykształconych i kulturalnych, zdarzają się potworne wyjątki. Co więcej, bagatelizowanie tego problemu jest powszechne. Wierzę, że akcja #metoo spowoduje trwałą zmianę w świadomości społeczeństwa, a kobiety będą wiedziały, że nie są same i że trzeba reagować.
 
Sukces roku
Wielki sukces reprezentował dzień, gdy akcje Amazon wzrosły o ponad 18 proc. rok do roku, a  wycena majątku Jeffa Bezosa przekroczyła 100 miliardów dolarów. Bezos pokazał potęgę ekosystemu, w którego centrum jest e-commerce i potrzeby konsumpcyjne ludzi. Dziś widać, że oparty o niego model biznesowy może rozrastać się dużo bardziej i zajmować dużo większe rynki, niż ekosystem związany z dostarczaniem informacji czy sieć społecznościowa. To także sukces polityki zarządzania firmą w oparciu o osobę silnego i niezależnego lidera. Okazuje się, że tego typu organizacje mogą być dużo sprawniejsze, niż te, na które największy wpływ mają inwestorzy finansowi.
 
Z kolei to, co bardzo w ciągu tego roku cieszyło mnie w Polsce, to kolejne przejawy rosnącej wrażliwości społecznej. Począwszy od rekordu WOŚP, poprzez liczne akcje crowdfundingowe - mocno widoczne i skuteczne, mimo afer z wyłudzaczami, rosnąca rola CSR w firmach, a nawet rekordowa kwota 1% podatku przekazana na organizacje pożytku publicznego - to kolejne przykłady, które z ogromnym zadowoleniem obserwowałem. Już wiemy, że Szlachetna Paczka, dla której Novem ma przyjemność realizować działania digitalowe, pomogła w tym roku ponad 20 tysiącom rodzin z całej Polski, łącząc 810 351 osób - darczyńców, wolontariuszy i potrzebujących. Zainteresowanie akcją rośnie z roku na rok, co mogliśmy obserwować choćby po znacznie większej liczbie osób, które odwiedziły stronę Paczki. Wartość pomocy tegorocznej edycji to 53 973 499 złotych, czyli o 6 550 930 więcej, niż rok temu. Rosnąca skala pomagania jest niesamowita!

A oprócz tego - wypracowany w bardzo ładnym stylu awans kadry Adama Nawałki na mistrzostwa świata w piłce nożnej.

Porażka / rozczarowanie roku
Uważam, że porażką tego roku była bezradność USA i Wielkiej Brytanii wobec działań rosyjskich „fabryk trolli”, których działania w dużej mierze wpływały na wyniki wyborów w tych krajach. Okazuje się, że w wysoko zinformatyzowanych społeczeństwach manipulacja opinią społeczną za pomocą internetu jest niebezpiecznie prosta. Co więcej, wolność słowa w erze fake newsów, może mieć skutki przeciwne do zamierzonych. A to zapewne tylko czubek góry lodowej.
 
To, co również mnie rozczarowało, to opóźniona premiera i problemy produkcyjne Tesla Model 3. To poważny uszczerbek na wizerunku firmy, której sukces w dużej mierze oparty jest o reputację i markę. Coraz mniej prawdopodobne wydaje się, że Toyota będzie Nokią, a Tesla Apple motoryzacji.

A wspominając o Apple - oczekiwanym, ale jednak rozczarowaniem, był brak zaskoczeń i innowacji w tegorocznych premierach produktowych tej firmy.
 
W Polsce rozczarowaniem jest kolejny rok - od czasu sukcesów Wiedźmina - bez produktu czy marki, która miałaby szansę na globalny rozgłos i sukces.
 
Człowiek roku
Jako człowieka roku 2017 wskazałbym wspomnianego już Jeffa Bezosa.

Natomiast w Polsce człowiekiem roku był „manager e-commerce”. Myślę, że dla coraz większej liczby rodzimych firm e-commerce  przeradza się z „czegoś, w co należy inwestować” w „coś, co przynosi wzrosty sprzedaży”. Ludzie, którzy posiadają zestaw niezbędnych umiejętności, by zarządzać sprzedażą internetową, stają się coraz bardziej pożądani. Myślę, że w przyszłości ich miejsce w firmie znajdzie się na tym samym poziomie, co dyrektorów sprzedaży lub marketingu.
 
Serwis / kampania / projekt roku
Może to skrzywienie zawodowe, ale za serwis roku uważam Google Data Studio. Mimo, że udostępnione dotychczas możliwości tego narzędzia są dość ograniczone i pozostawiają duże pole do rozwoju, to jego darmowa wersja szybko zaczęła być powszechnie używana przez przedsiębiorstwa. Szczególnie te, których skala działania nie usprawiedliwia zakupu pełnoprawnego narzędzia BI. Pokazuje to, że świadomość siły danych i analityki dotarła „pod strzechy” i zapowiada jeszcze lepsze czasy dla analityków i specjalistów, którzy potrafią wykorzystywać dane w biznesie.
 
Premiera, nowość roku
Przychodzi mi do głowy dość niszowa premiera, która również pokazuje, że dotychczas dość „buzzwordowy” trend marketingu opartego na danych, bardzo szybko przechodzi z fazy teorii do praktyki. W listopadzie Google i Salesforce ogłosiły, że udostępniają natywną integrację Analytics 360 z Salesforce Sales Cloud i Marketing Cloud. Oznacza to, że dla firm korzystających z tych - najpopularniejszych chyba w swoich dziedzinach - rozwiązań, połączenie danych online i offline nagle stanie się stosunkowo proste.
 
Jeśli chodzi o Polskę to z wielkim zainteresowaniem będę obserwował rozwój serwisu jamam.pl. Zakładam, że model biznesowy tego serwisu nie polega tylko na prowadzeniu programu lojalnościowego, ale że jest to przede wszystkim projekt big data marketing. Dane zebrane w programie lojalnościowym, w perspektywie pomogą Grupie Polsat przygotować lepsze oferty, oparte na wiedzy o tym, jakie usługi abonamentowe i za ile kupują Polacy.
 
Trend roku
Zarówno na świecie, jak i w Polsce coraz powszechniej używamy rozwiązań opartych o artificial intelligence. Razem z żoną podczas wakacji z fascynacją obserwowaliśmy, jak nasza włoska, starsza gospodyni porozumiewa się z naszym dzieckiem za pomocą głosowego tłumaczenia Google Translate.
 
Prognoza na 2018 rok
Myślę, że rok 2018 będzie rokiem kolejnych zastosowań AI, które będziemy wykorzystywać zarówno w pracy, jak i poza nią - często nawet o tym nie wiedząc.

Oczekuję, że w przyszłym roku pojawią się również pierwsze rozwiązania oparte na blockchain (poza kryptowalutą), które będą mogły wejść do powszechnego użytku.

 


Tobiasz Bierka, head of e-mail marketing w They.pl

Wydarzenie roku
W obszarze e-mail marketingu wydarzeniem roku jest nowa regulacja Unii Europejskiej dotycząca ochrony danych osobowych - RODO. Wprawdzie wejdzie ona w życie dopiero w maju 2018 r., jednak już teraz marketerzy oraz inne osoby mające styczność z danymi osobowymi - w tym adresami e-mail - muszą mieć ją na uwadze i dostosować się do nadchodzących zmian. Jej celem jest bowiem ujednolicenie sposobu zbierania zgód we wszystkich krajach wspólnoty. Nie będzie konieczności ponownego wysyłania prośby do użytkowników o wyrażenie wymaganych zgód, jednak na aspekt zbierania danych będzie trzeba zwracać większą uwagę już na etapie projektowania strony służącej do tego celu.

RODO to również konieczność podawania celu zbierania danych, prawo użytkownika do bycia zapomnianym czy też ograniczenie profilowania. Innymi słowy - RODO to absolutnie kluczowe wyzwanie dla marketerów z całej UE w 2018 roku.

Porażka / rozczarowanie roku
Rozczarowaniem roku, zarówno w Polsce, jak i na świecie, są coraz częstsze wycieki i kradzieże danych. W 2017 roku wyciekły dane użytkowników wielu portali, aplikacji, a nawet klientów banków. W listopadzie ujawniono kradzież danych (w tym adresów e-mail i numerów telefonu) 57 milionów pasażerów i kierowców Ubera. Amerykański gigant niedawno przyznał się do wycieku danych - przez rok ukrywał ten fakt, przez co znalazł się pod lupą instytucji UE.

Serwis / kampania / projekt roku
W kontekście e-mail marketingu należy wyróżnić w pierwszej kolejności tych, którzy wykorzystują wszystkie możliwości i robią to naprawdę dobrze. Osobiście wyróżniłbym całą komunikację e-mailową TripAdvisora, który przez cały rok inspiruje użytkowników, rekomenduje im ciekawe miejsca i przekonuje ich, że zasłużyli, by wyjechać na wakacje. Stosuje przy tym cały repertuar e-mail marketingowych sztuczek, takich jak automatyka w oparciu o aktywności na stronie, personalizacja tematu maila poprzez zwracanie się po imieniu do adresata czy przyciągające wzrok znaczki w tematach wiadomości. Kreacje TripAdvisora są przystępne w odbiorze, efektywne i dobrze wyświetlają się na urządzeniach mobilnych.

Trend roku
Zarówno w Polsce, jak i na świecie najbardziej odczuwalnym trendem był rozwój szeroko pojętej automatyzacji wiadomości mailowych. Marketerzy w coraz bardziej świadomy sposób wykorzystują możliwości systemów do e-mail marketingu i marketing automation, wdrażając sukcesywnie takie rozwiązania, jak mailowe przypominanie o porzuconych koszykach, maile up-sellingowe, obniżki cen ostatnio oglądanych produktów czy rekomendacje.

Co zaskakujące, jeszcze rok czy dwa lata temu wydawało się, że automatyzacja to narzędzie tylko dla wybranych firm z dużymi budżetami. Obecnie to już powszechne zjawisko, dostępne w coraz większej liczbie systemów na rynku.

Prognoza na 2018 rok
Większe wykorzystanie omnichannelu. Powiązanie danych o użytkowniku pochodzącymi z online’u z tymi wynikającymi z jego zachowań i przyzwyczajeń zakupowych z offline’u. Będziemy bardziej świadomie i w jeszcze większym stopniu budować zasób wiedzy o użytkowniku, co następnie pozwoli na rozwiniętą i rozszerzoną personalizację wysyłanych wiadomości i komunikatów. Z roku na rok przybliżamy się do stworzenia komunikacji one to one.

  • 3
  • 4
  • 5

Dołącz do dyskusji: Marketing internetowy według agencji: podsumowanie 2017 roku, prognozy na 2018

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
Bełkot, że, aż łeb napierdziela!
odpowiedź