SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marki farmaceutyczne słabo obecne na Facebooku. Jak powinny się tam komunikować? (analiza)

Czy warto, by leki dostępne bez recepty były obecne na Facebooku? Co się sprawdza, a co niekoniecznie? Jarosław Sosiński z White Paper Agency analizuje, jak marki farmaceutyczne radzą sobie z komunikacją na Facebooku.

Article

Do grupy najczęściej kupowanych leków OTC (czyli leków sprzedawanych bez recepty) należą przede wszystkim środki przeciwbólowe i przeciwzapalne (60 proc.). Kolejne najpopularniejsze to leki na ból gardła, grypę i przeziębienie (18 proc.). Marki z obu tych grup łącznie stanowią prawie 80 proc. kupowanych leków OTC. White Paper Agency właśnie ich obecność na Facebooku poddała analizie jakościowej.

Trzy opcje
Nieobecność. Najpopularniejsze leki OTC na Facebooku są rzadkością. Poza kilkoma wyjątkami.
Łączenie się. Dobrze radzą sobie fanpage’e poświęcone zdrowiu, które naprzemiennie prezentują kilka produktów jednego producenta.
Samodzielność. Gorzej radzą sobie marki konkretnych leków OTC, choć tu również można wskazać kilka dobrych przykładów.

Czy wszyscy są już na Facebooku?

To źle postawione pytanie. Spośród najpopularniejszych leków OTC praktycznie żadnego nie ma na Facebooku. Spośród 19 sprawdzonych przez nas marek środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych dostępnych bez recepty swoje fanpage’e mają dwa: APAP i Ibuprom. Spośród 19 leków na przeziębienie i grypę na Facebooku autonomicznie istnieje Gripex, a z 13 leków na ból gardła - Tantum Verde.

Wygląda więc na to, że po okresie zachwytu Facebookiem i hurra-optymizmu, który skłaniał do spontanicznego zakładania fanpage’y firmowych praktycznie dla każdej marki – większość producentów leków OTC z Facebooka się wycofało albo nigdy nie zdążyło na niego wejść. Szybko bowiem okazało się, że założenie fanpage’a jest łatwe, ale już wypracowanie atrakcyjnej dla niego strategii i metodyczne jej realizowanie jest bardzo wymagające.

Nasze obserwacje, jak warto prowadzić komunikacje w najpopularniejszym wciąż kanale społecznościowym w Polsce, zbieramy poniżej.

Czego możemy się nauczyć od liderów zaangażowania w kategorii Zdrowie?

1. Lepiej twórz fanpage z myślą o grupie docelowej, a nie o produkcie

Zbiorcze fanpage’e wypadają znacznie lepiej i pozwalają na większą kreatywność.

Wpisy na fanpage’u „Wychowaj małego Profesora” dotyczą najczęściej leku na odporność (probiotyku) Acidolac. Z częstotliwością około kilkunastu wpisów na miesiąc fanpage potrafi zaangażować około 4 proc. fanów, co sprawia, że znajduje się on na wysokiej, 9 pozycji najbardziej angażujących fanpage’ów w kategorii Zdrowie. Niewątpliwie panuje na nim spora różnorodność - często odsyła do serwisu contentowego „Misiowe opowieści”, należącego do Grupy Wirtualna Polska, udostępnia czat z pediatrą, współpracuje z blogerami, proponuje zabawy z dziećmi, a czasem decyduje się na wpisy bez materiału graficznego, zwykle zadając pytania otwarte.

Przerwa na zdrowie (Adamed) zastanawia już od pierwszego wejrzenia za sprawą swojej nazwy. Czy na pewno tym, co proponuje właściciel fanpage’a, jest przerwa na zdrowie w długim ciągu chorób? Byłoby to przygnębiające, ale mniejsza o to. Na pochwałę zasługuje bardzo regularne publikowanie postów, praktycznie codziennie, oraz bardzo urozmaicony zakres tematyczny wpisów: konkursy, rady zdrowotne oraz dietetyczne i cytaty.

Hellozdrowie.pl (USP Zdrowie) jest przykładem konsekwencji i dobrego spięcia fanpage’a z serwisem contentowym, prowadzonym bardzo regularnie i profesjonalnie. Plasowanie produktów producenta jest tam wręcz nieśmiałe, bo zdarza się raz na kilka tekstów i to przeważnie w formie wyświetlanej obok tekstu reklamy. Sam fanpage Hellozdrowie.pl działa bez zarzutu. Znajdziemy go na 11 miejscu najbardziej angażujących stron na Facebooku w kategorii Zdrowie oraz na 8 spośród największych stron według rankingu Sotrender. Jeśli pojawiają się porady, to nie takie, które od razu wysyłają do apteki po jedyny słuszny lek, a jeśli informacje, to poparte badaniami.

2. Jeśli prowadzisz fanpage dla konkretnego leku, buduj go wokół realnych potrzeb konsumentów, nie wokół produktu

Warto zainspirować się fanpage’em No-Spa. Kluczem do ich sukcesu (a są jedynym lekiem, który znalazł się samodzielnie w TOP 15 najbardziej angażujących stron na Facebooku!) jest świetne określenie grupy docelowej – ich potrzeb, pragnień oraz stylu życia. I dopasowanie do nich całej komunikacji, która opiera się na przekonaniu o potrzebie niezależności kobiet, wzmacnianiu wiary w siebie i motywacji. Sam produkt jest rzadkim gościem, ale gdy już się pojawi - posty produktowe są budowane w taki sposób, że nie drażnią, bo są spójne z filozofią marki.

Z najpopularniejszej kategorii leków OTC, czyli przeciwbólowych i gorączkowych, na Facebooku odnajdziemy Ibuprom (również należący do USP Zdrowie sp. z o.o.). Koncepcja tego fanpage’a jest dość klarowna i potrafi jednoczyć 30,5 tys. fanów wokół codziennych, powszechnych bolączek oznaczonych hashtagami: #znasztenbol (znasz ten ból) zamiennie z #niemazeboli (nie ma, że boli). Formuła sprawdza się raz lepiej, raz gorzej. Jeszcze w styczniu 2016 roku zaangażowanie fanów pozwoliło marce znaleźć się na 13, a w lutym na 14 miejscu najbardziej angażujących stron na Facebooku.

Na kilkanaście sprawdzonych przez White Paper Agency środków na przeziębienie i grypę dostępnych bez recepty, samodzielnie na Facebooku funkcjonuje jeden - Gripex (USP Zdrowie). Co ciekawe i nowatorskie, uaktywnia się wyłącznie na sezon grypowy, jesienią, po czym żegna się z fanami z końcem marca.

Spośród 13 sprawdzonych specyfików na ból gardła na Facebooku udało nam się odnaleźć jedynie Tantum Verde (Angelini), który to specyfik średnio co dwa dni zachęca do aktywnego spędzania czasu, również z rodziną, w cyklu #‎ChwileNieDoZastąpienia‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬ oraz urozmaica „walla” cytatami, które w tym tematycznym towarzystwie jednak trochę zgrzytają („Zdecydowanie zmierzaj w kierunku swoich marzeń. Żyj tak, jak pragniesz” H.D. Thoreau – 7 lajków).

3. Prowadź serwis contentowy lub współtwórz go z mocnym partnerem medialnym

O ile nie jesteś związany z programem telewizyjnym albo tytułem prasowym - budowanie zasięgu nie będzie łatwe. Najbardziej angażujący fanpage - 11 proc. zaangażowanych użytkowników z prawie 606 tys. fanów - to Wiem, co jem, czyli strona programu o tym samym tytule, emitowanego na TVNStyle. Rozsądnie robi Polpharma, współpracując z serwisem z Grupy Wirtualna Polska przy projekcie Misiowe Opowieści, podobnie działa USP Zdrowie, konsekwentnie budując serwis WWW: Hellozdrowie.pl.

4. Pisz o tym, co jest ważne dla użytkowników Facebooka

Na pewno takim tematem są relacje damsko-męskie. Czego pragną kobiety, czyli lekkie, często dowcipne, zwykle oryginalne(!) „złote myśli”, kierowane do kobiet, angażują aż 18 proc., czyli prawie 30 tys. fanów z liczby 163,5 tys. Seks to zdrowie z ponad 530 tys. fanów jest częścią realizowanej od lat kampanii społecznej firmowanej przez Polpharmę – Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego.

5. Pisz o tym, co jest przydatne dla użytkowników Facebooka

Dzięki temu, że młodzi rodzice szukają informacji o zdrowiu i wychowywaniu dziecka, Polpharma z Wychowaj małego Profesora znalazła się w zestawieniu najbardziej angażujących fanpage’ów. Dzieli się poradami zdrowotnymi, przemycając nazwę leku Acidolac praktycznie na wszystkich elementach graficznych.

  • 1
  • 2

Dołącz do dyskusji: Marki farmaceutyczne słabo obecne na Facebooku. Jak powinny się tam komunikować? (analiza)

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rrr
oni maja taka kase ze w dupie maja facebooki i ine takie rzeczy
odpowiedź
User
Nick
Przykro mi to stwierdzić, ale agencja, która nie specjalizuje się w marketingu farmaceutycznym nie powinna się wypowiadać jako ekspert w tej sprawie :(
odpowiedź