SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pięć najlepszych seriali z udziałem Matthew Perry’ego nie licząc „Przyjaciół”

Nagła śmierć aktora znanego z roli Chandlera Binga w kultowych „Przyjaciołach” zaskoczyła fanów i widzów na całym świecie. Matthew Perry zasłynął występem w popularnym sitcomie, ale nie była to jego jedyna serialowa rola. Przypominamy pięć najciekawszych produkcji z udziałem aktora, poza „Przyjaciółmi”. W jego dorobku dominują sitcomy, ponieważ najlepiej czuł się w gatunkach komediowych. Ma jednak na koncie także role dramatyczne. Wystarczy wspomnieć „Prezydencki poker” i „Żonę idealną”.

Serial „Home Free”, ABC, rok 1993Serial „Home Free”, ABC, rok 1993

Przyczyna śmierci Matthew Perry’ego nadal nie jest znana

W Los Angeles przeprowadzono sekcję zwłok aktora Matthew Perry’ego, ale przyczyna jego nagłej śmierci nadal nie jest znana - podał w niedzielę portal People.com, powołując się na lokalne władze. Śledczy wciąż oczekują na wyniki badań toksykologicznych.

Gwiazdor znany z popularnego serialu „Przyjaciele”, w którym wcielił się w rolę Chandlera Binga, w sobotę został znaleziony martwy w swoim domu w Los Angeles.

Z niepotwierdzonych jeszcze informacji wynika, że aktor tego samego dnia przez dwie godziny grał w pickleball – sport podobny do tenisa, ale rozgrywany na mniejszym korcie. Po meczu skontaktował się ze swoim asystentem. I to on - po przyjeździe do rezydencji aktora - znalazł go leżącego w wannie z hydromasażem.

Jak poinformował dziennik „New York Times”, powołując się na kapitana Scotta Williamsa z policji w Los Angeles, nic nie wskazuje na to, że 54-letni aktor mógł paść ofiarą zabójstwa. Serwis TMZ, powołując się na własne źródła, przekonuje, że na miejscu śmierci nie znaleziono narkotyków.

W opublikowanej w ubiegłym roku autobiografii Matthew Perry przyznał, że przez wiele lat zmagał się z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków i leków.

Perry urodził się 19 sierpnia 1969 roku w Williamstown w stanie Massachusetts. Wychowywał się w Kanadzie i spędził tam wiele lat swojego dzieciństwa, zanim przeniósł się do Los Angeles.

Pięć najlepszych seriali z udziałem Matthew Perry’ego nie licząc „Przyjaciół”

1. „Home Free” – 1993, ABC, 13 odcinków


Matt Bailey (w tej roli Matthew Perry) to beztroski, choć nieco leniwy, 22-letni dziennikarz, cieszący się wygodnym życiem w domu swojej matki Grace (Marian Mercer). Nie myśli o wkraczaniu w dorosłość i wyprowadzce z domu rodzinnego, dopóki jego starsza siostra Vanessa (Diana Canova) nie wprowadza się tam z dwójką dzieci.

Zmiana sytuacji rodzinnej zmusiła Matta do przyspieszonego kursu dojrzewania. Bohater nie tylko zaczyna pomagać w domu, ale chce stanowić wzór do naśladowania dla swojej 13-letniej siostrzenicy Abby (Anndi McAfee) i siostrzeńca Lucasa (Scott McAfee), z którym łączy go szczególnie bliska więź.

Głównym tematem większości odcinków była, nieco desperacka i skazana na niepowodzenie, walka Matta o utrzymanie swobodnego stylu życia w obliczu nowej rzeczywistości. Jego drugim domem stała się lokalna gazeta, w której pracował jako reporter. W redakcji najlepiej dogadywał się ze swoim najlepszym przyjacielem Walterem Petersem (Dan Schneider), fotografką Laurą (Brooke Theiss) i redaktorem Benem Brookstonem (Alan Oppenheimer).

Komedia miała familijny charakter i wpisywała się w popularny wówczas w amerykańskiej telewizji trend opowiadania o rodzinach, które mimo różnic, koniec końców zawsze znajdują porozumienie i stanowią dla siebie wsparcie. W tym samym roku premierę miała m.in.Pomoc domowa”, „Frasier” i „Grace w opałach”.

2. „Prezydencki poker” – 2003, NBC, 3 odcinki


Aktor wystąpił zaledwie w trzech odcinkach kultowej produkcji Aarona Sorkina, ale jego postać zapadła widzom w pamięć. Serial słynął z tego, że wielu ciekawych bohaterów znikało, mimo że ich obecność można było rozwinąć i wpisać na dłużej w fabularny krajobraz. Rola Perry’ego wydaje się niewykorzystanym potencjałem.

Aktor wcielił się w postać Joego Quincy, republikańskiego prawnika, który miał zastąpić Ainsley Hayes (Emily Procter) na stanowisku doradcy Białego Domu w administracji prezydenta Bartleta (w tej roli Martin Sheen).

Pojawił się w odcinkach: „Evidence of Things Not Seen” (sezon 4, odcinek 20), „Life on Mars” (sezon 4, odcinek 21), „Separation of Powers” (sezon 5, odcinek 7). Za występ w serialu otrzymał dwie nominacje do nagrody Emmy. Dowiódł tym, że doskonale radzi sobie także w rolach dramatycznych.

„Prezydencki poker” to jeden z ważniejszych seriali politycznych, który w pierwszych sezonach, ukazuje amerykańską prezydenturę przed 11 września 2001 roku. To wręcz kronikarki zapis czasów minionych, które zmieniły ataki terrorystyczne na WTC.

3. „Studio 60” – 2006-2007, NBC, 22 odcinki


Akcja produkcji rozgrywa się za kulisami programu komediowego emitowanego na żywo (zwanego także „Studio 60 on the Sunset Strip” lub „Studio 60”) w fikcyjnej sieci telewizyjnej NBS (National Broadcasting System), którego format jest podobny do programu „Saturday Night Live” w NBC.

Show prowadzony jest przez producentów wykonawczych Matta Albiego (Matthew Perry) i Danny’ego Trippa (Bradley Whitford). Matt jest głównym scenarzystą, a Danny produkuje widowisko.

Serial pokazuje kulisy realizacyjne, ale i problemy związane z emisją na żywo, a także presję dotyczącą oglądalności i konieczności wprowadzania innowacji mających przyciągnąć nową widownię.

Co ciekawe, Matthew Perry początkowo odrzucił rolę Matta Albiego, ale Aaron Sorkin nie chciał, aby ktokolwiek inny grał tę postać i najwyraźniej nie przyjął „nie” jako ostatecznej odpowiedzi. Perry ponownie rozważył propozycję i zdecydował się dołączyć do obsady. Wraz z nim wystąpili m.in. Sarah Paulson, Steven Weber i Merritt Wever.

4. „Go On” – 2012-2013, NBC, 22 odcinki


Komedia opowiada losy Ryana Kinga (Matthew Perry), komentatora sportowego, którego szef namawia, aby dołączył do grupy wsparcia, ponieważ ten nie radzi sobie po śmierci żony.

King trafia na spotkanie grupy terapeutycznej i to właśnie jej działalność stanowi podstawę serialowej akcji. Mimo że to serial komediowy, blisko mu do najsmutniejszego sitcomu świata, jakim bywa nazywany netfliksowy „The Ranch”.

W kontekście zeszłorocznej autobiografii autora widać, że ta tematyka była dla niego niezwykle ważna. Sam wspominał, że terapia stała się w jego przypadku kluczem do uwolnienia od nałogów.

5. „Dziwna para” – 2015-2017, CBS, 38 odcinków


W serialu Matthew Perry (który był także pomysłodawcą i producentem wykonawczym „Dziwnej pary”) wystąpił w roli niechlujnego Oscara Madisona, z kolei Thomas Lennon w roli obsesyjnie schludnego Felixa Ungera. Perry i Lennon pracowali już wcześniej razem przy filmie „17 Again”.

Serial (nawiązujący do filmu o tym samym tytule z Jackiem Lemmonem i Walterem Matthau z 1968 roku, który powstał na kanwie sztuki teatralnej Neila Simona) opowiada o dwóch współlokatorach Oscarze Madisonie i Feliksie Ungerze, którzy z pozoru zupełnie do siebie nie pasują. Oscar jest typem bałaganiarza, natomiast Feliks jest dobrze wychowanym dziwakiem.

Bohaterowie poznali się na studiach pod koniec lat 80. i po raz pierwszy zostali wówczas współlokatorami. Mimo że Felix jest niezwykle neurotyczny i wybredny w przeciwieństwie do wyluzowanego Oscara, panowie szybko się zaprzyjaźnili. Poślubili kobiety o skrajnie odmiennych charakterach (Felix związał się z zadziorną Ashley, a Oscar z nieśmiałą Gaby).

Wiele lat później, Felix zostaje wyrzucony z domu przez swoją żonę Ashley i wprowadza się do Oscara, dziennikarza prowadzącego talk-show sportowy. Bohaterowie mimo dzielących ich różnic nadal się przyjaźnią i razem próbują znaleźć drogę do szczęścia.

Rola Oscara Madisona to ostatni duży projekt serialowy aktora.

Jeśli jednak chcielibyście wrócić wspomnieniami do kultowych „Przyjaciół”, pisaliśmy o serialu tutaj i tutaj.