SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Media okazują solidarność z Białorusią: zmienione logotypy, wolnościowe hasła

Redakcje „Gazety Wyborczej”, a także serwisów Wyborcza.pl i WysokieObcasy.pl (Agora) zastąpiły swoje logotypy - logotypami biało-czerwono-białymi, nawiązującymi do flagi symbolizującej protesty na Białorusi. Z kolei tytuły skupione w Stowarzyszeniu Gazet lokalnych umieszczają przy winietach fotkę z protestów i hasło „Zhyvie Bielarus”.

 

Article

Agora wprowadziła zmiany w swoich mediach w poniedziałek, 17 sierpnia. Nowe (choć tymczasowe) logotypy nawiązują do flagi, używanej przez Białorusinów na początku XX wieku, a także w latach 1991-1995. Z inicjatywy Aleksandra Łukaszenki została zmieniona na obecną, czerwoną-zieloną, przypominającą symbol Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Dziś biało-czerwono-biała flaga jest najbardziej powszechnym symbolem protestów odbywających się po ostatnich, sfałszowanych wyborach prezydenckich.

Zmieniając logotypy, redakcja „Gazety Wyborczej” podkreśla, że wydarzenia białoruskie są dla niej obecnie tematem priorytetowym. Na łamach dziennika i w serwisie Wyborcza.pl publikowanych jest kilkanaście tekstów na ten temat: relacji, analiz, komentarzy i wywiadów. W zespole piszącym dla redakcji są dziennikarze i współpracownicy m.in. Wacław Radziwinowicz, Andrzej Poczobut, Wiktoria Bieliaszyn, Hanna Malashenia, Piotr Andrusieczko. Część z nich działa jako korespondenci, część pracuje z Polski. Wielokrotnie - na łamach „Gazety Wyborczej" i innych mediów - obecne wydarzenia na Białorusi komentował redaktor naczelny dziennika Adam Michnik.  

Беларускія сябры! Мы з вамі салідарныя! Таму мы заснавалі Тэлеграм канал, на якім размяшчаем артыкулы пра самыя новыя...

Opublikowany przez Gazeta Wyborcza Wtorek, 18 sierpnia 2020

Gest solidarności z Białorusią wykonała także redakcja „Wysokich Obcasów" – sobotniego magazynu „Gazety Wyborczej", która również zmieniła swój logotyp w serwisie WysokieObcasy.pl oraz w mediach społecznościowych. Prócz tego w najbliższym wydaniu magazynu, które ukaże się 22 sierpnia br. wraz z weekendowym numerem dziennika, przedstawiony zostanie portret głównej kontrkandydatki Łukaszenki Swiatłany Cichanouskiej autorstwa Wiktorii Bieliaszyn. W serwisie pojawi się również fotoreportaż oraz teksty, których bohaterkami są Białorusinki mieszkające w naszym kraju.

Solidarność z walczącą o niepodległość Białorusią kilka tytułów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych. Przy winiecie zamieszczają miniaturowe zdjęcie z białoruskich protestów, z wybijającą się na pierwszy plan biało-czerwono-biało flagą, trzymaną przez jednego z demonstrantów. Pod zdjęciem umieszczono hasło: „Zhyvie Bielarus”. W ten sposób solidaryzują się z Białorusinami m.in. „Tygodnik Podhalański”, „Wiadomości Wrzesińskie”, „Kurier Gmin” czy „Rzecz Krotoszyńska”.

Z danych ZKDP wynika, że średnia sprzedaż „Gazety Wyborczej” w maju br. spadła o 26,84 proc. r/r, do 65 241 egz.  Natomiast w lipcu br. Wyborcza.pl zanotowała odwiedziny 5,41 mln użytkowników, którzy wykonali 45,94 mln odsłon.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Media okazują solidarność z Białorusią: zmienione logotypy, wolnościowe hasła

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl