SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Mein Kampf. Edycja krytyczna" bestsellerem. "Nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania"

W połowie stycznia nakładem wydawnictwa Bellona ukazała się książka "Mein Kampf. Moja walka. Edycja krytyczna" pod redakcją i w tłumaczeniu Eugeniusza Cezarego Króla. Wiadomość o jej ukazaniu się od początku wzbudziła sporo kontrowersji. Mimo dość wysokiej ceny - obecnie w księgarni TaniaKsiazka.pl nowe egzemplarze będą dostępne dopiero pod koniec lutego.

fot. Świat KsiązkiArticle

Fakt wydania tłumaczenia książki „Mein Kampf” z oczywistych względów wzbudził w Polsce wiele kontrowersji. M.in. „Gazeta Wyborcza” przywoływała wtedy opinię redaktorki projektu „Żydoteka”, która zwracała uwagę, że „okładka wydania wcale nie sugeruje, że to edycja krytyczna z komentarzem, bo ta informacja jest niemal niewidoczna, natomiast przywołuje estetykę nazizmu”. W przypadku promowania tej książki w witrynach księgarni często interweniowali także klienci, którzy nie chcieli, aby w ten sposób zachęcano do jej zakupu.

Przedstawiciele wydawnictwa Bellona od początku zapewniali, że nie będą reklamowali tej pozycji, a cena jest na tyle wysoka (to 149,90 zł), że nie trafi ona do masowego odbiorcy.

- W wydawnictwie Bellona nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania "Mein Kampf", gdyż nasza edycja krytyczna przygotowana przez prof. Eugeniusza Cezarego Króla jest publikacją naukową, jest bardzo obszerna - liczy ogółem 1000 stron, no i droga - cena sugerowana to 149,90 zł. Generalnie jesteśmy zadowoleni, że książka znajduje nabywców -  także z tej racji, że dzięki lekturze - zwłaszcza wstępu prof. Króla - więcej ludzi zrozumie, na czym polegała zbrodnicza ideologia niemieckiego nazizmu - komentuje dla portalu Wirtualnemedia.pl Bogusław Kubisz, zastępca redaktora naczelnego wydawnictwa Bellona.

Bestseller w kategorii "Książka historyczna"

Mimo wysokiej ceny, pozycja stała się w Polsce bestsellerem – w niektórych księgarniach internetowych czy stacjonarnych nie można już jej dostać. Na ten fakt zwrócił uwagę dziennikarz Rafał Hetman na swojej stronie „Rafał Hetman o książkach”. M.in. w serwisie TaniaKsiazka.pl można kupić „Mein Kampf” dopiero od 28 lutego, choć promocyjna cena nadal jest wysoka – książka kosztuje ponad 108 zł. Wydanie trafiło także na listę bestsellerów w kategorii „książki historyczne” i wyprzedziło „Ludową historię Polski” autorstwa Adama Leszczyńskiego.

Bogusław Kubisz z wydawnictwa Bellona pytany przez nas o tę kwestię stwierdza, że księgarnie internetowe sprzedają pozycje taniej, ponieważ mają dużo niższą marżę niż sieci stacjonarne. - Wydawca zazwyczaj zarabia na książce ok. 45 proc. ceny detalicznej, reszta to marża hurtowników i sprzedawców detalicznych. Bellona nie ma wpływu na politykę cenową danej księgarni - zaznacza.

Hetman krytycznie o opisie książki

Rafał Hetman na swojej stronie zwraca także uwagę: - Ciekawy jest też opis książki (przygotowany przez wydawcę) - na Bonito, czy na dobraksiazka.pl już w pierwszym zdaniu czytamy "jedna z najbardziej złowrogich książek w dziejach ludzkości". Dobre hasło reklamowe. Dalej dwa akapity opisu treści samej "Mein Kampf" i wyjątkowych historii jej powstania, a dopiero w ostatnim akapicie w dwóch ostatnich zdaniach: Polski czytelnik obecnie dostaje do ręki drugie na świecie wydanie krytyczne tej książki. Autorem przekładu, opracowania naukowego i wstępu jest prof. Eugeniusz Cezary Król, znawca dziejów Trzeciej Rzeszy i narodowego socjalizmu. I dopiero teraz wiadomo, że to wydanie krytyczne - stwierdza.

Zastępca redaktor naczelnej w wydawnictwie Bellona - komentując zamieszanie wokół książki - podkreśla, że zapoznał się z uwagami Hetmana na Facebooku. - Uważam, że sugerowanie przez niego w stosunku do wydawnictwa Bellona nieczystych intencji w związku z wydaniem "Mein Kampf" jest przesadzone i nie odpowiada prawdzie. Niektóre zarzuty są wręcz humorystyczne, np. ten, że na okładce znalazło się nazwisko Adolfa Hitlera, a nie ma prof. Eugeniusza Cezarego Króla. Gdyby było tak, jak chce pan Hetman, wprowadzilibyśmy czytelników w błąd, sugerując, że autorem "Mein Kampf" jest prof. Król, a tymczasem każdy, kto ma pojęcie o historii, wie, że to książka Hitlera. Informacja o roli prof. Króla (autor przekładu, opracowania naukowego i wstępu) znajduje się na czwartej stronie okładki i na stronie tytułowej. Traktowanie naszego stwierdzenia umieszczonego na okładce i w zapowiedziach wydawniczych, że "Mein Kampf to jedna z najbardziej złowrogich książek w dziejach ludzkości" jako - jak twierdzi pan Hetman - "dobrego hasła reklamowego" jest zupełnie chybione. To po prostu opis, do tego trudny do zakwestionowania. Moim zdaniem głos pana Hetmana można uznać za przysłowiowe "szukanie dziury w całym". W przyszłości liczymy na poważne, bardziej merytoryczne polemiki z naszą publikacją - podsumowuje Bogusław Kubisz.

„>>Mein Kampf<<” Adolfa Hitlera to jedna z najbardziej złowrogich książek w dziejach ludzkości. Przygotowała grunt pod drugą wojnę światową - najbardziej krwawą z wojen - i masowe zbrodnie Trzeciej Rzeszy. Po upadku reżimu hitlerowskiego Mein Kampf w wielu krajach została zakazana. Nowa edycja niemiecka ukazała się dopiero w 2016 roku. Polskie wydanie tej książki jest zatem drugą edycją naukową na świecie” - można przeczytać w opisie wydawcy.

Tłumacz „Mein Kampf. Edycja krytyczna” prof. dr hab. Eugeniusz Cezary Król to historyk, politolog, tłumacz niemieckiej literatury historycznej, profesor zwyczajny nauk humanistycznych. To także wykładowca na wielu polskich i zagranicznych uczelniach, laureat m.in. Nagrody Kilo, Nagrody im. Jana Długosza czy Nagrody im. Joachima Lelewela.

Dołącz do dyskusji: "Mein Kampf. Edycja krytyczna" bestsellerem. "Nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania"

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Twoję imię/nick
bo nakład był symboliczny, Bestseler, który rozszedł się w ...350 kopiach? ah ten PR
odpowiedź
User
LG
A mnie zawsze dziwiło, dlaczego normalnie nie można było tej książki kupić? Poważnie ktoś myślał, że po przeczytaniu tego bełkotu wariata i psychopaty, ludzie zaczną znowu urządzać ludobójstwo? To jest totalny nonsens
odpowiedź
User
Luzik arbuzik
Jarek czyta i nie może wyjść z zachwytu
odpowiedź