SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

"Mein Kampf. Edycja krytyczna" bestsellerem. "Nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania"

W połowie stycznia nakładem wydawnictwa Bellona ukazała się książka "Mein Kampf. Moja walka. Edycja krytyczna" pod redakcją i w tłumaczeniu Eugeniusza Cezarego Króla. Wiadomość o jej ukazaniu się od początku wzbudziła sporo kontrowersji. Mimo dość wysokiej ceny - obecnie w księgarni TaniaKsiazka.pl nowe egzemplarze będą dostępne dopiero pod koniec lutego.

fot. Świat Ksiązki Article

Fakt wydania tłumaczenia książki „Mein Kampf” z oczywistych względów wzbudził w Polsce wiele kontrowersji. M.in. „Gazeta Wyborcza” przywoływała wtedy opinię redaktorki projektu „Żydoteka”, która zwracała uwagę, że „okładka wydania wcale nie sugeruje, że to edycja krytyczna z komentarzem, bo ta informacja jest niemal niewidoczna, natomiast przywołuje estetykę nazizmu”. W przypadku promowania tej książki w witrynach księgarni często interweniowali także klienci, którzy nie chcieli, aby w ten sposób zachęcano do jej zakupu.

Przedstawiciele wydawnictwa Bellona od początku zapewniali, że nie będą reklamowali tej pozycji, a cena jest na tyle wysoka (to 149,90 zł), że nie trafi ona do masowego odbiorcy.

- W wydawnictwie Bellona nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania "Mein Kampf", gdyż nasza edycja krytyczna przygotowana przez prof. Eugeniusza Cezarego Króla jest publikacją naukową, jest bardzo obszerna - liczy ogółem 1000 stron, no i droga - cena sugerowana to 149,90 zł. Generalnie jesteśmy zadowoleni, że książka znajduje nabywców -  także z tej racji, że dzięki lekturze - zwłaszcza wstępu prof. Króla - więcej ludzi zrozumie, na czym polegała zbrodnicza ideologia niemieckiego nazizmu - komentuje dla portalu Wirtualnemedia.pl Bogusław Kubisz, zastępca redaktora naczelnego wydawnictwa Bellona.

Bestseller w kategorii "Książka historyczna"

Mimo wysokiej ceny, pozycja stała się w Polsce bestsellerem – w niektórych księgarniach internetowych czy stacjonarnych nie można już jej dostać. Na ten fakt zwrócił uwagę dziennikarz Rafał Hetman na swojej stronie „Rafał Hetman o książkach”. M.in. w serwisie TaniaKsiazka.pl można kupić „Mein Kampf” dopiero od 28 lutego, choć promocyjna cena nadal jest wysoka – książka kosztuje ponad 108 zł. Wydanie trafiło także na listę bestsellerów w kategorii „książki historyczne” i wyprzedziło „Ludową historię Polski” autorstwa Adama Leszczyńskiego.

Bogusław Kubisz z wydawnictwa Bellona pytany przez nas o tę kwestię stwierdza, że księgarnie internetowe sprzedają pozycje taniej, ponieważ mają dużo niższą marżę niż sieci stacjonarne. - Wydawca zazwyczaj zarabia na książce ok. 45 proc. ceny detalicznej, reszta to marża hurtowników i sprzedawców detalicznych. Bellona nie ma wpływu na politykę cenową danej księgarni - zaznacza.

Hetman krytycznie o opisie książki

Rafał Hetman na swojej stronie zwraca także uwagę: - Ciekawy jest też opis książki (przygotowany przez wydawcę) - na Bonito, czy na dobraksiazka.pl już w pierwszym zdaniu czytamy "jedna z najbardziej złowrogich książek w dziejach ludzkości". Dobre hasło reklamowe. Dalej dwa akapity opisu treści samej "Mein Kampf" i wyjątkowych historii jej powstania, a dopiero w ostatnim akapicie w dwóch ostatnich zdaniach: Polski czytelnik obecnie dostaje do ręki drugie na świecie wydanie krytyczne tej książki. Autorem przekładu, opracowania naukowego i wstępu jest prof. Eugeniusz Cezary Król, znawca dziejów Trzeciej Rzeszy i narodowego socjalizmu. I dopiero teraz wiadomo, że to wydanie krytyczne - stwierdza.

Zastępca redaktor naczelnej w wydawnictwie Bellona - komentując zamieszanie wokół książki - podkreśla, że zapoznał się z uwagami Hetmana na Facebooku. - Uważam, że sugerowanie przez niego w stosunku do wydawnictwa Bellona nieczystych intencji w związku z wydaniem "Mein Kampf" jest przesadzone i nie odpowiada prawdzie. Niektóre zarzuty są wręcz humorystyczne, np. ten, że na okładce znalazło się nazwisko Adolfa Hitlera, a nie ma prof. Eugeniusza Cezarego Króla. Gdyby było tak, jak chce pan Hetman, wprowadzilibyśmy czytelników w błąd, sugerując, że autorem "Mein Kampf" jest prof. Król, a tymczasem każdy, kto ma pojęcie o historii, wie, że to książka Hitlera. Informacja o roli prof. Króla (autor przekładu, opracowania naukowego i wstępu) znajduje się na czwartej stronie okładki i na stronie tytułowej. Traktowanie naszego stwierdzenia umieszczonego na okładce i w zapowiedziach wydawniczych, że "Mein Kampf to jedna z najbardziej złowrogich książek w dziejach ludzkości" jako - jak twierdzi pan Hetman - "dobrego hasła reklamowego" jest zupełnie chybione. To po prostu opis, do tego trudny do zakwestionowania. Moim zdaniem głos pana Hetmana można uznać za przysłowiowe "szukanie dziury w całym". W przyszłości liczymy na poważne, bardziej merytoryczne polemiki z naszą publikacją - podsumowuje Bogusław Kubisz.

„>>Mein Kampf<<” Adolfa Hitlera to jedna z najbardziej złowrogich książek w dziejach ludzkości. Przygotowała grunt pod drugą wojnę światową - najbardziej krwawą z wojen - i masowe zbrodnie Trzeciej Rzeszy. Po upadku reżimu hitlerowskiego Mein Kampf w wielu krajach została zakazana. Nowa edycja niemiecka ukazała się dopiero w 2016 roku. Polskie wydanie tej książki jest zatem drugą edycją naukową na świecie” - można przeczytać w opisie wydawcy.

Tłumacz „Mein Kampf. Edycja krytyczna” prof. dr hab. Eugeniusz Cezary Król to historyk, politolog, tłumacz niemieckiej literatury historycznej, profesor zwyczajny nauk humanistycznych. To także wykładowca na wielu polskich i zagranicznych uczelniach, laureat m.in. Nagrody Kilo, Nagrody im. Jana Długosza czy Nagrody im. Joachima Lelewela.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Mein Kampf. Edycja krytyczna" bestsellerem. "Nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania"

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Twoję imię/nick
bo nakład był symboliczny, Bestseler, który rozszedł się w ...350 kopiach? ah ten PR
26 3
odpowiedź
User
LG
A mnie zawsze dziwiło, dlaczego normalnie nie można było tej książki kupić? Poważnie ktoś myślał, że po przeczytaniu tego bełkotu wariata i psychopaty, ludzie zaczną znowu urządzać ludobójstwo? To jest totalny nonsens
29 5
odpowiedź
User
Luzik arbuzik
Jarek czyta i nie może wyjść z zachwytu
22 30
odpowiedź