SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Menstruacja w Polsce nadal tematem tabu, co piątej Polce brakuje środków na zakup podpasek

Menstruacja w naszym kraju nadal jest uważana przez społeczeństwo za temat tabu, młodym dziewczynom brakuje informacji i rzetelnej wiedzy, część Polek ma również ograniczony dostęp do podpasek - pokazuje badanie Difference.

Article

Jak wynika z badania na temat postrzegania menstruacji w naszym kraju - przeprowadzonych na zlecenie Kulczyk Foundation przez firmę badawczą Difference - 42 proc. kobiet przyznało, że w ich rodzinnym domu o okresie nie mówi się lub nie mówiło wcale. Jak czytamy w analizie „pomimo deklaracji akceptacji faktu istnienia miesiączki jako zjawiska biologicznego, dla wielu kobiet wciąż pozostaje ona tematem wstydliwym, o którym się nie rozmawia”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Doświadczenie pierwszej miesiączki często obarczone jest wstydem, lękiem i samotnością. Co trzecia nastolatka nie jest przygotowana na jej nadejście. O okresie wciąż rozmawia się niewiele, a sposób, w jaki matki przygotowują swoje córki na jej nadejście, jest zwykle niewystarczający.

Co może być szczególnie zaskakujące, w Polsce nadal funkcjonuje wiele mitów i stereotypów na temat menstruacji, które utwierdzają zarówno kobiety, jak i mężczyzn w błędnych przekonaniach, a tym samym utrwalają ich niewłaściwe postawy względem miesiączki. Jak pokazały badania, prawie 30 proc. kobiet uważa, że podczas okresu nie można zajść w ciążę, a co piąta wierzy, że w jego trakcie nie powinno się piec ciast czy kisić ogórków.

Z badania wynika, że co piątej Polce zdarza się nie mieć środków na zakup odpowiednich podpasek.

- Musimy walczyć z tabu, stygmatyzacją i zabobonami dotyczącymi menstruacji obecnymi w Polsce. Miesiączka, oznaczająca gotowość na nowe życie, powinna być celebrowanym momentem. Niestety, zamiast tego jest przyczyną upokarzania kobiet na całym świecie. Trzeba z tym skończyć. Kobieta musi zrozumieć, że jest jedną wielką harmonią, szczęściem i sensem. I że wszystko, co jej się przydarza, jest dobre, gdy jest w zgodzie z naturą. I prawdziwi mężczyźni, którzy szanują naturę i drugiego człowieka, powinni wspierać naturę w kobiecie. To wsparcie powinno znaleźć odzwierciedlenie też w sferze ekonomicznej. Kobiety nie powinny płacić więcej za to, że są kobietami. Trzeba to zmienić - komentuje Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation.

- W czasie koronawirusa większość działań skierowanych jest na walkę z pandemią, a przecież kobiety w tym czasie nie przestały miesiączkować. Sytuacja ekonomiczna wielu z nich pogorszyła się, więc problemy z kupnem podpasek czy tamponów są bardziej odczuwalne i nabierają jeszcze większego znaczenia. Dlatego ja i moja fundacja wspieramy projekty dedykowane kobietom, by wzmocnić ich pozycję w obliczu dyskryminacji i stygmatyzacji w różnych dziedzinach życia, także w związku z wykluczeniem menstruacyjnym - dodaje Kulczyk.

Badanie zostało zrealizowane w lutym 2020 roku na terytorium całej Polski. Polegało zarówno na analizie ilościowej, jak i jakościowej. Tej pierwszej poddano wypowiedzi blisko 1,5 tys. osób, m.in. nastolatek, dorosłych kobiet, ale także mężczyzn. W analizie jakościowej wykorzystane zostały opinie ponad 90 osób, w tym m.in. ekspertek, nastolatek i dorosłych kobiet. W ten sposób badacze otrzymali obraz i skalę wykluczenia oraz ubóstwa menstruacyjnego w Polsce w zakresie ekonomicznym, społecznym i edukacyjnym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Menstruacja w Polsce nadal tematem tabu, co piątej Polce brakuje środków na zakup podpasek

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kiko
Ja to trzymam kciuki, że Dominice się uda zwrócić uwagę na ten temat jak największej liczbie osób
odpowiedź
User
Celinka
Ja nie wiem skąd takie dane. W ogóle nie chce mi się to mieścić w głowie. Teraz to jest dostęp do wszystkiego, do różnych środków higienicznych i antykoncepcyjnych, wystarczy np. sobie wejść na portal Naturalna Płodność. Naprawdę teraz nie można mówić o niedostępności, czy braku środków na te produkty, bez przesady
odpowiedź
User
dorina
Fajnie,że mamy w Polsce takich odważnych kobiet, brawo
odpowiedź