SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska odpowiada premierowi: Michał Dworczyk nie korzystał z uwierzytelniania dwuskładnikowego

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził w poniedziałek, że w zeszłym tygodniu hakerzy przejęli szereg skrzynek mailowych na portalu Wirtualna Polska, m.in. szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Wirtualna Polska podkreśliła, że nie włamano się na jej systemy pocztowe, a Michał Dworczyk nie korzystał z systemu dwuskładnikowego uwierzytelniania.

Michał Dworczyk, fot. KPRMArticle

O przejęciu kontroli nad jego skrzynką mailową oraz profilami społecznościowymi jego żony Michał Dworczyk poinformował we wtorek w zeszłym tygodniu. - Pragnę podkreślić, że w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny, lub ściśle tajny. Informuję również, że oświadczenie, które zostało opublikowane w mediach społecznościowych na koncie mojej żony, jest sfabrykowane i zawiera nieprawdziwe treści - zapewnił Dworczyk w oświadczeniu.

Szybko okazało się, że Michał Dworczyk korzystał ze skrzynki malowej na portalu Wirtualna Polska.

Premier Mateusz Morawiecki był pytany w poniedziałek o tę sprawę podczas briefingu w Węgrowie w woj. mazowieckim. Jak powiedział, wiele wskazuje na to, że był to atak hakerski skierowany ze wschodu. "To lekcja, to nauczka, którą cała polska klasa polityczna powinna wziąć sobie do serca i popatrzeć na to, co, kto w jaki sposób używa i jakie są zabezpieczenia" - zaznaczył premier.

Zdaniem Morawieckiego jest to "nowe oblicze współczesnej wojny". "W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z atakami różnego rodzaju: atakami hybrydowymi, cyfrowymi" - wskazał.

Szef rządu dodał, że doszło do przejęcia szeregu skrzynek mailowych założonych na portalu Wirtualna Polska. "To jest sytuacja bardzo niedobra i mam nadzieję, że skłoni wszystkich obywateli do tego, aby bardzo skrupulatnie dbali o przestrzeganie higieny zasad bezpieczeństwa w sieci" - powiedział Morawiecki.

Wirtualna Polska: nasze systemy pocztowe są całkowicie bezpieczne

W wydanym szybko oświadczeniu Wirtualna Polska zapewniła, że jej systemy pocztowe „są całkowicie bezpieczne, a informacje czy insynuacje jakoby miało dojść do włamania na konta WP są całkowicie nieprawdziwe”.

- Wejście na konto ministra Michała Dworczyka i co za tym idzie uzyskanie dostępu do jego emaili nastąpiło na skutek podania poprawnego loginu i hasła. Niestety oznacza to, że prawdopodobnie ktoś trzeci wszedł w posiadanie tego hasła - napisała firma.

- Premier Mateusz Morawiecki mówił dziś o potrzebie uwierzytelniania dwuskładnikowego. Chcemy jasno i wyraźnie zaznaczyć, że taki system uwierzytelnienia funkcjonuje w poczcie WP od dawna. Przykro nam to stwierdzić, ale minister Michał Dworczyk w momencie tego zdarzenia nie korzystał z takiego systemu - zaznaczyła.

Wydawca wyraził protest „przeciwko próbie przerzucenia odpowiedzialności za niefrasobliwość polityków na największego administratora poczty elektronicznej w Polsce”. - Do kwestii bezpieczeństwa, poufności korespondencji i ochrony danych osobowych podchodzimy z największą starannością i są one niezmiennie naszym priorytetem - zapewnił.

Według badania Mediapanel w lutym br. serwis WP Poczta zanotował 6,23 mln użytkowników i 21,49 proc. zasięgu.

W pierwszym kwartale br. holding Wirtualna Polska osiągnął wzrost przychodów o 19,4 proc. do 178,93 mln zł oraz zysku netto z 7,25 do 27,29 mln zł. Mocno urósł pion internetowy, natomiast zmalały wyniki Telewizji WP.

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska odpowiada premierowi: Michał Dworczyk nie korzystał z uwierzytelniania dwuskładnikowego

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xxx
Że pocztę na WP miał? A da się tego używać?
odpowiedź
User
Ford
Login:login
Password:password
odpowiedź
User
nnh
A co mają powiedzieć? Ma Wp.pl przyznać, że w porównaniu choćby z google ich zabezpieczenia poczty są zerowe? Śledztwo w sprawie musi być utajnione więc szary kowalski i tak o niczym się nie dowie. Polecam poczytać branżowe artykuły o tym dlaczego nie powinno się przesyłać danych wrażliwych za pomocą poczty na wp.pl, interi itp.
odpowiedź