SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na instrumentach historycznych w TVP w 2018 roku

We wrześniu 2018 roku Telewizja Polska zorganizuje pierwszą edycję Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych. Wydarzenie zostanie zorganizowane z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 plArticle

Uczestnikami Konkursu będą pianiści wszystkich narodowości w wieku od 18 do 35 lat, a jury stworzą specjaliści z zakresu wykonawstwa historycznego. Dla laureatów przewidziane są nagrody pieniężne, propozycje prestiżowych koncertów z Orkiestrą XVIII Wieku oraz projekty fonograficzne.

Pierwszy Konkurs zaplanowany jest na wrzesień 2018 roku i odbędzie się w Filharmonii Narodowej w Warszawie, kolejne będą organizowane co pięć lat.

Wydarzenie zostanie zorganizowane z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości w 1918 roku. Telewizja Polska organizuje Konkurs Chopinowski z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina.
Jednym z głównych założeń programowych konkursu jest popularyzacja wykonawstwa na instrumentach z epoki. TVP stworzy platformę multimedialną, odpowiadającą potrzebom melomanów na całym świecie.

Harmonogram Konkursu

W pierwszym i drugim etapie uczestnicy zagrają solowe recitale, których repertuar - oprócz dzieł Chopina - będzie obejmował wybrane utwory Jana Sebastiana Bacha, a także polonezy polskich kompozytorów tworzących w pierwszej połowie XIX wieku. W trzecim etapie sześciu finalistów wykona wybrane przez siebie utwory Chopina z orkiestrą, a towarzyszyć im będzie Orkiestra XVIII Wieku.

Uczestniczący w konkursie pianiści będą mieli do dyspozycji fortepiany historyczne z kolekcji NIFC (Erard z 1838, 1849 i 1855, Pleyel z 1848 i 1854, oraz Broadwood z 1843), oryginały i kopie instrumentów z epoki, sprowadzone przez restauratorów i kolekcjonerów europejskich, a także instrument specjalnie zamówiony na Konkurs: kopię Buchholtza, czyli warszawskiego instrumentu Fryderyka Chopina.

- Nie wyobrażam sobie obchodów stulecia naszej niepodległości bez muzyki Fryderyka Chopina, nie wyobrażam sobie też, żeby muzyki tej zabrakło na antenach Telewizji Polskiej. Silne włączenie się w organizację I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach dawnych i, naturalnie, transmisja konkursu na antenach TVP to nasza misja, nasz obowiązek i zaszczyt. Telewizja Polska musi być medium prezentującym i eksponującym różne gusty, różne wrażliwości muzyczne dla różnych typów słuchaczy, ale nigdy na centralnym miejscu kultury wysokiej nie może zabraknąć kanonu muzyki klasycznej - mówi Jacek Kurski, prezes TVP.

W październiku ub.r. TVP Kultura i TVP HD transmitowały XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Trwające około 130 godzin transmisje w TVP Kultura gromadziły średnio 60 tys. widzów, z kolei wybrane relacje w TVP HD śledziło 26 tys. osób. Finał przyciągnął 167 tys. oglądających.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na instrumentach historycznych w TVP w 2018 roku

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
user
"W październiku ub.r. TVP Kultura i TVP HD transmitowały XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina."- nieprawdą jest.
Konkurs odbył w 2015, a nie w 2016. Czy Państwo jeszcze w jakikolwiek sposób sprawdzają to co piszą?
odpowiedź