SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Milion złotych na wyborczy fundusz PiS od zatrudnionych w spółka Skarbu Państwa. 82 967 zł od osób związanych z Polskim Radiem

Przynajmniej milion złotych na fundusz wyborczy PiS przekazali w zeszłym roku zatrudnieni w zarządach oraz radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa - podała „Gazeta Wyborcza”. Wśród nich znalazły się osoby pracujące w kierownictwie Polskiego Radia - w sumie, licząc z lokalnymi stacjami PR przekazały one na kampanię PiS 82 967 zł.

fot. Shutterstock.comArticle

Państwowa Komisja Wyborcza przekazała „Gazecie Wyborczej” dane dotyczące wpływów na fundusze wyborcze poszczególnych partii, jakie przekazały osoby fizyczne pracujące w zarządach lub radach nadzorczych SPP w 2018 roku.

Jedna osoba mogła przekazać maksymalnie 31,5 tys. złotych. Łącznie redakcja dziennika znalazła ok. 150 osób, które były zatrudnione w spółkach SP, a które wpłaciły kwoty na rzecz funduszu wspierającego kampanie wyborcze PiS. Łącznie przekazały one ok. milion złotych na kampanię PiS, cały fundusz to kwota ok. 37 mln złotych.

Z listy opublikowanej przez „GW” wynika, że najwięcej wpłacił Grzegorz Ksepka, p.o. prezesa Energi (31,5 tys. zł), Krzysztof Kurt - wiceprezes Energi Wytwarzanie przekazał 31 500 zł, 25 tys. zł przekazała Alicja Klimiuk, była p.o. prezesa Energi (obecnie prezes Energa Operator), a Ewa Rzymkowska - członkini rady nadzorczej Energi Obrót, radna Kutna, pracownica Kancelarii Prezydenta - 20 620 zł. Zdecydowanie najwięcej, bo łącznie ok. 300 tys. zł wpłaciły osoby związane z Energą lub jej spółkami-córkami.

Fundatorami kampanii PiS byli managerowie takich spółek jak Orlen, KGHM, Enea, PGNiG, Poczta Polska czy PGE Polska Grupa Energetyczna. Wśród nich ze spółek mediów publicznych policzono, że osoby z zarządów lub rad nadzorczych Polskiego Radia (liczone wspólnie z lokalnymi stacjami) wpłaciły na ten cel 82 967 zł.           

Poprosiliśmy Polskie Radio o komentarz w tej sprawie.  

- W 2018 roku Polskie Radio S.A. nie przekazało pieniędzy na fundusz wyborczy Prawa i Sprawiedliwości ani innej partii - przekazała nam tylko Ewelina Steczkowska, p.o. rzecznika prasowego Polskiego Radia.

W ub.r. wpływy Polskiego Radia z abonamentu rtv wzrosły o 20,3 proc. do 186,3 mln zł, a z reklam i sponsoringu - o 12,1 proc. do 67,77 mln zł. Dodatkowo publiczny nadawca dostał 46,5 mln zł rekompensaty abonamentowej z budżetu państwa. Szacunkowo osiągnął 18,5 mln zł zysku netto.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Milion złotych na wyborczy fundusz PiS od zatrudnionych w spółka Skarbu Państwa. 82 967 zł od osób związanych z Polskim Radiem

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
janek
"Polskie Radio S.A. nie przekazało pieniędzy na fundusz wyborczy Prawa i Sprawiedliwości"
oczywiście nie tego dotyczyło pytanie :) ale uparte udawanie głupiego to ulubiona strategia tej władzy, niestety skuteczna, bo polega na podszywaniu się pod grupę docelową przekazu...
odpowiedź
User
Edward
A czy można przeprowadzić badanie ile osób związanych z TVNem lub Gazeta Wyborcza wsparło kampanię PO???
odpowiedź