SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ministerstwo Gospodarki prowadzi audyt spółek węglowych

W ciągu trzech miesięcy znane będą szczegółowe wyniki audytu, prowadzonego w spółkach węglowych na zlecenie Ministerstwa Gospodarki, które mają ocenić sytuację całego sektora. Audyt prowadzony jest w trzech spółkach: Jastrzębskiej Spółce Węglowej, Kompanii Węglowej oraz Katowickim Holdingu Węglowym. – Zanim się postawi jakieś hipotezy dotyczące górnictwa, trzeba zrobić diagnozę tego sektora – uważa Jarosław Zagórowski, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Liczy, że wyniki audytu pozwolą na zmiany, które poprawią kondycję polskiego górnictwa.

– Angażujemy się w to, żeby ministerstwo postawiło trafną diagnozę, wyciągnęło dobre wnioski, aby można było je potem szybko wdrożyć – mówi Jarosław Zagórowski.

Szef JSW wierzy, że wyniki audytu, które mają być dostępne w ciągu trzech miesięcy, będą istotnym elementem przyszłości i strategii rozwoju spółki. Jego zdaniem w obszarze górnictwa istnieją niewykorzystywane rezerwy, które można i należy uruchomić. Jest to jednak trudne ze względu na m.in. uwarunkowania prawne.

 – Chodzi o prawo układowe, jego szczegółowe zapisy, ukształtowane przed laty między pracodawcą a pracownikami, na straży, którego stoją związkowcy, oraz o system prawa zewnętrznego, związanego z prowadzeniem ruchu zakładu górniczego i związanymi z tym wymogami – tłumaczy Zagórowski.

Według prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej prawo nie uwzględnia postępu technologicznego, który miał miejsce w ostatnich kilkunastu latach.

 – Dobrze, jeśli taki dobry audyt powstanie i potem pojawią się wnioski po jednej stronie, co trzeba zrobić w firmach, po drugiej stronie, jakie elementy prawne dzisiaj blokują możliwość uruchomienia naszych rezerw – mówi szef JSW.

Audyt przygotowuje firma Roland Berger. Ma on ocenić sytuację całego sektora, jak i poszczególnych kopalń, wchodzących w skład spółek JSW, KW oraz KHW.

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo Gospodarki prowadzi audyt spółek węglowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl