SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Młodzi Polacy kojarzą sierpień ’80 ze strajkami, a nie porozumieniami

Polskim internautom urodzonym po 1980 roku sierpień ’80 kojarzy się przede wszystkim ze strajkami robotniczymi – wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Znacznie mniej młodych osób wie, że podpisano wtedy słynne porozumienia.

Młodzi Polacy kojarzą sierpień ’80 ze strajkami, a nie porozumieniami

61,5 proc. polskich internautów w wieku 15-30 lat kojarzy sierpień ’80 ze strajkami robotniczymi. Co trzeci respondent postrzega ten okres jako czas powstania ruchu NSZZ Solidarność, a tylko co dziesiąty – jako moment zawarcia porozumień sierpniowych.

Zdaniem większości ankietowanych protestujący w sierpniu ‘80 żądali podwyżki płac i lepszych warunków życia oraz wolnych związków zawodowych. Respondenci wymieniają również walkę robotników o wolność słowa i niepodległość Polski.

57 proc. młodych polskich internautów uważa, że wydarzenia z sierpnia ‘80 miały bardzo duży wpływ na dzisiejszą sytuację polityczną w naszym kraju. Połowa respondentów twierdzi, że idee Solidarności są im dość bliskie.

Aż 94 proc. ankietowanych z sierpniem ’80 kojarzy się Lech Wałęsa. Co druga osoba wskazuje w tym kontekście Annę Walentynowicz, a co czwarta – Tadeusza Mazowieckiego. Natomiast 8 proc. respondentów wie, że w wydarzeniach z tamtego okresu uczestniczyła Henryka Krzywonos.

Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia metodą ankiet internetowych CAWI dniach 26 i 27 sierpnia. Wzięło w nim udział 546 osób wieku 15-30 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Młodzi Polacy kojarzą sierpień ’80 ze strajkami, a nie porozumieniami

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl