SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Trwają zgłoszenia do plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku

Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim uruchomiło kolejną edycję konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku. Propozycje można nadsyłać do 8 listopada.

Młodzieżowe Słowo Roku to organizowany od 2016 roku plebiscyt, którego celem jest popularyzowanie języka młodzieżowego. Rok temu internauci zgłosili do rywalizacji ponad 10 tysięcy propozycji, wśród których znalazło się 2 457 różnych słów i wyrażeń. D finału przeszły m.in. baza, boomer, foliarz, IMO czy gituwa.

Ostateczne tytuł Młodzieżowego Słowa Roku przyznano słowu "śpiulkolot", oznaczającemu miejsce do spania.

Zgłoszenia do Młodzieżowego Słowa Roku

Wydawnictwo Naukowe PWN do 8 listopada 2022 zbiera propozycje słów-kandydatów. Następnie, od 15 do 30 listopada będzie trwał wybór zwycięskiego słowa spośród dwudziestu propozycji. Wyniki konkursu poznamy na początku grudnia tego roku.

Analizy zgłoszeń z pierwszego etapu dokona jury w składzie prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), dr hab. prof. ucz. Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), prof. dr hab. Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Bartek Chaciński ("Polityka"). Dodatkowo, w tym roku jury będzie przyznawało własną nagrodę dla najciekawszego słowa,  uwzględniającego "istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości".

Zgłoszeń można dokonywać na stronie sjp.pwn.pl. Należy podać wyjaśnienie zgłaszanego słowa, swój adres e-mail oraz wiek. "Zależy nam, by plebiscyt wywoływał pozytywne emocje i przebiegał w przyjaznej atmosferze oraz z zachowaniem zasad dobrego wychowania" - zaznacza wydawnictwo PWN.

Jak podkreślają organizatory, "Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku". Do konkursu nie można zgłaszać słów obraźliwych, szerzących mowę nienawiści czy szkodliwych społecznie.

Co w przeszłości było Młodzieżowym Słowem Roku?

W 2020 roku po raz pierwszy w historii plebiscytu kapituła konkursu Młodzieżowe Słowo Roku postanowiła, że nie wyłoni zwycięskiego słowa. Konkurs, który miał służyć refleksji nad językiem, stał się areną walki na słowa – podali jurorzy w werdykcie.

W plebiscycie "na pierwszym miejscu znalazło się nazwisko polityka na S oraz słowa od tego nazwiska utworzone. Na drugim miejscu jest nazwa stygmatyzująca popularne imię żeńskie, (...), na trzecim miejscu jest czasownik pochodzący od nazwy instytucji organizującej plebiscyt, wyrażający sprzeciw uczestników wobec naszej decyzji. Na czwartym i piątym miejscu są hasła znane z ulicznych demonstracji zawierające słowa wulgarne na W oraz J (drugie hasło symbolizowane jest często przez osiem gwiazdek)" – wyjaśniła kapituła konkursu.

W roku 2019 młodzieżowym słowem roku został rzeczownik "alternatywka" , oznaczający "dziewczynę o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach". Na podium znalazły się "jesieniara" (miłośniczka jesieni) i "eluwina" (wariacja od powitania "elo"). Rok wcześniej wygrał wyraz „dzban”.

Dołącz do dyskusji: Trwają zgłoszenia do plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zdegustowany
Żenujące. Po co to ciągnąć na siłę?
odpowiedź
User
Zdegustowany
Żenujące. Po co to ciągnąć na siłę?
odpowiedź