SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Mocne wzrosty na Wall Street w oczekiwaniu na Fed

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi wzrostami głównych indeksów. Uwaga inwestorów koncentrowała się na danych makro z amerykańskiej gospodarki i na posiedzeniu Fed, które odbędzie się w przyszłym tygodniu.

fot. Shutterstock.com Article

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,76 proc. i wyniósł 33.629,56 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,19 proc. i wyniósł 4.019,81 pkt.

Nasdaq Composite poszedł w górę o 2,01 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.364,41 pkt.

Indeks S&P500 wzrósł od lokalnego dołka w połowie października już o ok. 13 proc. Analitycy dużych banków inwestycyjnych studzili jednak w poniedziałek optymizm przed dalszymi wzrostami.

Zdaniem strategów Black Rock rynek akcji nie jest spozycjonowany pod ewentualną recesję, więc podtrzymują oni rekomendację "niedoważaj" dla akcji rynków rozwiniętych.

Z kolei strateg Morgan Stanley Michael Wilson napisał w nocie, że jest jedynie kwestią czasu, kiedy rynek akcji zacznie uwzględniać w cenach napływające słabsze wskaźniki wyprzedzające koniunktury oraz nadchodzące pogorszenie "twardych" wskaźników. Jego zdaniem inwestorzy zaczną dyskontować słabsze otoczenie makro w pierwszym kwartale, co przełoży się na recesję w wynikach spółek.

Z kolei strateg JPMorgan Chase Mislav Matejka ocenia, że w 2023 r. otoczenie będzie wyjątkowo wymagające dla rynku akcji, przy spadającej sile nabywczej przedsiębiorstw. "Nawet jeżeli spółki nie zawiodą wynikowo w IV kw. 2022 r., to nie spodziewamy się rewizji w górę wskaźników zysków na akcję w pierwszej połowie roku" - dodał.

W najbliższych dniach wyniki w USA opublikują spółki odpowiadające za ok. połowę kapitalizacji S&P500: duże spółki technologiczne, przemysłowe i związane sektorem konsumenckim, w tym Microsoft, Tesla, IBM, 3M, Visa, czy Chevron.

Do tej pory 57 spółek wchodzących w skład indeksu S&P500 przedstawiło swoje wyniki finansowe za czrwarty kwartał 2022 roku. Z tej grupy około 63 proc. przebiło oczekiwania analityków na poziomie zysków.

W sobotę rozpoczął się okres ciszy przed posiedzeniem amerykańskiego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w dn. 31.01-1.02 (przyszły tydzień). Przedstawiciele Fed stonowali nieco w ubiegłym tygodniu jastrzębią retorykę, sygnalizując przejście do podwyżek stóp procentowych w tempie po 25 pb., wobec 50 pb. w ub. miesiącu i 4 z rzędu podwyżek po 75 pb.

Fed najprawdopodobniej zbliża się do końca cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, ze stopą terminową w okolicy 5 proc. (4,25-4,50 proc. obecnie).

Przed najbliższym posiedzeniem bankierzy z FOMC zdążą zapoznać się z ich preferowaną miarą inflacji - deflatorem PCE za grudzień, który podany zostanie w najbliższy piątek.

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury Conference Board w grudniu spadł 1,0 proc. Analitycy oczekiwali, że indeks spadnie o 0,7 proc. Miesiąc wcześniej indeks spadł o 1,1 proc. mdm, po korekcie z -1,0 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na marzec drożeją niecały 1 proc. do 82,3 USD za baryłkę, a marcowe futures na Brent zwyżkują o 1,2 proc. do 88,7 USD/b.

Dołącz do dyskusji: Mocne wzrosty na Wall Street w oczekiwaniu na Fed

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl