SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Na pierwszym multipleksie Kino Polska Nostalgia, Eska TV, ATM Rozrywka i U-TV

Kino Polska TV, Eska TV, ATM Grupa i Stavka to nadawcy, którzy wygrali konkurs na programy telewizyjne na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej - poinformowała we wtorek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Na pierwszym multipleksie Kino Polska Nostalgia, Eska TV, ATM Rozrywka i U-TV

KRRiT podała, że wybierając nadawców chciała przede wszystkim zapewnić odbiorcom różnorodną ofertę programową, w której obok obecnych już programów TVP1, TVP2 i TVP Info znajdą się: kanał filmowy (Kino Polska Nostalgia), muzyczny (ESKA TV), rozrywkowy (ATM Rozrywka TV) oraz informacyjno-publicystyczno-poradnikowy (program U-TV spółki Stavka).

- Istotnym elementem było także to, że  wybrane podmioty należą do grona nowych nadawców na rynku telewizyjnym o dobrej kondycji finansowej umożliwiającej realizację niezbędnych inwestycji.  Rozstrzygnięcie konkursu to kolejny etap prac nad zagospodarowaniem zasobów naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. W najbliższych dniach uchwała KRRiT zostanie przekazana do konsultacji z Urzędem Komunikacji Elektronicznej. Uruchomienie multipleksu pierwszego nastąpi niezwłocznie po podpisaniu umowy pomiędzy firmą Emitel czyli operatorem technicznym, a Telewizją Polską oraz czterema nowymi nadawcami wyłonionymi w konkursie - powiedziała Katarzyna Twardowska rzecznik prasowy KRRiT.

Konkurs na cztery programy na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej KRRiT zapowiedziała w grudniu 2010 r. Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami rządu i Rady, na tym multipleksie znajdą się programy telewizji publicznej: TVP1, TVP2 i TVP Info. Przez wiele miesięcy przedstawiciele rządu, KRRiT i Urzędu Komunikacji Elektronicznej dyskutowali na temat zagospodarowania pozostałych miejsc. Ostatecznie KRRiT zdecydowała o konkursie.

Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. Na multipleksie może zostać umieszczonych siedem - osiem programów telewizyjnych w standardowej jakości obrazu.

Pierwszy multipleks jest jedynym, który jak dotąd nie został uruchomiony. Drugi, z programami Polsat, TVN, TV4 i TV Puls ruszył 30 września 2010 r. w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze, Żaganiu oraz okolicach tych miejscowości. Do końca br. obejmie zasięgiem prawie cały kraj. KRRIT przyznała także koncesje dla każdego z nadawców na dodatkowy kanał na tym multipleksie - TVN7 (TVN), Puls2 (TV Puls), TV6 (TV4) i Polsat Sport News (Polsat).

Trzeci multipleks, z programami TVP: TVP1, TVP2 (wraz z TVP Warszawa), TVP Info (w odpowiednich dla województw wersjach regionalnych), TVP Kultura i TVP Historia został uruchomiony pod koniec 2010 r. w województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Nie będzie on mógł objąć zasięgiem całego obszaru Polski do momentu wyłączenia emisji analogowej TVP2, które może nastąpić po uruchomieniu pierwszego multipleksu.

KRRiT zakłada, że uruchomienie kolejnych multipleksów: 4. i 5. - będzie wiązało się z wprowadzeniem do nich programów płatnych. Rada, we współpracy z UKE, zamierza pracować nad wprowadzeniem radiofonii cyfrowej.

Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości. Transmisja cyfrowa pozwoli m.in. na zwiększenie oferty programowej, obniżenie kosztów nadawania oraz emisję w różnych formatach. Dzięki telewizji cyfrowej rozwiną się też usługi dodatkowe np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż on-line). Aby oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć odbiornik telewizyjny z tunerem MPEG-4 lub kupić sam dekoder i podłączyć go do odbiornika.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Na pierwszym multipleksie Kino Polska Nostalgia, Eska TV, ATM Rozrywka i U-TV

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kiki
Pierwszy multiplex to będzie wielka skifa. Czekam na następne
odpowiedź
User
Inżynier
"Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości. Transmisja cyfrowa pozwoli m.in. na zwiększenie oferty programowej, obniżenie kosztów nadawania oraz emisję w różnych formatach. Dzięki telewizji cyfrowej rozwiną się też usługi dodatkowe np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż on-line)."
Jak długo jeszcze mozna powtarzać te głupstwa skopiowane ze starych opracowań rządu bądź regulatorów. Tylko zwiększenie oferty jest prawdziwe a koszty nadawania...nowi nadawcy zapłaczą i moze zapłacą.
odpowiedź
User
none
Gratulacje dla KRRIT. Wygraly kanaly lubiane i obecne na rynku. ATM rozrywka to kanal popularny, u-tv ma blisko 10% udzialu, a Kino Polska Nostalgia nadaje nieobecne w archiwach TVP niewidziane dotychczas seriale zza zelaznej kurtyny. Brawo.
odpowiedź