SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nadawca News24 znów chce wyemitować akcje, żeby zmniejszyć zadłużenie

Spółka Astro, nadawca stacji News24 i E-Sport oraz producent „Familiady”, zamierza przeprowadzić kolejną emisję akcji, na które zostanie przekonwertowana część jej zadłużenia.
 

Ryszard Krajewski już nie prezes Astro, lecz szefe jej rady nadzorczej (fot. Jacek Kowalski)Article

W projektach uchwał na walne zgromadzenie Astro zaplanowane na 29 sierpnia podano, że spółka będzie mogła do końca stycznia przyszłego roku wyemitować pakiet akcji serii G. Nie podano jeszcze, ile walorów będzie w tej puli, natomiast zaznaczono, że będą konszować po 1 zł za sztukę, a ich udział w dywidendzie będzie o 50 proc. wyższy niż w przypadku akcji nieuprzywilejowanych.

- Celem planowanej emisji akcji serii G jest konwersja części zadłużenia Spółki na kapitał zakładowy. Wyemitowane akcje zostaną objęte przez wierzyciela Emitenta, dzięki czemu jego zadłużenie ulegnie redukcji. Będzie to miało pozytywny wpływ na sytuację ekonomiczną Spółki, gdyż nie będzie musiała wykorzystywać środków pieniężnych uzyskiwanych w ramach bieżącej działalności do spłaty wszystkich swoich zaległych zobowiązań - zaznaczono.

- Zmniejszenie zadłużenia pozwoli Zarządowi na przeznaczenie większych funduszy na funkcjonowanie oraz rozwój podstawowej działalności, w tym kanału News24 - dodano.

Inną emisję w celu zmniejszenia zadłużenia walne zgromadzenie Astro przyjęło już w drugiej połowie czerwca. Chodzi o 23,36 mln walorów serii F po 1 zł za sztukę, też uprzywilejowanych o 50 proc. jeśli chodzi o udział w dywidendzie. Spółka nie podała jeszcze, który podmiot objął te akcje.

Zarówno walory serii F, jak i G będą emitowane w ramach subskrypcji prywatnych, z wyłączeniem prawa poboru przez obecnych akcjonariuszy Astro. Emisję serii F udało się przegłosować za drugim razem, bo na walnym zgromadzeniu pod koniec maja przeciw zagłosował fundusz ASI Tech Tier Investment i nie udało się uzyskać wymaganego poziomu 80 proc. poparcia.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Na koniec marca br. Astro miało 5,98 mln zł zobowiązań krótkoterminowych (do zapłaty w ciągu najbliższych 12 miesięcy) i 2,06 mln z długoterminowych (do zapłaty później), wobec odpowiednio 6,67 i 2,03 mln zł rok wcześniej.

Kapitał spółki bez walorów serii F i G składa się z 40,11 mln akcji. Na koniec marca spółka Ryszarda Krajewskiego RK Productions miała 18,23 mln akcji (45,45 proc.), Krajewski bezpośrednio - 6,7 mln (16,7 proc.), a ASI Tech Tier Investment - 6,42 mln (16 proc.). Pod koniec lipca ASI Tech Tier Investment w ciągu kilku dni sprzedał 416,2 tys. walorów.

Pod koniec czerwca Ryszard Krajewski zrezygnował ze stanowiska prezesa Astro, zastąpiła go Karolina Szymańska. Natomiast Krajewski dołączył do rady nadzorczej firmy w miejsce Jana Dworaka. Natomiast na początku czerwca zawieszono monitoring oglądalności News24, powodem były zaległości finansowe nadawcy wobec Nielsen Audience Measurement

W pierwszym kwartale br. Astro przy wzroście przychodów o 35,8 proc. do 965 tys. zł zanotowało 1,24 mln zł straty netto. W całym ub.r. spółka miała 3,23 mln zł wpływów i 5,68 mln zł straty netto.

W czwartek w południu kurs akcji Astro wynosił 0,165 zł, od początku stycznia br. zmalał o 43 proc.

Dołącz do dyskusji: Nadawca News24 znów chce wyemitować akcje, żeby zmniejszyć zadłużenie

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
MARTIN
apluje do bzesu mdjlnego o kupmo nus 24
odpowiedź
User
adamsilesia
Jeśli chcą poprawić rentowność kanału News24 to muszą poprawić oglądalność. Aby poprawic oglądalnosć to musi być gdzie to oglądać, w chwili obecnej nie ma zbytnio mozliwości. Gdyby weszli na Hot Birda FTA, to oglądalnosć znacznie by podskoczyła szczególnie dlatego że polską tradycją już jest aby programy informacyjne kodować!
odpowiedź
User
Sylwia
Panie prezesie pan lubi to okreslenie niech pan nas splaci a nie zwala na innych prosze przez pana mamy dlugi bo zaufalismy
odpowiedź