SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nagrody Totus rozdane

Polskie Radio wśród laureatów tegorocznej nagrody Totus

Laureatami tegorocznej nagrody Totus zostali: zespół Polskiego Radia SA i Radia Watykańskiego; Zofia Morawska i Stowarzyszenie "Parafiada" imienia świętego Józefa Kalafancjusza; Władysław Bartoszewski oraz tygodniki: "Gość Niedzielny" i "Niedziela".

W Zamku Królewskim w Warszawie wręczono tegoroczne nagrody Totus - przyznawane przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Te prestiżowe nagrody często określane mianem katolickiego Nobla przyznawane są w czterech kategoriach: kultury chrześcijańskiej, pracy charytatywnej, mediów oraz promocji nauczania papieskiego. Mają one promować chrześcijańskie inicjatywy, które oddziaływują pozytywnie na całe społeczeństwo.

Zespół redakcyjny albumu "Musicie być mocni" wydanego przez Polskie Radio otrzymał tegoroczną nagrodę Totus w kategorii Promowanie Nauczania Ojca Świętego. Nagrodzony album został wydany z okazji 25-ej rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Zawiera wszystkie, nagrane wypowiedzi papieża z pobytu w Polsce w 1979 roku.

Przewodniczący kapituły nagrody Totus w tej kategorii biskup Tadeusz Pieronek powiedział, że zespół redakcyjny Polskiego Radia został uhonorowany za wydanie pierwszego, pełnego dźwiękowego zapisu wszystkich wypowiedzi Ojca Świętego z pierwszej pielgrzymki do ojczyzny oraz za niezwykle staranną formę edytorską albumu.

Nagrodę Totus w kategorii "Promocja człowieka i praca charytatywno-wychowawcza" przyznano Zofii Morawskiej, od 74 lat opiekującej się ludżmi ociemniałymi w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach. Równorzędną nagrodę otrzymało Stowarzyszenie Parafiada, imienia świętego Józefa Kalafancjusza przy Zakonie Pijarów.

Przyznający nagrodę biskup Piotr Jarecki powiedział, że "życie Zofii Morawskiej jest uosobieniem życia poświęconego drugiemu człowiekowi, potrzebującego pomocy". Jej ofiarną pracę doceniły już krajowe i światowe organizacje. Jako pierwsza kobieta Zofia Morawska otrzymała najwyższe, polskie odznaczenie państwowe -Order Orła BIałego.

Stowarzyszenie Parafiada, imienia świętego Józefa Kalafancjiusza zostało nagrodzone za realizowany przez kilkanaście lat przez Zakon Pijarów, wszechstronny program edukacji młodzieży poprzez sport. Główna impreza "Parafiady", organizowana jest co roku już przez 16 lat i stanowi największe, europejskie spotkanie o charakterze sportowo-kulturalno-religijnym

Za osiągnięcia w dziedzinie propagowania kultury chrześcijańskiej laureatem został były szef MSZ Władysław Bartoszewski za pracę na rzecz pojednania między Niemcami, Polakami i Żydami. Przewodniczący Kapituły w tej kategorii- arcybiskup Józef Życiński powiedział, że nagrodę przyznano za szczególne świadectwo ukazywane przez laureata w sytuacjach skrajnych wyzwań: obozu w Oświęcimiu, uwięzienie w PRL i internowanie w stanie wojennym.

Katolickie tygodniki: "Gość Niedzielny" i "Niedziela" - zostały nagrodzone Totusem Medialnym przyznawanym dla upamiętnienia biskupa Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu Jana Pawła II w mediach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nagrody Totus rozdane

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl