SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Influencer, polityk, youtuber - najgorsze zawody oczami Polaków

Strażak i ratownik medyczny są najbardziej poważanymi zawodami według Polaków - wynika z rankingu agencji SW Research. Najgorzej postrzegani są z kolei influencerzy, politycy i youtuberzy.

fot. Shutterstock.comArticle

Agencja SW Research po raz drugi przeprowadziła ogólnopolskie badania poświęcone prestiżowi zawodów z perspektywy Polaków.

Czołówka zestawienia w roku 2022 bez większych zmian. Listę czterech najbardziej poważanych zawodów otwierają profesje związane z ochroną życia i zdrowia: strażak – 81 proc. respondentów uznało, że darzy ten zawód dużym lub bardzo dużym poważaniem, ratownik medyczny (80 proc.), lekarz (72 proc.) i pielęgniarka (70 proc.). Jedyna widoczna zmiana dotyczy właśnie tych dwóch ostatnich zawodów – zawód pielęgniarki stracił 4 pkt proc., a zawód lekarza – zyskał 2 pkt. względem 2021 r. W efekcie te dwie profesje zamieniły się miejscami w rankingu.

Zobacz: Lekarze zarabiają lepiej, niż lekarki. Średnie zarobki to 16,7 tys. zł

Swoją pozycję istotnie poprawili informatycy (59 proc., skok aż o 5 miejsc) oraz nauczyciele (57 proc., wzrost o 4 miejsca). Warto zwrócić uwagę również na awans w rankingu zawodu górnika (62 proc., 2 miejsca wyżej).

Profesja dziennikarska cieszy się uznaniem 36 proc. społeczeństwa.

- Ratowanie zdrowia i życia niejednokrotnie wiąże się z dużą dozą poświęcenia i bohaterstwa, co w naturalny sposób wywołuje w społeczeństwie wysoki szacunek dla przedstawicieli związanych z tą dziedziną życia. To tłumaczy tak wysoką pozycję strażaka i ratownika medycznego -  komentuje wiceprezes agencji SW Research, Piotr Zimolzak.

Wyniki pokazują również, jak ważny jest kontekst i czas realizacji badania. Widać to wyraźnie na przykładzie zawodu górnika, który jest obecny w mediach w ostatnim czasie ze względu na tragiczne informacje z kopalni Pniówek i Zofiówka. Wzrost poważania może być efektem silnych emocji, współczucia i solidarności z ofiarami.

Zobacz: Jedna trzecia Polaków słyszała o seksaferze Leksia z Teamu X

Influencer, polityk, youtuber - tych zawodów Polacy nie szanują

Najmniej poważanym zawodem w rankingu jest influencer (jedynie 16 proc. badanych darzy ten zawód poważaniem), dalej są działacz partii politycznej (17 proc.), youtuber (18 proc.) oraz poseł na Sejm (19 proc.).  W stosunku do poprzedniej edycji rankingu, influencer "wyprzedził" na pozycji lidera działaczy partyjnych.

Zobacz: Natsu i Spotlight Agency przekazały ponad 25 tys. zł Fundacji Centrum Praw Kobiet

- Influencer to jedna z najmłodszych kategorii zawodowych i od momentu powstania tego terminu eksperci spierają się, czy jest to profesja sensu stricto – komentuje Zimolzak. - Niezależnie od tego, znów należy brać pod uwagę kontekst ostatnich miesięcy, kiedy niektórych twórców internetowych dotykały kryzysy w social mediach (np. Ekipa Friza czy Team X). Również kontekst trwającej wojny mógł ujawnić niektóre słabości tego rodzaju działalności i podatności na czynniki zewnętrzne (np. blokada popularnych serwisów społecznościowych, nagła utrata followersów) czy występujące w dużym natężeniu tzw. fake-newsy – dodaje wiceprezes agencji SW Research.

Kolejną grupę o relatywnie niskim uznaniu społecznym tworzą zawody administracyjne  - radny gminny (22 proc.) oraz minister (26 proc.). Największą stratę odnotowali zamykający stawkę influencerzy (spadek o 4 miejsca). Istotnie niżej niż rok temu ocenieni zostali robotnicy – zarówno wykwalifikowani (55 proc. spadek o 3 miejsca), jak i niewykwalifikowani, budowlani (36 proc, spadek o 2 miejsca).

Pełen ranking prezentuje się następująco.

 

Badanie zostało zrealizowane w dniach 27-28.04.2022 r. przez agencję badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie n=1014 dorosłych Polaków w ramach badania omnibusowego OmniWatch48.  Metoda: wywiady online, CAWI. Źródło próby: panel badawczy SW PANEL.

Dołącz do dyskusji: Influencer, polityk, youtuber - najgorsze zawody oczami Polaków

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PiSowiec
Ludzie mają jeszcze trochę oleju w głowie. To pocieszające.
odpowiedź
User
Eko koko euro spko
Górnik podskoczył... no proszę! Eko ko ko euro spoko wymięka gdy Putin gaz przykręca?
odpowiedź
User
i motorek na weekend
Dziennikarz hahaha :)) Bardzo dobrze. Taka prawda. Nie ma chyba bardziej wątpliwie moralnej „pracy”. No może sklepikarz jeszcze.
odpowiedź