SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Najważniejsze wydarzenia 2018 roku w telewizji

W mijającym roku wydarzyło się w telewizji wiele: zarówno pod względem technologicznym, inwestycyjnym, jak i kadrowym. Obserwowaliśmy kilka istotnych transferów, byliśmy świadkami ważnych wydarzeń i zmieniających rzeczywistość materiałów dziennikarskich. Redakcja Wirtualnemedia.pl przygotowała subiektywny przegląd najważniejszych wydarzeń 2018 roku.

Article

Styczeń

Kara dla TVN uchylona. Stacja nie musi płacić 1,5 mln zł
Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski uchylił decyzję w sprawie nałożenia kary na TVN i zapowiedział stworzenie Medialnego Okrągłego Stołu.  Zrobił to w ostatnim dniu, w którym nadawca mógł się odwołać. W tym roku odbyło się kilka spotkań nadawców z regulatorem, dyskutowano m.in. o samoregulacji rynku, reklamie, a jednym z tematów, które mają służyć porozumieniu jest badanie rynku mediów, nad którym pracuje Telemetria Polska.

„Superwizjer” TVN 24 pokazał reportaż o „urodzinach Hitlera”
W programie „Superwizjer” TVN24 pokazano materiał o polskich neonazistach, który przez cały rok wywoływał szereg kontrowersji, a dziennikarze spotkali się zarówno z krytyką – szczególnie ze strony rządu, polityków PiS, jak i organów ścigania – m.in. operatora Piotra Wacowskiego odwiedziło ABW, które wręczyło mu wezwanie do prokuratury - jak i pochwałami - autorzy reportażu otrzymali najważniejsze nagrody dziennikarskie w Polsce.

Klaudiusz Pobudzin odchodzi z TVP, Jarosław Olechowski szefem TAI, nadal na czele „Wiadomości”
Z funkcji dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (odpowiadającej za treści informacyjne i publicystyczne w Telewizji Polskiej) zrezygnował Klaudiusz Pobudzin, który odszedł z TVP. Obowiązki dyrektora TAI przejął Jarosław Olechowski, poprzednio szef „Wiadomości”. - Zmiany są rzeczą naturalną. Olechowski to osoba z wewnątrz TVP - tak zmianę komentował dla portalu Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes TVP. W tym roku Jarosław Olechowski został także szefem TAI na stałe, a szefa "Wiadomości" nadal nie wybrano.

Luty

KRRiT ujawniła dokumenty dot. uchylonej kary dla TVN. Hanna Karp z szeregiem zrzutów wobec TVN24, a pozytywnie o TVP Info

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała dokumenty dotyczące 1,48 mln zł kary nałożonej na TVN w połowie grudnia ub.r. i uchylonej miesiąc potem. Była wśród nich analiza, w której dr Hanna Karp skrytykowała relacje w „Faktach” i TVN24 z wydarzeń w dniach 16-18 grudnia 2016 roku. Mniej zastrzeżeń miała do treści w Polsat News i „Wydarzeniach”, natomiast pozytywnie oceniła TVP Info i „Wiadomości”.

Tomasz Sekielski rozpoczął zbiórkę 100 tys. zł na realizację dokumentu o pedofilii w Kościele
Rozpoczęła się crowdfundingowa zbiórka funduszy Tomasza Sekielskiego na realizację dokumentu o pedofilii w Kościele. Projekt wspiera platforma Patronite.pl. Pod koniec grudnia br. Sekielski zebrał już niemal całą potrzebną kwotę – 450 tys. zł, a tygodnik "Wprost" ogłosił go jedną z osób, która będzie miała poważny wpływ na sytuację społeczno-polityczną w Polsce w 2019 roku.

Marzec

Discovery przejęło Scripps Networks Interactive, powołało prezesa SNI do swoich władz
Koncern Discovery Communications poinformował we wtorek, że sfinalizował przejęcie 100 proc. akcji Scripps Networks Interactive (właściciela m.in. TVN). Firma będzie działała pod nazwą Discovery, a do jej rady nadzorczej dołączył Kenneth W. Lowe, poprzednio prezes i CEO Scripps Networks Interactive.
Dorota Gawryluk pełni obowiązki szefowej pionu informacji i publicystyki Telewizji Polsat
Dorota Gawryluk przejęła obowiązki dyrektora pionu informacji i publicystki w Telewizji Polsat, a dotychczasowy szef Henryk Sobierajski przebywał na urlopie.

Telewizja Polska uruchomiła serwis Poland in English
Ruszył anglojęzyczny serwis informacyjny Polandinenglish.info przygotowany i redagowany w Telewizji Polskiej. Szefem projektu został Robert Bogdański. Kilka miesięcy później - w listopadzie uruchomiono także anglojęzyczny portal TVP.

MKiDN precyzuje misję mediów publicznych i wprowadza kartę powinności
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego skończyło konsultacje nowelizacji ustaw o radiofonii i telewizji oraz abonamencie, które sprecyzowały pojęcie misji publicznej oraz wprowadziły zasadę, że środki publiczne mogą pokrywać tylko koszty netto tej misji. - Ministerstwo Kultury jest przygotowane na każdą decyzję polityczną, jaka zostanie podjęta w kwestii finansowania mediów publicznych - mówił Wirtualnemedia.pl wiceminister Paweł Lewandowski.

Kwiecień

Dorota Gawryluk dyrektorem informacji i publicystyki Polsatu, Henryk Sobierajski na czele nowej agencji informacyjnej
Dorota Gawryluk na stałe została dyrektorem pionu informacji i publicystki w Telewizji Polsat, a dotychczasowy szef Henryk Sobierajski objął nowe stanowisko - będzie odpowiedzialny za utworzenie agencji informacyjnej w formie nowej spółki w ramach Grupy Polsat.

Maciej Orłoś rozstał się z Telewizją WP
Dziennikarz Maciej Orłoś po półtora roku pracy pożegnał się z Telewizją WP (należącą do Wirtualnej Polski). Prowadził w niej programy informacyjne i swój talk-show. Kilka miesięcy później otworzył własny kanał na YouTubie i rozpoczął profesjonalną działalność w internecie.

Rupert Murdoch chce sprzedać Sky News Disneyowi by przejąć kontrolę nad Sky Group

Należacy do Ruperta Murdocha i jego rodziny koncern 21st Century Fox zaproponował sprzedaż Disneyowi stacji telewizyjnej Sky News. Dzięki temu Fox chce skłonić brytyjskie urzędy regulacyjne do zgody na przejęcie wszystkich udziałów w europejskiej sieci telewizyjnej Sky.

Rząd zmienia ustawy o rtv i abonamencie: karta powinności mediów publicznych, skuteczniejszy nadzór nad realizacją misji
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw o radiofonii i telewizji oraz o opłatach abonamentowych. Nowe przepisy zmieniają m.in. definicję misji publicznej oraz wprowadzają karty powinności i zasadę, środki publiczne mogą pokrywać tylko koszty netto tej misji.

Maj

Konrad Piasecki zamiast Bogdana Rymanowskiego w TVN24 od września. Pieczyński: zbudowaliśmy stację pluralistyczną
TVN potwierdził, że po odejściu Bogdana Rymanowskiego gospodarzem porannych wywiadów z politykami w TVN24 będzie Konrad Piasecki, związany wcześniej głównie z Radiem ZET. - Za tych 17 lat należą się Bogdanowi podziękowania za to, że wspólnie udało się nam zbudować stację, w której było i jest miejsce na pluralizm poglądów i opinii - mówił Adam Pieczyński.

KRRiT: udostępnianie programu na podstawie must carry/must offer wymaga zgody

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podtrzymała swoje stanowisko dotyczące obowiązków operatorów i nadawców w związku z zasadą must carry/must offer. Organ również wyjaśniał, że biorąc pod uwagę wątpliwości związane z koniecznością respektowania praw nadawców, każde rozprowadzanie programu wymaga uzyskania stosownej zgody nadawcy.

Po przejęciu przez Disneya rozrywkowego segmentu 21st Century Fox pozostałą częścią firmy pokieruje Lachlan Murdoch
Po sfinalizowaniu transakcji przejęcia przez Disneya rozrywkowych aktywów koncernu 21st Century Fox częścią która pozostanie będzie kierował Lachlan Murdoch pełniąc rolę prezesa i CEO. Jego ojciec Rupert Murdoch zajmie fotel wiceprezesa, a funkcje dyrektora finansowego i operacyjnego połączy ze sobą John Nallen.

Czerwiec

Kino Polska TV za 32 mln zł kupuje od Agory 41 proc. akcji Stopklatki
Kino Polska TV zawarło z Agorą umowę kupna 41,14 proc. akcji Stopklatki (nadawcy kanału Stopklatka TV). Za akcje zapłaci 32,2 mln zł i stanie się większościowym akcjonariuszem spółki, natomiast Agora wychodzi z branży telewizyjnej

Telewizja Polsat uruchomi trzy nowe kanały: Polsat Rodzina, Polsat Games i smart DOM
Telewizji Polsat będzie mogła uruchomić trzy nowe kanały tematyczne - Polsat Rodzina, Polsat Games i smart DOM - zdecydowała na posiedzeniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Do końca br. zrealizowała swoje zapowiedzi.

TVP chce rozliczać się z rynkiem uwzględniając własny pomiar oglądalności
Prezes TVP Jacek Kurski zapowiedział, że nadawca publiczny zaproponuje reklamodawcom nowy system wyceniania czasu antenowego. Kurski chce także audytu panelu Nielsena z własnym audytorem. - Zbyt mało wiemy o tej zapowiedzi by się odnieść - odpowiada Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Nielsena.

Lipiec

Beata Grabarczyk po rozstaniu z Polsatem pożegnała się z dziennikarstwem
Po 16 latach pracy Beata Grabarczyk, do niedawna szefowa anteny Polsat News 2, pożegnała się z Telewizją Polsat. - Dziennikarstwo nie jest już moim wymarzonym zawodem. W tej chwili nie liczy się prawda, a tylko biznes – mówiła w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Beata Grabarczyk. Została rzecznikiem prasowym Emitela.

Po 10 latach TVN24 kończy „Piaskiem po oczach”. Jesienią Konrad Piasecki bez wieczornego programu
TVN24 wyemitowała ostatni odcinek programu publicystycznego „Piaskiem po oczach”, w którym Konrad Piasecki rozmawiał z zaproszonymi do studia gośćmi. Od września dziennikarz na stałe związał się ze stacją, ale nie jest obecny w wieczornym paśmie.

KRRiT będzie mogła karać finansowo osoby zarządzające mediami publicznymi
Senat zagłosował za nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy o opłatach abonamentowych. Nowe przepisy zmieniają m.in. definicję misji publicznej, wprowadzają kartę powinności mediów i zasadę, że środki publiczne nie mogą być wyższe niż koszty netto tej misji.

Andrzej Twarowski wraca do nc+. Będzie komentował ligę angielską i współprowadził „Ligę+ Extra”
Dziennikarz piłkarski Andrzej Twarowski po ponad półrocznej przerwie wrócił do nc+. Komentuje mecze angielskiej ligi piłkarskiej oraz prowadzi z Krzysztofem Marciniakiem program „Liga+ Extra”.

TVP na mundialu zarobiła 10 mln zł
Przychody Telewizji Polskiej z mundialu wyniosły 77 mln zł. - Wszystkie wydatki nadawcy związane z wydarzeniem to 67 mln zł, co oznacza zysk w wysokości 10 mln zł netto - poinformował Jacek Kurski, prezes TVP na konferencji podsumowującej sportową imprezę.

Sierpień

Robert Janowski nie będzie prowadzić „Jaka to melodia?” po zmianach, pozwie „Super Express” za tekst o „sekcie”
Robert Janowski nie jest zainteresowany prowadzeniem teleturnieju „Jaka to melodia?” w zmienionej formule. - Nie może się podpisać pod projektem, który jakością odbiega od poziomu, do którego przez lata przyzwyczaił widzów TVP - uzasadniała jego menedżerka Monika Janowska. Prezenter zapowiedział też pozwanie „Super Expressu” za tekst, w którym w negatywnym tonie opisano dotychczasową realizację programu.

Tomasz Smokowski przechodzi do Polsatu, będzie komentował m.in. Ligę Mistrzów

Dziennikarz piłkarski Tomasz Smokowski od września będzie pracował w redakcji sportowej Telewizji Polsat, m.in. przy meczach Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Poprzednio przez 23 lat był związany z Canal+.

„Rozmowa Piaseckiego” nowym programem TVN24. Emisja od 3 września
Od 3 września 2018 roku TVN24 będzie emitować nowy program Konrada Piaseckiego pt. „Rozmowa Piaseckiego”. Były dziennikarz Radia ZET będzie też gospodarzem „Kawy na ławę”.

Norbi poprowadzi jesienią „Jaka to melodia?”. Nowa scenografia, ale bez disco polo
W jesiennej ramówce znajdzie się odświeżona wersja teleturnieju „Jaka to melodia?” z całkiem nową scenografią i oprawą. W nowej wersji nie pojawią się piosenki disco polo. Gospodynią programu miała zostać Halina Mlynkova, ale zrezygnowała z projektu i funkcję prowadzącego przejmie Norbert „Norbi” Dudziuk - nieoficjalnie ustalił portal Wirtualnemedia.pl.

Jarosław Olechowski na stałe dyrektorem TAI, będzie nowy szef „Wiadomości”
Jarosław Olechowski został powołany na stanowisko dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Olechowski pełni te obowiązki od stycznia br. W najbliższym czasie przestanie być szefem „Wiadomości”, zastąpi go nowa osoba (do końca roku jej nie wskazano).

Wrzesień

W TVP Kultura transmisja z gali festiwalu w Gdyni bez żartu Smarzowskiego o prezesie TVP. Kurski: to nadgorliwość
Transmisję z gali finałowej festiwalu filmowego w Gdyni pokazano w TVP Kultura z ok. półgodzinnym opóźnieniem. W relacji nie znalazła się część wypowiedzi reżysera „Kleru” Wojciecha Smarzowskiego, pokazano natomiast jednego z laureatów z plakietką „Konstytucja”. - To nie cenzura, a nadgorliwość i głupota. Osoba odpowiadająca za samowolne wycięcie zdania Wojciecha Smarzowskiego na mój temat poniesie surowe konsekwencje - zapowiedział Jacek Kurski.

Rynek o badaniu "Telemetria Polska" KRRiT. "Nie zmieni nic jeśli chodzi o małych nadawców”
Telemetria Polska pod przewodnictwem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pracuje nad przeprowadzeniem pomiaru rynku mediów, których pierwsze, wstępne wyniki pojawią się w pierwszym kwartale 2019 roku. Pytani przez nas szefowie koncernów telewizyjnych stwierdzili, że to badanie wpłynie na rynek reklamowy, ale nie zmieni nic, jeśli chodzi o małych nadawców.

Październik

Bogdan Rymanowski poprowadzi „Wydarzenia” oraz „Wydarzenia i opinie”
W poniedziałek 1 października br. Bogdan Rymanowski zadebiutuje na antenie Telewizji Polsat i po raz pierwszy poprowadzi magazyn „Wydarzenia i opinie”, a w kolejnych dniach będzie gospodarzem głównego wydania „Wydarzeń”. Dziennikarz objął stanowisko szefa wydawców Polsat News.

Polsat Games wystartuje 1 października. W ofercie Ultraliga i „Dragon Ball Super”
Od 1 października rusza Polsat Games - nowy kanał tematyczny Grupy Polsat. Od pierwszego dnia będzie transmitował rozgrywki Ultraliga League of Legends. Szefem stacji został Bartosz Pawlik.

WP i ZPR Media kontra EmiTel. Ruszył proces sądowy w sprawie MUX-8
Z ramówki stacji Nowa TV ma zniknąć program informacyjny „24 godziny”. Właściciel Grupy ZPR Media, Zbigniew Benbenek za niepowodzenia stacji wini fakt jej obecności na MUX-8. To nie jedyny nadawca, który kieruje swoje zarzuty przeciwko operatorowi ósmego multipleksu, EmiTelowi. W sporze sądowym jest także Wirtualna Polska, natomiast TVP nadal nie zdecydowała się na wejście na ten multipleks.

Startuje Polsat Rodzina
We wtorek 16 października o godzinie 7 rano wystartuje nowy kanał Polsatu - Polsat Rodzina. Ma skupiać się na wartościach ważnych dla rodziny, na antenie pojawią się też tematy chrześcijańskie. - To zdecydowanie i na pierwszym miejscu kanał rodzinny. Pojawiły się komentarze, że to kanał chrześcijański, ale nie idą one w dobrym kierunku. To kanał dla wszystkich rodzin - podkreśla Marek Zając, szef stacji w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Listopad

Dziennikarze spierają się o zdjęcia operatora TVN hailującego przy realizacji reportażu o urodzinach Hitlera
Serwis wPolityce.pl ujawnił zdjęcia operatora Piotra Wacowskiego wykonującego gest nazistowskiego pozdrowienia podczas przygotowywania reportażu o rocznicy urodzin Hitlera pokazanego w „Superwizjerze”. Dziennikarze aktywni na Twitterze spierają się, czy jest to przekroczenie granic dziennikarstwa wcieleniowego.

Prokuratura cofnęła wezwanie operatora TVN jako podejrzanego o propagowanie faszyzmu. „Zarzuty są przedwczesne”
Piotr Wacowski, współautor pokazanego w „Superwizjerze” reportażu o polskich grupach neonazistowskich, został w piątek wezwany przez ABW na przesłuchanie w gliwickiej prokuraturze jako podejrzany o propagowanie faszyzmu. - Stawianie tego, który ujawnia działalność przestępczą na równi z przestępcami traktujemy jako próbę zastraszenia dziennikarzy - skomentował TVN. W niedzielę Prokuratura Krajowa odwołała wezwanie, a stawianie zarzutów Wacowskiemu określiła jako przedwczesne.

Ambasador USA do premiera, prezydenta i szefa MSWiA: wyrażam głęboki niepokój zarzutami wobec dziennikarzy i władz TVN i Discovery
Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher swój list dotyczący wypowiedzi polityków PiS o autorach reportażu „Superwizjera” TVN o neonazistach skierowała zarówno do premiera Mateusza Morawieckiego, jak też prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego. - Chcę wyrazić mój głęboki niepokój ostatnimi zarzutami wyrażonymi przez członków rządu wobec dziennikarzy i kierownictwa TVN i Discovery - napisała.

„24 godziny” znikają z Nowa TV, odchodzi cały zespół programu
Z końcem listopada z ramówki Nowa TV zniknął serwis informacyjny „24 godziny”. Z kanałem pożegnał się cały zespół tworzący ten program.

Startuje POLAND IN, anglojęzyczny kanał TVP. „Prawdziwy wizerunek Polski”
11 listopada startuje POLAND IN, anglojęzyczny kanał Telewizji Polskiej, który w całości nadawany jest w internecie. Streaming będzie dostępny na całym świecie, poza Ameryką Północną - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

„Big Brother” wraca, nowa edycja wiosną w TVN7
Wiosną TVN7 pokaże kolejną edycję reality-show „Big Brother”, który tym samym wróci do polskiej telewizji po 11 latach przerwy - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Produkcją programu prawdopodobnie zajmie się Endemol Shine Polska.

Roksana Węgiel wygrała Eurowizję Junior
W niedzielę 25 listopada br. w Mińsku odbył się finał Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2018, w którym zwyciężyła polska reprezentantka Roksana Węgiel z piosenką „Anyone I Want To Be”. To pierwsze zwycięstwo Polski w Eurowizji Junior. - TVP będzie wnioskowała o organizację finału Konkursu za rok. Warszawa nie ma profesjonalnej hali widowiskowej - zapowiada w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes TVP.

Grudzień

Showmax będzie dostępny w Polsce tylko do końca stycznia

Z końcem stycznia 2019 roku serwis VoD Showmax zniknie z Polski po prawie dwóch latach obecności. Koncern Naspers, do którego należy ta witryna, wycofuje się z sektora wideo internetowego.

TVP chce kupić Showmax. „Były już pierwsze kontakty na poziomie zarządu”
Telewizja Polska jest zainteresowana zakupem serwisu Showmax, który z końcem stycznia 2019 roku ma zniknąć z Polski - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. - Były już pierwsze kontakty w tej sprawie - mówi nam Maciej Stanecki, członek zarządu TVP.

TVP wchodzi na MUX-8 z TVP Rozrywka i TVP Sport HD
Rada nadzorcza Telewizji Polskiej wyraziła zgodę na wejście nadawcy na ósmy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej. Tym samym kilkumiesięczne negocjacje między telewizją publiczną a spółką Emitel, operatorem tego MUX-a, kończą się porozumieniem. Publiczny nadawca zamierza umieścić tam kanały TVP Rozrywka i TVP Sport HD - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

nc+ i TVP zapłacą prawie 500 mln zł za transmisje Lotto Ekstraklasy przez dwa sezony

Ekstraklasa SA podpisała z platformą nc+ i Telewizją Polską umowę na pokazywanie tych rozgrywek w sezonach 2019/2020 i 2020/2021. Stacje należące do nc+ będą transmitować wszystkie mecze, a TVP - po jednym z kolejki. Łącznie za prawa i produkcję sygnału nadawcy zapłacą prawie 500 mln zł.

Ugoda Wirtualnej Polski i Emitela ws. ceny za emisję Telewizji WP na MUX-8
Wirtualna Polska Media i Emitel zawarły ugodę w sporze sądowym dotyczącym opłaty za emisję Telewizji WP na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-8). Właśnie na tym multipleksie pojawiły się kanały Telewizji Polskiej.

Polska organizatorem konkursu piosenki Eurowizji dla dzieci w 2019
Telewizja Polska i EBU (Europejska Unia Nadawców) poinformowały, że gospodarzem kolejnego konkursu Eurowizji Junior zostanie Polska. Będzie to debiut naszego kraju w roli gospodarza konkursu od czasu jego rozpoczęcia w 2003 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Najważniejsze wydarzenia 2018 roku w telewizji

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Samael
Plus dla TVP za Poland IN z bardzo solidnym wykonaniem i inteligentnym przekazem, za to szopka Wolskiego -Jeeeezu jakie szmirowate...

Info nowe studio, niestety stary przekaz.
Za mało Karoliny Szostak w Polsacie!
Republika już osiagnęła zero absolutne?

I błagam mniej Giertycha w TVN24
8 8
odpowiedź