SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NASK wycofuje się z domen .pl i .eu, ich obsługa przejdzie na partnerów

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) kończy z rejestrowaniem i obsługą domen .pl oraz .eu. Usługi związane z tymi adresami mają przejść w całości na działających na polskim rynku partnerów NASK. - Samodzielna obsługa klientów wymaga sporych nakładów finansowych na pracowników oraz systemy - wyjaśnia Wirtualnemedia.pl Dariusz Kowalski z firmy Home.pl.

Article

O zakończeniu procesu rejestrowania domen .pl oraz .eu NASK poinformował w oficjalnym komunikacie na swojej stronie internetowej. Zaznaczył w nim, że od 15 czerwca br. nie będzie już prowadzić rejestracji nazw domeny .pl, zaprzestanie także technicznej obsługi klientów posiadających tego typu domeny.

NASK poinformował także, że z końcem br. planuje zaprzestanie pełnienia funkcji rejestratora europejskich domen .eu. W związku z tym od 1 czerwca br. nie będzie już pośredniczyć w rejestracji nazw domen .eu. O zmianach w sposobie obsługi abonentów domen .eu NASK będzie informował indywidualnie każdego ze swoich klientów.

W komunikacie NASK wyjaśnia, że począwszy od wspomnianych wcześniej terminów wszystkie usługi związane z rejestracją i obsługą domen .pl oraz .eu zostaną przeniesione na partnerów NASK działających na polskim rynku. Obecnie w Polsce działa kilkadziesiąt firm posiadających status partnera NASK. W praktyce nowe regulacje oznaczają, że użytkownicy, którzy wcześniej zarejestrowali i utrzymywali swoją domenę w NASK będą musieli dokonać jej darmowego transferu do jednego z partnerów. Takich użytkowników nie powinno jednak być zbyt wielu biorąc pod uwagę fakt, że obecnie NASK obsługuje 0,82 proc. domen .pl oraz 1,5 proc. abonentów.

- Domeny .pl, które są utrzymywane bezpośrednio w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, będą musiały zostać przeniesione do innych dostawców - opisuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Dariusz Kowalski, lider zespołu produktowego w firmie Home.pl zajmującej się rejestracją i obsługą domen. - W przeciwnym wypadku, po zakończeniu abonamentu, zostaną usunięte do puli nazw wolnych - przestrzega.

Kowalski podkreśla, że opłaty dokonane w NASK w związku z rejestracją i utrzymaniem domeny będą respektowane przez partnerów, do których zostanie ona przetransferowana. - Domeny .pl zachowują ważność po transferze - wyjaśnia Kowalski. - Jeśli domena została opłacona np. do 12.12.2015 r., to po transferze ważność domeny nie ulegnie zmianie aż do tej daty - dodaje.

Do momentu opublikowania tego tekstu NASK nie zdecydował się na skomentowanie swoich ostatnich decyzji, nie odpowiedział także na pytanie o ich motywy. Jednak według Kowalskiego ostatnie działania NASK nie są niczym szczególnym i wpisują się w politykę stosowaną przez rejestratorów na całym świecie. - NASK chce w pełni skupić się na obsłudze domen za pośrednictwem partnerów, którzy posiadają blisko 99 proc. wszystkich domen - zauważa przedstawiciel Home.pl. - Przeważnie rejestry działają właśnie w ten sposób, czyli cedują obsługę klientów na partnerów. Samodzielna obsługa klientów wymaga bowiem sporych nakładów finansowych na pracowników oraz systemy - podkreśla Kowalski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: NASK wycofuje się z domen .pl i .eu, ich obsługa przejdzie na partnerów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl