SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Naspers sprzedał Allegro i Ceneo za 3,25 mld dolarów funduszom Cinven, Permira i Mid Europa

Koncern Naspers ogłosił sprzedaż za 3,25 mld dolarów 100 proc. udziałów Grupy Allegro, do której należą serwis ogłoszeniowy Allegro.pl i porównywarka cenowa Ceneo.pl. Nabywcami są fundusze inwestycyjne Cinven, Permira i Mid Europa.

Article

Transakcja wejdzie w życie po zaakceptowaniu jej przez stosowne urzędy antymonopolowe.

- Allegro to świetny biznes, wyraźny lider rynkowy, niezwykle dobrze spozycjonowany, żeby czerpać ze wzrostu handlu internetowego, mający silną platformę technologiczną i wizerunek wśród użytkowników - uzasadnia David Barker, partner w Cinven. - Zamierzamy wesprzeć kierownictwo Allegro, żeby dalej rozwijać firmę - zapowiada Richard Sanders, partner w Permira.- Dostrzegamy możliwości dużego wzrostu organicznego w polskim rynku handlu internetowego. Inwestycja w Allegro jest spójna z naszą strategią angażowania się w podmioty będące liderami rynków - tłumaczy Pawel Padusiński, partner w Mid Europa.

Koncern Naspers kupił Grupę Allegro w 2008 roku za 950 mln funtów. W ostatnich latach Grupa Allegro wycofywała się ze swoich działalności poza sektorem handlu internetowego: jesienią ub.r. sprzedała komunikator GG funduszowi Xevin Investments, na początku ub.r. - Grupę Bankier.pl wydawnictwu Bonnier Business Polska, a także Wykop.pl. Wcześniej zamknęła niektóre serwisy, m.in. Blip.pl, natomiast jesienią 2014 r. przeprowadziła zwolnienia grupowe i outsourcing części usług.

Grupa Allegro została wystawiona na sprzedaż w połowie br. Początkowo wśród zainteresowanych jej kupnem wymieniano Alibaba Group (która to zdementowała) i eBaya (który nie zdecydował się złożyć oferty). Według nieoficjalnych informacji fundusze Cinven, Permira i Mid Europa złożyły najwyższą ofertę.

Według badania Gemius/PBI we wrześniu br. Allegro.pl zanotowało 15,39 mln realnych użytkowników i 1,13 mld odsłon, a Ceneo.pl - 8,59 mln użytkowników i 70,2 mln odsłon. W komunikacie informującym o sprzedaży podano, że Grupa Allegro zatrudnia 1 275 pracowników, a na Allegro.pl zawieranych jest miesięcznie 14 mln transakcji.

Do koncernu Naspers nadal będą należeć w Polsce serwisy ogłoszeniowe otoMoto.pl, otoDom.pl i OLX.pl (przeniesione do spółki Naspers Classifieds) oraz firmę PayU zajmującą się płatnościami internetowymi.

Sprzedaż Grupy Allegro to zdecydowanie największa transakcja w historii polskiego rynku internetowego. Cztery lata temu Axel Springer Media za 75 proc. udziałów Grupy Onet zapłacił Grupie ITI 960 mln zł, natomiast 2,5 roku temu Wirtualna Polska została kupiona od Orange Polska przez Grupę o2 za 383 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Naspers sprzedał Allegro i Ceneo za 3,25 mld dolarów funduszom Cinven, Permira i Mid Europa

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
j
Licytowali czy przez kup teraz?
27 9
odpowiedź
User
g
bcm
13 8
odpowiedź
User
mradar
ile w złotych? Czy juz tylko sie w dularach rozliczamy?
8 10
odpowiedź
User
zxcv
Ale jak to?! Nie było nawet próby REPOLONIZACJI allegro?! Ktoś za to zapłaci dymisją. LOL.
8 8
odpowiedź
User
nick
Allegro teraz to sklep, platforma dla sklepów. Dziady specjalnie przerzuciły ludzi na OLXa, tylko, że tam są ogłoszenia, a nie sprzedaż. Na OLX jest znacznie trudniej coś kupić, poza tym wyszukiwanie tragiczne bo regionalne, a od tak nikt przecież nie kupi telefonu czy laptopa. Allegro nie dawało 100% pewności, ale np. historia sprzedającego itp. rzeczy pomagały. Do tego kategorie na OLX znacznie gorsze, uboższe niż allegro.
Sami wystawiający ogłoszenia olewają je, słaby kontakt, niekompletne opisy. Na allegro to działało bardzo dobrze. Przydałaby się konkurencja, takie stare allegro sprzed paru lat.
17 8
odpowiedź