SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nastroje ekonomiczne w czasie pandemii. Większość Polaków gorzko podsumowuje politykę rządu

63 proc. Polaków uważa, że za rządów PiS wydawano za dużo pieniędzy na programy socjalne, a za mało na ochronę zdrowia - pokazują dane serwisu ciekaweliczby.pl z panelu Ariadna.

Article

Serwis ciekaweliczby.pl sprawdził aktualne nastroje ekonomiczne Polaków. Zapytano m.in. o ocenę polityki PiS, jeśli chodzi o wydatki na ochronę zdrowia i świadczenia socjalne.

63 proc. ankietowanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że obecnie rządzący polityki za mało wydawali na ochronę zdrowia, a za dużo na programy socjalne (jak 500+, trzynasta emerytura).

Co trzeci Polak uważa, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości wydawano wystarczająco dużo pieniędzy zarówno na programy socjalne, jak i na służbę zdrowia i inne usługi publiczne. Tylko 6 proc. jest zdania, że wydawano za mało na programy socjalne.

Wyborcy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy w zdecydowanej większości (93 proc.) uważają, że rząd PiS wydawał za dużo na programy socjalne, a za mało na służbę zdrowia i inne usługi publiczne, podczas gdy wśród wyborców partii rządzącej tego zdania jest zaledwie 34 proc..

Większość zwolenników Prawa i Sprawiedliwości (60 proc.) uważa, że obecna władza wystarczająco wydawała na ochronę zdrowia i świadczenia socjalne.

Jak Polacy oceniają pomoc przedsiębiorcom

Ocena działań rządu pomocowych dla biznesu w czasie epidemii Covid-19 jest w większości negatywna (44 proc. vs 35 proc. pozytywnych).

Na oceny rządu mają wpływ sympatie polityczne. Większość wyborców Koalicji Obywatelskiej (73 proc.) i Lewicy (77 proc.) negatywnie ocenia działania podejmowane przez rząd, to większość wyborców PiS (73 proc.) działania te ocenia pozytywnie.

Polacy niepewni swojej przyszłości

Prawie połowa Polaków (49 proc.) ocenia, że ich sytuacja finansowa w ciągu najbliższych kilku miesięcy się pogorszy. 28 proc. sądzi, że się nie zmieni, a 8 proc. uważa, że się poprawi.

Wyborcy PiS patrzą w przyszłość z większym optymizmem niż sympatycy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. 40 proc. partii rządzącej uważa, że ich sytuacja się pogorszy, podczas gdy takie przekonanie ma 62 proc. zwolenników KO i 57 proc. Lewicy.

Prawie co ósmy (13 proc.) wyborca partii rządzącej uważa, że jego sytuacja materialna w najbliższych miesiącach nawet się poprawi, podczas gdy wśród wyborców KO takich osób jest zaledwie 3 proc., a Lewicy - 6 proc..

Co piąty Polak (20 proc.) deklaruje, że gdyby stracił wszystkie źródła dochodów i musiał utrzymać się wyłącznie ze swoich oszczędności, to pieniędzy wystarczyłoby mu tylko na 1 tydzień.  22 proc. ma oszczędności pozwalające się utrzymać przez 1 miesiąc, kolejne 22 proc. byłoby w stanie przeżyć z oszczędności do 3 miesięcy, 18 proc. - od 3 do 6 miesięcy, 8 proc. - od 6 do 12 miesięcy,  a tylko co dziesiąty badany – powyżej roku.

Wśród wyborców PiS jest więcej osób, niż wśród elektoratu Koalicji Obywatelskiej (25 proc. vs. 17 proc.), które mają oszczędności pozwalające utrzymać się maksymalnie 1 miesiąc, ale jest też więcej osób mających oszczędności na czas między 6 a 12 miesięcy (13 proc. vs. 5 proc.).

Niezależnie natomiast od sympatii politycznych, co dziesiąta osoba deklaruje, że po stracie źródeł dochodów mogłaby z oszczędności utrzymać się przez ponad 1 rok (PiS – 10 proc., KO – 10 proc., Lewica – 9 proc.).

Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1097 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 17 - 21 kwietnia 2020 roku. Metoda CAWI.

Dołącz do dyskusji: Nastroje ekonomiczne w czasie pandemii. Większość Polaków gorzko podsumowuje politykę rządu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl