SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nocna zmiana standardu nadawania telewizji, nadawcy komercyjni protestują. „Zaangażowanych ponad 50 inżynierów”

Większość multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej na Dolnym Śląsku i na Ziemi Lubuskiej przeszło na standard DVB-T2/HEVC. Przedstawiciel firmy Emitel zdradza Wirtualnemedia.pl, że w nocną zmianę standardu zaangażowanych było ponad 50 inżynierów. Analogiczna operacja w kolejnych regionach za niespełna miesiąc. Przeciwko zmianom i uprzywilejowaniu TVP protestują nadawcy komercyjni.

Dzięki DVB-T2/HEVC wszystkie kanały z MUX-1, MUX-2 i MUX-4 są dostępne w jakości HD Article

Do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej w województwach lubuskim i dolnośląskim doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Objęła ona: MUX-1 (TTV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV, TVP ABC, Eska TV i Polo TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2)  oraz MUX-4 (niekodowany kanał Wydarzenia 24 i płatny pakiet TV Mobilna).

Wszystkie kanały w dwóch regionach są teraz nadawane w wysokiej rozdzielczości (HD). Odbiorcy, których telewizor lub tuner nie jest kompatybilny ze standardem DVB-T2/HEVC utracili dostęp do tych stacji. Aby się upewnić czy tak rzeczywiście się stało, trzeba przeprowadzić wyszukiwanie kanałów. W poniedziałek rano część odbiorców skarżyło się na brak dostępu do stacji Wydarzenia24. Chwilowo była ona kodowana, podobnie jak pozostałe stacje z MUX-4. Koło południa emisję odkodowano.

W starym standardzie DVB-T dalej są nadawane stacje Telewizji Polskiej z MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Sport, TVP Historia). We Wrocławiu, Świdnicy, Kobierzycach i Jeleniej Górze mogą działać wybrane stacje komercyjne (TVN, TVN7, TTV, TV Puls, Puls 2, Polsat, Antena HD) dzięki obecności w lokalnych multipleksach, które na razie nie muszą przechodzić na standard DVB-T2/HEVC. W starym DVB-T nadaje też MUX-8 (Nowa TV, Zoom TV, Metro, WP, TVP Kobieta, TVP Kultura HD).

Najczęściej telewizor lub tuner sam aktualizuje kanały

Był to pierwszy z czterech etapów projektu refarmingu pasma 700Mhz, którego celem jest zwolnienie częstotliwości na potrzeby telefonii 5. generacji. Tak zwany „refarming pasma 700 MHz” to operacja przeniesienia multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694–790 MHz do niższego zakresu 470–694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G). Zmiany prowadzone są zgodnie z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz. Zmiany pozwolą na emisję kanałów w jakości 4K. Poprawi się też jakość dźwięku. Powszechniejsza stanie się telewizja hybrydowa (HbbTV).

- Wszystkie zadania zostały wykonane z powodzeniem. Zmiana częstotliwości nadawania nie powinna oznaczać większych trudności dla widzów. Kierunki emisji programów z obiektów nadawczych Emitel nie zmieniają się, a więc nie ma potrzeby regulacji ani wymiany anten odbiorczych. W większości przypadków telewizor samoczynnie zaktualizuje listę programów. W przypadku niektórych odbiorników może być konieczne ręczne wyszukanie kanałów w telewizorze - powiedział Jerzy Godek, członek zarządu Emitel.

Emitel o kulisach zmiany standardu

Operator radiotelekomunikacyjny Emitel od wielu miesięcy przygotowywał się do przejścia na DVB-T2/HEVC. - Prace rozpoczęliśmy o 24.00 - a zakończyły się one po 4.30 rano. Skomplikowany technicznie i logistycznie projekt jest przygotowywany przez Emitel od wielu miesięcy- dlatego nie wydarzyło się nic, co byłoby dla nas zaskoczeniem podczas realizowanych prac - zdradza Wirtualnemedia.pl Radosław Weiss, dyrektor biura utrzymania sieci, zastępca dyrektora pionu techniki w Emitelu.

Firma zapewnia, że zmianę standardu przeprowadzono w taki sposób, aby widzowie jak najmniej odczuli utrudnienia. - Całe przedsięwzięcie i projekt techniczny został zaprojektowany tak, aby zmiany były jak najmniej uciążliwe dla odbiorców telewizji naziemnej, która cieszy się olbrzymią popularnością. W ostatnim kroku, ponad 50 naszych inżynierów w późnych godzinach nocnych przeprowadziło zmianę częstotliwości i standardu nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej MUX1, MUX2 oraz MUX4. MUX1 i MUX2 będą odbierały w jakości HD - mówi Weiss.

Do końca czerwca zmiana standardu będzie następowała w kolejnych regionach, zgodnie z harmonogramem. - Patrząc na skalę projektu i jego wieloetapowość – większość zaplanowanych prac budowlanych i instalacyjnych została wykonana zgodnie z harmonogramem, pozostały jeszcze pojedyncze dostawy sprzętu i zadania takie jak instalacja i testy ostatnich nadajników, etc. Największy wysiłek organizacyjny, który wymaga zaangażowania wielu specjalistów przypada w terminach samych przełączeń. Przygotowanie i skoordynowanie prac wielu zespołów,  konfiguracja urządzeń, testy – te zadania będą realizowane w godzinach nocnych pod dużą presją czasu w 3 pozostałych etapach - zapowiada Weiss.

Krytyka decyzji UKE

Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że poza MUX-1, MUX-2, MUX-4 na nowy standard przejdzie także zajmowany przez Telewizję Polską MUX-3. Minister Spraw Wewnętrznych Administracji zwrócił się jednak do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przesunięte terminu przejścia na DVB-T2/HEVC z powodu wojny na Ukrainie. UKE zgodził się na to, żeby TVP mogła nadawać w starym standardzie do końca 2023 roku.

Wywołało to dużą krytykę ze strony nadawców komercyjnych takich jak Cyfrowy Polsat, Kino Polska TV, TVN i Telewizja Puls, którzy są zaskoczeni decyzją prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Obawiają się utraty widzów, a co za tym idzie przychodów reklamowych.

Krajowy Instytut Mediów szacuje, że nieprzystosowanych do nowego standardu w całym kraju jest 1,7 mln gospodarstw domowych. To może być nawet na 3-4 mln potencjalnych widzów. Jeśli osoby te nie skorzystają z rządowego bonu i nie wymienią sprzętu, to będą mieć dostęp niemal wyłącznie do oferty TVP. TVN Grupa Discovery i Polsat chcą opóźnienia zmiany standardu telewizji. Szef TV Puls zapowiada nawet, że stacja będzie starała się o odszkodowanie.

Pozostałe regiony później zmienią standard?

Czy nadawcy prywatni zwrócili się do UKE o przesunięcie przejścia na DVB-T2/HEVC w kolejnych regionach? -  Dotarło do nas stanowisko KIGEiT, analizujemy je. To jedyne, co mogę powiedzieć w tej sprawie - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

- Izba zwraca się do Pana Prezesa (przyp. red. UKE)  o przesunięcie terminu rozpoczęcia refarmingu, który nie musi mieć miejsca już w marcu br. Do czerwca 2022 r. jest jeszcze możliwość wypracowania bardziej optymalnego rozwiązania dla przeprowadzenia procesu refarmingu z perspektywy dostępu widzów do wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej. W tym celu prosimy o zorganizowanie dialogu technicznego z udziałem wszystkich uczestników rynku. Z uwagi na zbliżające się terminy wykonania kolejnych etapów refarmingu, prosimy o zorganizowanie takiego dialogu technicznego już w najbliższym tygodniu, tj. w czwartek 31 marca 2022 r. - czytamy w stanowisku Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.

Mimo kontrowersji związanych z możliwością dalszego nadawania przez TVP w starym standardzie, resort cyfryzacji twierdzi, że zmiana standardu przebiega zgodnie z planem. - Proces zmiany standardu nadawania darmowej telewizji naziemnej, który ruszył w nocy z niedzieli na poniedziałek, przebiega prawidłowo - poinformowało PAP biuro promocji cyfryzacji w KPRM. Poniedziałkowa zmiana standardu objęła 250 gmin. 25 kwietnia na DVB-T2/HEVC mają przejść województwa pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie.

Dołącz do dyskusji: Nocna zmiana standardu nadawania telewizji, nadawcy komercyjni protestują. „Zaangażowanych ponad 50 inżynierów”

38 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Cyber
Za parę lat podobnie zrobi się z FM - DAB i Polskie Radio 3 znowu będzie miało więcej niż 2 procent.
8 11
odpowiedź
User
rycho
A czemu prywaciarze protestują? Państwo dopłaca do dekoderów i telewizorów żeby mogli pokazać się w HD. Poza tym ponoć nie było nakazu przejścia kodowanego multipleksu na nowy system a jednak Polsat zdecydował się go zakodować mimo iż go nikt nie może odbierać. Czyste blokowanie multipleksu. A może zrobiliby coś dobrego i dali na nim w starym systemie kanały odkodowane?
23 42
odpowiedź
User
Edi
W roku wyborczym prostym ludziom zostanie tylko TVP.
Konkurencja jak za PRL ..
51 17
odpowiedź