SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nocna zmiana standardu nadawania telewizji, nadawcy komercyjni protestują. „Zaangażowanych ponad 50 inżynierów”

Większość multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej na Dolnym Śląsku i na Ziemi Lubuskiej przeszło na standard DVB-T2/HEVC. Przedstawiciel firmy Emitel zdradza Wirtualnemedia.pl, że w nocną zmianę standardu zaangażowanych było ponad 50 inżynierów. Analogiczna operacja w kolejnych regionach za niespełna miesiąc. Przeciwko zmianom i uprzywilejowaniu TVP protestują nadawcy komercyjni.

Dzięki DVB-T2/HEVC wszystkie kanały z MUX-1, MUX-2 i MUX-4 są dostępne w jakości HDArticle

Do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej w województwach lubuskim i dolnośląskim doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Objęła ona: MUX-1 (TTV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV, TVP ABC, Eska TV i Polo TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2)  oraz MUX-4 (niekodowany kanał Wydarzenia 24 i płatny pakiet TV Mobilna).

Wszystkie kanały w dwóch regionach są teraz nadawane w wysokiej rozdzielczości (HD). Odbiorcy, których telewizor lub tuner nie jest kompatybilny ze standardem DVB-T2/HEVC utracili dostęp do tych stacji. Aby się upewnić czy tak rzeczywiście się stało, trzeba przeprowadzić wyszukiwanie kanałów. W poniedziałek rano część odbiorców skarżyło się na brak dostępu do stacji Wydarzenia24. Chwilowo była ona kodowana, podobnie jak pozostałe stacje z MUX-4. Koło południa emisję odkodowano.

W starym standardzie DVB-T dalej są nadawane stacje Telewizji Polskiej z MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Sport, TVP Historia). We Wrocławiu, Świdnicy, Kobierzycach i Jeleniej Górze mogą działać wybrane stacje komercyjne (TVN, TVN7, TTV, TV Puls, Puls 2, Polsat, Antena HD) dzięki obecności w lokalnych multipleksach, które na razie nie muszą przechodzić na standard DVB-T2/HEVC. W starym DVB-T nadaje też MUX-8 (Nowa TV, Zoom TV, Metro, WP, TVP Kobieta, TVP Kultura HD).

Najczęściej telewizor lub tuner sam aktualizuje kanały

Był to pierwszy z czterech etapów projektu refarmingu pasma 700Mhz, którego celem jest zwolnienie częstotliwości na potrzeby telefonii 5. generacji. Tak zwany „refarming pasma 700 MHz” to operacja przeniesienia multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694–790 MHz do niższego zakresu 470–694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G). Zmiany prowadzone są zgodnie z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz. Zmiany pozwolą na emisję kanałów w jakości 4K. Poprawi się też jakość dźwięku. Powszechniejsza stanie się telewizja hybrydowa (HbbTV).

- Wszystkie zadania zostały wykonane z powodzeniem. Zmiana częstotliwości nadawania nie powinna oznaczać większych trudności dla widzów. Kierunki emisji programów z obiektów nadawczych Emitel nie zmieniają się, a więc nie ma potrzeby regulacji ani wymiany anten odbiorczych. W większości przypadków telewizor samoczynnie zaktualizuje listę programów. W przypadku niektórych odbiorników może być konieczne ręczne wyszukanie kanałów w telewizorze - powiedział Jerzy Godek, członek zarządu Emitel.

Emitel o kulisach zmiany standardu

Operator radiotelekomunikacyjny Emitel od wielu miesięcy przygotowywał się do przejścia na DVB-T2/HEVC. - Prace rozpoczęliśmy o 24.00 - a zakończyły się one po 4.30 rano. Skomplikowany technicznie i logistycznie projekt jest przygotowywany przez Emitel od wielu miesięcy- dlatego nie wydarzyło się nic, co byłoby dla nas zaskoczeniem podczas realizowanych prac - zdradza Wirtualnemedia.pl Radosław Weiss, dyrektor biura utrzymania sieci, zastępca dyrektora pionu techniki w Emitelu.

Firma zapewnia, że zmianę standardu przeprowadzono w taki sposób, aby widzowie jak najmniej odczuli utrudnienia. - Całe przedsięwzięcie i projekt techniczny został zaprojektowany tak, aby zmiany były jak najmniej uciążliwe dla odbiorców telewizji naziemnej, która cieszy się olbrzymią popularnością. W ostatnim kroku, ponad 50 naszych inżynierów w późnych godzinach nocnych przeprowadziło zmianę częstotliwości i standardu nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej MUX1, MUX2 oraz MUX4. MUX1 i MUX2 będą odbierały w jakości HD - mówi Weiss.

Do końca czerwca zmiana standardu będzie następowała w kolejnych regionach, zgodnie z harmonogramem. - Patrząc na skalę projektu i jego wieloetapowość – większość zaplanowanych prac budowlanych i instalacyjnych została wykonana zgodnie z harmonogramem, pozostały jeszcze pojedyncze dostawy sprzętu i zadania takie jak instalacja i testy ostatnich nadajników, etc. Największy wysiłek organizacyjny, który wymaga zaangażowania wielu specjalistów przypada w terminach samych przełączeń. Przygotowanie i skoordynowanie prac wielu zespołów,  konfiguracja urządzeń, testy – te zadania będą realizowane w godzinach nocnych pod dużą presją czasu w 3 pozostałych etapach - zapowiada Weiss.

Krytyka decyzji UKE

Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że poza MUX-1, MUX-2, MUX-4 na nowy standard przejdzie także zajmowany przez Telewizję Polską MUX-3. Minister Spraw Wewnętrznych Administracji zwrócił się jednak do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przesunięte terminu przejścia na DVB-T2/HEVC z powodu wojny na Ukrainie. UKE zgodził się na to, żeby TVP mogła nadawać w starym standardzie do końca 2023 roku.

Wywołało to dużą krytykę ze strony nadawców komercyjnych takich jak Cyfrowy Polsat, Kino Polska TV, TVN i Telewizja Puls, którzy są zaskoczeni decyzją prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Obawiają się utraty widzów, a co za tym idzie przychodów reklamowych.

Krajowy Instytut Mediów szacuje, że nieprzystosowanych do nowego standardu w całym kraju jest 1,7 mln gospodarstw domowych. To może być nawet na 3-4 mln potencjalnych widzów. Jeśli osoby te nie skorzystają z rządowego bonu i nie wymienią sprzętu, to będą mieć dostęp niemal wyłącznie do oferty TVP. TVN Grupa Discovery i Polsat chcą opóźnienia zmiany standardu telewizji. Szef TV Puls zapowiada nawet, że stacja będzie starała się o odszkodowanie.

Pozostałe regiony później zmienią standard?

Czy nadawcy prywatni zwrócili się do UKE o przesunięcie przejścia na DVB-T2/HEVC w kolejnych regionach? -  Dotarło do nas stanowisko KIGEiT, analizujemy je. To jedyne, co mogę powiedzieć w tej sprawie - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

- Izba zwraca się do Pana Prezesa (przyp. red. UKE)  o przesunięcie terminu rozpoczęcia refarmingu, który nie musi mieć miejsca już w marcu br. Do czerwca 2022 r. jest jeszcze możliwość wypracowania bardziej optymalnego rozwiązania dla przeprowadzenia procesu refarmingu z perspektywy dostępu widzów do wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej. W tym celu prosimy o zorganizowanie dialogu technicznego z udziałem wszystkich uczestników rynku. Z uwagi na zbliżające się terminy wykonania kolejnych etapów refarmingu, prosimy o zorganizowanie takiego dialogu technicznego już w najbliższym tygodniu, tj. w czwartek 31 marca 2022 r. - czytamy w stanowisku Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.

Mimo kontrowersji związanych z możliwością dalszego nadawania przez TVP w starym standardzie, resort cyfryzacji twierdzi, że zmiana standardu przebiega zgodnie z planem. - Proces zmiany standardu nadawania darmowej telewizji naziemnej, który ruszył w nocy z niedzieli na poniedziałek, przebiega prawidłowo - poinformowało PAP biuro promocji cyfryzacji w KPRM. Poniedziałkowa zmiana standardu objęła 250 gmin. 25 kwietnia na DVB-T2/HEVC mają przejść województwa pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie.

Dołącz do dyskusji: Nocna zmiana standardu nadawania telewizji, nadawcy komercyjni protestują. „Zaangażowanych ponad 50 inżynierów”

40 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Cyber
Za parę lat podobnie zrobi się z FM - DAB i Polskie Radio 3 znowu będzie miało więcej niż 2 procent.
odpowiedź
User
rycho
A czemu prywaciarze protestują? Państwo dopłaca do dekoderów i telewizorów żeby mogli pokazać się w HD. Poza tym ponoć nie było nakazu przejścia kodowanego multipleksu na nowy system a jednak Polsat zdecydował się go zakodować mimo iż go nikt nie może odbierać. Czyste blokowanie multipleksu. A może zrobiliby coś dobrego i dali na nim w starym systemie kanały odkodowane?
odpowiedź
User
Edi
W roku wyborczym prostym ludziom zostanie tylko TVP.
Konkurencja jak za PRL ..
odpowiedź