SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NeoNet zaczyna restrukturyzację. Wnioskuje też o upadłość

Sieć elektromarketów NeoNet zamierza przeprowadzić postępowanie sanacyjne, wynikające z problemów z płynnością finansową. W razie jego niepowodzenia złożyła też wniosek o upadłość. Do spółki należy prawie 300 sklepów stacjonarnych i platforma e-commerce, wypracowała dotąd ponad 85 mln zł zysków netto, a na koniec marca br. w kapitale miała 211 mln zł.

Sklep NeoNet, fot. materiały prasoweArticle

Wniosek o rozpoczęcie postępowania upadłościowego NeoNetu pojawił się w czwartek w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Został złożony przez spółkę dwa dni wcześniej do Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej. W obwieszczeniu podano, że “Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VIII Wydział Gospodarczy w sprawie o ogłoszenie upadłości dłużnika, którym jest NEONET Spółka akcyjna, zarządził o wpisaniu do repertorium GU sygn. akt WR1F/GU/787/2023 wniosku dłużnika, złożonego w dniu 28 listopada 2023 r.”

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Firma w listopadzie otworzyła nowy sklep - w Kępnie, a w połowie ub.r. jej dyrektor ds. ekspansji Andrzej Czarnecki, opisywał, że otwiera ok. 20-25 sklepów rocznie, a dodatkowo odświeża i zmienia lokalizacje istniejących placówek.

W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia, że NeoNet odmawia realizacji niektórych zamówień. Sklep internetowy sieci działa normalnie, trwają w nim promocje przedświąteczne.

NeoNet chce restrukturyzacji, rozmawia z kontrahentami

W oświadczeniu wydanym w piątek przed południem zarząd NeoNetu podkreślił, że firma 27 listopada złożyła wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego, który zostanie rozpatrzony przed wnioskiem o upadłość.

Sanacja ma być „odpowiedzią na problemy płynnościowe spółki”. - Na tę sytuację wpłynęło kilka czynników, w tym niezależnych od Spółki, jak obecna sytuacja na rynku sprzedaży AGD, RTV, GSM i IT. Dostrzegając istniejące zagrożenia oraz działając w trosce o bezpieczeństwo i ciągłość zakupów realizowanych przez Klientów, zarząd NeoNet jest przekonany, że postępowanie restrukturyzacyjne stanowi odpowiednią formę uzdrowienia zaistniałej sytuacji - wyliczono.

Zapewniono, że restrukturyzacja nie spowoduje żadnych w zakupach ani obsłudze obecnych i przyszłych zamówień w sklepach stacjonarnych i serwisie internetowym. - Podjęte kroki nie mają wpływu na procesy sprzedażowe oraz prawa konsumentów. Zarówno sklepy stacjonarne jak i sklepy internetowe nadal będą prowadzić sprzedaż, a wysyłki będą realizowane zgodnie z zamówieniami, Klienci będą mogli bez przeszkód korzystać m.in. z prawa do reklamacji czy zwrotu zakupionego towaru. Na dotychczasowych zasadach będziemy realizować obsługę sprzedażową i posprzedażową - wyliczono.

Wyjaśniono, że wniosek o upadłość został złożony „wyłącznie na wypadek, gdyby w toku priorytetowego postępowania sanacyjnego nie udało się osiągnąć konsensusu między spółką, a jej kontrahentami”. - Spółka nie zakłada, aby do tej sytuacji miało dojść, natomiast z uwagi na zabezpieczenie interesu kontrahentów i wierzycieli spółki, zarząd NeoNet podjął decyzję o złożeniu obu wniosków - dodano.

NeoNet z niewielką stratą po zyskownych latach, 211 mln zł kapitału

W minionym roku obrotowym, od kwietnia ub. do marca br., grupa kapitałowa NeoNet zanotowała spadek przychodów z 2,91 do 2,76 mld zł i kosztów operacyjnych z 2,89 do 2,74 mld zł. Zysk operacyjny zmalał z 25,25 do 12,4 mln zł, a przy wzroście kosztów finansowych z 12,1 do 25 mln zł rentowność netto pogorszyła się z 22,22 mln zł zysku do 1,48 mln zł straty.

Na koniec marca br. kapitały własne firmy wynosiły 211,06 mln zł, wobec 202,53 mln zł rok wcześniej.

W roku obrotowym do marca 2021 roku grupa NeoNet przy 2,82 mld zł przychodów zarobiła na czysto 31,44 mln zł, a rok wcześniej osiągnęła 2,16 mld zł wpływów i 11,16 mln zł zysku netto. Łącznie do marca ub.r. zarobiła na czysto 86,43 mln zł zysków netto. 99,5 proc. akcji NeoNetu ma prezes spółki Marek Majewski. W zeszłym roku obrotowym firma zatrudniała średnio 2 517 osób, o 167 mniej niż rok wcześniej.

W poniższej grafice bieżący rok obrotowy to okres od kwietnia ub. do marca br., a poprzedni -  od kwietnia 2021 do marca ub.r. 
 

Dołącz do dyskusji: NeoNet zaczyna restrukturyzację. Wnioskuje też o upadłość

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Szkoda
Fatalna pora na ogłaszanie upadłości (szał świątecznych zakupów) :-(
Chyba wzrost kosztów prowadzenia biznesu w ostatnich latach i konkurencja ze strony sklepów/platform internetowych robią swoje.
odpowiedź
User
mike
Ludzie od czasów plandemi już nie kupują zbędnych rzeczy. Telefonu nie wymienia się co rok czy telewizora co dwa lata. Do spadków sprzedaży dołożyła się też inflacja i mamy powolne likwidacje tych wszystkich elektromarketów. Zresztą i tak jest ich o jakieś 50-70% za dużo.
odpowiedź
User
jak
NA purepc o tym było wczoraj wieczorem i tego samego tweeta użyli. Przepisaliście od nich?
odpowiedź