SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Newsweek” musi zamieścić sprostowania od Grzegorza Biereckiego i Krajowej SKOK, SN oddalił kasację

W piątek Sąd Najwyższy oddalił kasację Tomasza Lisa, redaktora naczelnego „Newsweek Polska” (Ringier Axel Springer Polska), dotyczącą wyroku w sprawie publikacji sprostowań przesłanych przez Grzegorza Biereckiego i Krajową SKOK. Sprostowania odnoszą się do artykułu Michała Krzymowskiego i Wojciecha Cieśli zamieszczonego ponad trzy lata temu.

Od lewej: Grzegorz Bierecki i Tomasz LisArticle

Artykuł Michała Krzymowskiego i Wojciecha Cieśli „Dobrodziej prawicy śpi spokojnie” ukazał się w „Newsweek Polska” w lutym 2016 roku. - Prokuratura chciała zbadać finanse SKOK-ów i senatora Biereckiego. Śledztwo toczyło się z impetem, ale pięć dni przed wyborczym zwycięstwem PiS przejął je inny prokurator. Dwa miesiące później sprawę umorzono - stwierdzili dziennikarze na początku tekstu.

- Postępowanie toczyło się w gdańskiej prokuraturze i dotyczyło przepływów finansowych między luksemburską spółką, której członkiem zarządu jest Grzegorz Bierecki, a krajowymi SKOK-ami. Senator Prawa i Sprawiedliwości był dwukrotnie przesłuchiwany, żądano od niego wydania dokumentów, a do akt zaczęły trafiać tezy o konflikcie interesów oraz uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa - dodali.

Grzegorz Bierecki i Krajowa SKOK skierowali do „Newsweeka” sprostowania. Senator PiS w swoim sprostowaniu stwierdził, że w tekście znalazły się nieprawdziwe informacje, że nie dostarczył prokuratorowi żądanych dokumentów i zasłaniał się tajemnicą przedsiębiorstwa oraz że komisarz działający w tej sprawie nie uzyskał pomocy.

Sądy orzekły, że sprostowania nie są zbyt długie

Ponieważ sprostowania nie ukazały się w „Newsweeku”, Bierecki i Krajowa SKOK skierowały pozew o sprostowanie. Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał publikację sprostowań, uzasadniając, że są one rzeczowe i odnoszą się do faktów.

Pełnomocnicy redaktora naczelnego „Newsweeka” odwołali się od tego orzeczenia, twierdząc, że sprostowanie od Biereckiego jest zbyt długie, bo licząc wraz z danymi, do którego tekstu się odnosi, przekracza dwukrotność prostowanej treści. We wrześniu 2017 roku Sąd Apelacyjny oddalił to odwołanie, oceniając, że objętość sprostowania jest zgodna z przepisami Prawa prasowego.

Jak poinformowały serwisy Prawo.pl i wPolityce.pl, w piątek Sąd Najwyższy oddalił wniosek kasacyjny złożony przez Tomasza Lisa. W uzasadnieniu stwierdzono, że w sprostowaniu powinny znaleźć się informacje o tekście, którego dotyczy (jego tytuł, nazwiska autorów i data publikacji), ale nie można ich wliczać do objętości sprostowania. Przy określaniu objętości należy uwzględniać tylko merytoryczną część sprostowania. A w przypadku sprostowania od Grzegorza Biereckiego ta część nie jest dwukrotnie dłuższa od fragmentu artykułu „Newsweeka”, do którego się odnosi.

Ponadto zasądzono od redaktora naczelnego „Newsweeka” koszty postępowania kasacyjnego poniesione przez Grzegorza Biereckiego i Krajową SKOK. Na wPolityce.pl podano, że w przypadku sprostowania od Krajowej SKOK wobec Tomasza Lisa toczy się już postępowanie egzekucyjne, w którym może zostać nałożona grzywna, jeśli sprostowanie nie ukaże się w wyznaczonym terminie.

Według danych ZKDP w styczniu br. średnia sprzedaż ogółem „Newsweek Polska” wynosiła 85 507 egz. Natomiast serwis Newsweek.pl w październiku ub.r. zanotował 2,62 mln realnych użytkowników i 8,53 mln odsłon (według badania Gemius/PBI).

Dołącz do dyskusji: „Newsweek” musi zamieścić sprostowania od Grzegorza Biereckiego i Krajowej SKOK, SN oddalił kasację

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Agaton WU
Hehe. Redaktorowi Lisowi niebawem zabraknie miejsca w jego gazecie na przeprosiny. Będą tylko one + reklama. Obniża Pan Redaktor loty skoro pozwala sobie na obrażanie innych nie wykorzystując wszelkich innych dostępnych etycznie i warsztatowo środków, które stwarza język polski.
odpowiedź
User
jaki
bierecki... i wszystko jasne
odpowiedź
User
Nuda
I dlatego przestałem czytać Lisowy biuletyn. Kłamstwa i sprostowania, kłamstwa i sprostowania, flaki z olejem...
odpowiedź