SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stowarzyszenie Demagog ostrzega przed fałszywym ruchem w internecie w kampanii “Nie bądź botem. Włącz myślenie!”

Pod hasłem “Nie bądź botem. Włącz myślenie!” ruszyła kampania informacyjna organizacji fact-checkingowej Demagog. Stowarzyszenie skupia się na problemie ubotowienia i fake newsów w internecie.

Jak wynika z danych Stowarzyszenia Demagog, boty odpowiadają za prawie dwie trzecie ruchu w internecie. Potrafią bardzo dobrze naśladować ludzkie zachowanie w sposób, który utrudnia ich wykrycie i zapobieganie.

"Boty polaryzują debatę o szczepionkach na Twitterze, bardzo często odpowiedzialne są za dezinformację i powielanie fake news, które potem w niewyobrażalnej skali docierają do nas - zwykłych użytkowników internetu. Codziennością stają się również polityczne wojny na boty, znane pod nazwą astroturfingu" - informuje Stowarzyszenie Demagog.

Stowarzyszenie Demagog przeciw botom

Stowarzyszenie Demagog, które postanowiło zmierzyć się z problemem ubotowienia i fake newsów  w swojej kampanii "Nie bądź botem. Włącz myślenie!".

W działania promocyjne zaangażowali się  popularni twórcy internetowi, którzy zwracają uwagę na temat fake newsów: Aleksandra i Piotr Stanisławscy z portalu Crazy Nauka, YouTuberka Kasia Gandor, Marcin Napiórkowski - doktor habilitowany nauk humanistycznych/badacz mitów, YouTuber Martin Stankiewicz i Joanna Gutral z portalu zdrowaglowa.pl. Filmiki z poradami od ambasadorów można zobaczyć na kanale YouTube Demagoga oraz na specjalnej stronie: niebadzbotem.pl.

Na stronie znaleźć można też więcej porad na temat tego, jak nie dać się nabrać i nie przesyłać dalej niezweryfikowanych informacji oraz w jaki sposób szukać tych prawdziwych i rzetelnych.

- Nie bądź botem! Włącz myślenie.” chcemy podzielić się naszym doświadczeniem i wskazówkami, tak, aby każdy mógł samodzielnie weryfikować docierające do nas informacje, włączyć krytyczne myślenie i nie działać bezrefleksyjnie - jak bot. Musimy podejmować świadome decyzje oparte na faktach, nie emocjach - mówi prezeska Stowarzyszenia Demagog Małgorzata Kilian.

Kampania “Nie bądź botem. Włącz myślenie!” potrwa do końca 2021 roku

Dołącz do dyskusji: Stowarzyszenie Demagog ostrzega przed fałszywym ruchem w internecie w kampanii “Nie bądź botem. Włącz myślenie!”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
oszukana fejknewsem
Niestety p. Szatan włączyła myślenie za późno.
odpowiedź