SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nie będzie odwołania prezes Polskiego Radia

Podczas posiedzenia Rady Mediów Narodowych jej członkowie obradowali na temat konieczności powołania nowych składów rad programowych mediów publicznych, których kadencja upływa w przyszłym roku. Juliusz Braun złożył również wniosek o odwołanie prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej, jednak kolejny raz nie spotkał się on z poparciem pozostałych członków.

Agnieszka Kamińska, fot. Polskie RadioArticle

Do kompetencji Rady Mediów Narodowych należy m.in. powoływanie rad programowych spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP. Liczą one 15 członków, 10 z nich reprezentuje ugrupowania parlamentarne, a pozostałych 5 powołuje się z grona osób legitymujących się dorobkiem i doświadczeniem w sferze kultury i mediów. Przewodniczącego oraz wiceprzewodniczących wybierają członkowie rady programowej podczas tajnego głosowania większością głosów. Zajmują się one opiniowaniem kwestii programowych w danej spółce.

Podczas posiedzenia Rady Mediów Narodowych w czwartek, 15 października ustalono, jakie działania musi podjąć organ, aby doszło do powołania rad programowych mediów publicznych. Komunikat w tej sprawie ma pojawić się na stronie internetowej Sejmu, a komunikaty w skróconej wersji - na stronach internetowych mediów ogólnopolskich i regionalnych.

Braun po raz kolejny chciał odwołania prezes Polskiego Radia

Członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun ponownie złożył wniosek o poszerzenie porządku obrad o rozpatrzenie wniosku (składanego pierwotnie jeszcze przez Grzegorza Podżornego, który zrezygnował z członkostwa w RMN) o odwołanie prezes zarządu Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej. - Uzupełniając przedstawiane już wcześniej uzasadnienie, wskazałem na postępujący spadek audytorium Programu Trzeciego Polskiego Radia, który kolejny raz osiągnął historyczne minimum. Glos przeciw przedstawiła pani poseł Joanna Lichocka, która wyraziła oburzenie z powodu mojego wniosku, który - jej zdaniem - ma na celu  niszczenie mediów publicznych. Jak stwierdziła, spadek słuchalności Trójki -  nawet jeśli jest faktem, co wcale nie musi być prawdą - stanowi  efekt działania grupy dziennikarzy którzy postanowili zniszczyć "Trójkę" – tłumaczy nam Juliusz Braun.

Chcieliśmy spytać o to Joannę Lichocką, jednak w czwartek nie udało się z nią skontaktować.

Wniosek o poszerzenie obrad o punkt dotyczący odwołania Agnieszki Kamińskiej nie spotkał się jednak z poparciem Krzysztofa Czabańskiego, Elżbiety Kruk i właśnie Joanny Lichockiej. - Te same osoby zadecydowały też o odrzuceniu drugiego mojego wniosku: o wprowadzenie do porządku obrad punktu dotyczącego rozpatrzenia wniosku - również złożonego przed wielu tygodniami - o odwołanie prezesa PAP Wojciecha Surmacza - przekazał nam Juliusz Braun.

Pierwszy wniosek w sprawie odwołania Wojciecha Surmacza były prezes TVP złożył jeszcze w lipcu br. Chodziło o publikację prezesa Polskiej Agencji Prasowej, który w internetowym felietonie mocno skrytykował Platformę Obywatelską, a także wydawcę "Faktu" (Ringier Axel Springer Polska), m.in. za niedawny artykuł o ułaskawieniu mężczyzny skazanego za pedofilię. - Zamieściłem tekst na niezależnym portalu, jako dziennikarz i człowiek mam prawo wyrażania swoich opinii. To moja opinia, nie prezesa PAP - mówił Surmacz portalowi Wirtualnemedia.pl.

Natomiast powodem odwołania Agnieszki Kamińskiej ze stanowiska miało być m.in. zamieszanie wokół Listy Przebojów Trójki w maju br., w związku z czym wielu wieloletnich dziennikarzy stacji odeszło – najpierw pod koniec maja, a kilku również we wrześniu br.

Kończące się kadencje rad programowych

Jak już informowaliśmy, zaraz na początku przyszłego roku (dokładnie 19 stycznia 2021 roku) kończą się kadencje rad programowych w Telewizji Polskiej, TVP Białystok, TVP Bydgoszcz, TVP Gdańsk, TVP Kielce, Polskim Radiu, Radiu Białystok, Radiu PiK, Radiu Gdańsk, Radiu Zachód oraz Radiu Kielce.

Natomiast 16 lutego 2021 roku kończą kadencje rady programowe w TVP Kraków, TVP Katowice, TVP Pozań, TVP Lublin, TVP Rzeszów, TVP Szczecin, TVP Łódź, Radiu Kraków, Radiu Katowice, Radiu Poznań, Radiu Lublin, Radiu Rzeszów, Radiu Szczecin, Radiu Łódź, Radiu Koszalin.

Z kolei 16 marca 2021 roku upływa termin działania rad programowych w TVP Gorzów Wielkopolski, TVP Opole TVP Olsztyn, TVP Wrocław, TVP Warszawa, Radiu Opole, Radiu Olsztyn, Radiu Wrocław, Radiu dla Ciebie i w Polskiej Agencji Prasowej. Kadencja rady programowej w TVP Polonia kończy się 26 kwietnia 2021 roku.

W przyszłym roku kończą się także kadencje zarządów i rad nadzorczych w wielu spółkach mediów publicznych. Mandat członków zarządu i rad nadzorczych upływa w momencie odbycia się walnych zgromadzeń, które zatwierdzą sprawozdania finansowe za 2020 rok.

Kilkanaście dni temu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Radzie Mediów Narodowych. Przepisy wprowadzają procedurę powoływania przez prezydenta członka Rady w przypadku wygaśnięcia członkostwa przed upływem kadencji.
 

Dołącz do dyskusji: Nie będzie odwołania prezes Polskiego Radia

47 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Studio Yayo
Tak jest! Towarzysze dzielnie pracują, aby zjechać ze słuchalnością do 0,01%, nie wolno im przerywać :)
odpowiedź
User
Euklides
A za co niby miałaby być odwołana Pani Prezes? Że przewietrzyła przechowalnię - skansen z czasów stanu wojennego na Myśliwieckiej i Drużyną Czekoladowego Orła musi teraz skonfrontowa się z wolnym rynkiem?
odpowiedź
User
4U
A za co niby miałaby być odwołana Pani Prezes? Że przewietrzyła przechowalnię - skansen z czasów stanu wojennego na Myśliwieckiej i Drużyną Czekoladowego Orła musi teraz skonfrontowa się z wolnym rynkiem?

No jak widać ta konfrontacja wygląda całkiem dobrze. W przeciwieństwie do PR. Łącznie na wszystkich 4 programach w największych miastach Polskie Radio ma niższą słuchalność niż 3 na liście najpopularniejszych stacji TOK FM. PR razem to już poniżej 10%. W przyszłym roku przynajmniej kilkanaście milionów złotych mniej z reklam - to połowa przychodów. W normalnej firmie już by takiego prezesa dawno zwolniono.
odpowiedź