SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nie ma większych zmian na rynku pracy

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia, kolejny miesiąc z rzędu zmalał. Spadek odnotowywany jest nieprzerwanie od końca 2009 roku, choć w ostatnich miesiącach uległ on spowolnieniu. Oznacza to, że nie powinno dochodzić do wzrostu bezrobocia w najbliższych miesiącach, uważa Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Nie ma większych zmian na rynku pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w sierpniu 2010 r. do 11,3% z 11,4% w lipcu. Biorąc jednak pod uwagę czynniki o charakterze sezonowym, spadek ten wyniósł niespełna 0,1 punktu procentowego do wysokości 11,7%.

"W sierpniu, według badań IRG SGH, odnotowano nieznaczną poprawę koniunktury w przemyśle przetwórczym. Czynniki o charakterze cyklicznym nadal pozytywnie oddziałują na aktywność gospodarki, utrzymuje się jednak negatywny wpływ czynników o charakterze losowym. Miały one przełożenie na pogorszenie ocen bieżącej sytuacji gospodarczej wśród menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych. Co więcej przedsiębiorstwa spodziewają się dalszego pogorszenia ogólnej sytuacji gospodarczej państwa" - czytamy dalej.

BIEC podkreśla jednak, że z drugiej strony od wielu miesięcy firmy zwiększają zatrudnienie i przewidują utrzymanie się tej tendencji w najbliższych miesiącach, przy czym przedsiębiorstwa prywatne oczekują spadku zatrudnienia, a publiczne dalszego wzrostu.

"Stopniowe wygaszanie prac sezonowych i w konsekwencji wolniejsza kreacja nowych miejsc pracy w niektórych branżach może spowodować okresowe odwrócenie dotychczasowych tendencji. Od czerwca br. nowo rejestrujących się bezrobotnych ubywało, a liczba osób znajdujących zatrudnienie systematycznie zwiększała się" - napisali dalej analitycy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nie ma większych zmian na rynku pracy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl