SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

IPN udostępnił film „Niezwyciężeni” o Polakach i Polsce w czasie II wojny światowej (wideo)

Instytut Pamięci Narodowej udostępnił krótkometrażowy film animowanych opwiadający o lasach Polski i Polaków od wybuchu II wojny światowej. Produkcją filmu, którego narratorem jest Mirosław Zbrojewicz, zajęły się firmy FishLadder (należy do Platige Image) i Juice.

Article

Film pokazuje kluczowe momenty 50-letniej walki Polaków o wolność, przede wszystkim w czasie II wojny światowej. Wysiłki te prezentowane są przez bohatera, który z jednej strony jest symbolem zmagań, z drugiej strony w każdej scenie odsyła do historycznych postaci jak rtm. Witold Pilecki, Irena Sendler czy Witold Urbanowicz. Niektórzy z bohaterów, m.in. gen. Stanisław Maczek, Jan Karski czy Marian Rejewski, pojawiają się w filmowej formie po raz pierwszy.

- Tym filmem chcielibyśmy rozpocząć międzynarodową akcję edukacyjną, której celem jest przedstawienie polskiej perspektywy historycznej okresu 1939-1989. Mam takie odczucie, że „Niezwyciężonymi” wróciliśmy do perspektywy, jaką mieli żołnierze 2. Korpusu generała Władysława Andersa, czyli bezkompromisowej walki o wolność kraju - komentuje Adam Hlebowicz, zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN. - Jest to głos suwerennego państwa, które wystawiło do tej wojny czwartą co do wielkości armię, poniosło największe ofiary i jako jedyne walczyło w tym konflikcie od pierwszego do ostatniego dnia. Bez polskiej perspektywy nie da się w pełni zrozumieć przebiegu, ale też konsekwencji II wojny - dodaje.

Film powstawał przez ponad rok, oprócz projektowania narracji wybierano najwłaściwszą estetykę obrazu.- Szukaliśmy oryginalnego stylu plastycznego dla teg. Z jednej strony miał on nieść silne emocje, z drugiej dawać pole na zbudowanie niedosłowności i poetyckiego nastroju. Malarska konwencja pozwoliła zbudować wymowne symbole, jak choćby ten ze sceny pierwszej, gdy bohater miażdżony jest przez dwie ściany, czy scena rozmowy Karskiego z Rooseveltem - opisuje Michał Misiński ze studia Juice, reżyser filmu.

- Liczące się kraje bardzo dbają o to, w jaki sposób prezentowana jest ich historia. Potrafią świetnie pozycjonować swoją narrację w świadomości zbiorowej swojego narodu. „Niezwyciężonymi” wytyczamy nowy styl opowiadania o historii Polski. Przemawiamy językiem popkultury, bo to współczesna lingua franca, którą mówi cały świat - dodaje Krzysztof Noworyta, producent filmu ze studia Fish Ladder (należącego do Platige Image).

Animacja służy popularyzacji historii Polski. Została udostępniona na YouTubie w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i rosyjskiej. Jednocześnie uruchomiono strony theunconquered-movie.com, niezwyciezeni.ipn.gov.pl i niezwyciezeni-film.pl, na których można dowiedzieć się więcej o wydarzeniach pokazywanych w filmie i poznać losy prawdziwych bohaterów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: IPN udostępnił film „Niezwyciężeni” o Polakach i Polsce w czasie II wojny światowej (wideo)

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rozbawiony
Kiedy w Polsce skończy się wojna?
27 34
odpowiedź
User
Janek
'Została udostępniona na YouTubie w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i rosyjskiej.'

Autorze pisz sprawdzone informacje! Jest tylko polska i angielska wersja. Warto dodać, że narratorem angielskiej jest SEAN BEAN znany z Władcy Pierścieni czy Gry o tron.
25 10
odpowiedź
User
Polak mały
Gratulacje dla twórców, jeden tylko przytyk, jednocześnie powinna być opublikowana wersja angielska, niemiecka, francuska i hiszpańska, tak na początek.
32 13
odpowiedź
User
Misio
Gratulacje dla twórców, jeden tylko przytyk, jednocześnie powinna być opublikowana wersja angielska, niemiecka, francuska i hiszpańska, tak na początek.


Angielska jest obczaj z Seanem Beanem. Rosyjska w produkcji
21 11
odpowiedź
User
wlad
Kiedy w Polsce skończy się wojna?
A z jakiego to powodu jesteś taki rozbawiony ? Jest takie powiedzenie: " śmiać się jak głupi do sera".
27 22
odpowiedź