SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jest projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim

Projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw opublikowano w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego. Celem projektowanej ustawy jest wdrożenie do polskiego porządku prawnego dwóch dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE).

Fot. PixabayFot. Pixabay

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu, celem projektowanej ustawy jest wdrożenie do polskiego porządku prawnego dwóch dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 17 kwietnia 2019 r.: dyrektywy 2019/789 ustanawiającej przepisy dotyczące wykonywania praw autorskich i praw pokrewnych mające zastosowanie do niektórych transmisji online prowadzonych przez organizacje radiowe i telewizyjne oraz do reemisji programów telewizyjnych i radiowych oraz zmieniającej dyrektywę Rady 93/83/EWG (tzw. dyrektywy "satelitarno-kablowej II"), a także dyrektywy 2019/790 w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz zmiany dyrektyw 96/9/WE i 2001/29/WE (tzw. dyrektywy "Digital Single Market").

Zmiany w prawie autorskim

Wskazano, że wdrożenie tych dyrektyw do prawa krajowego nastąpi poprzez odpowiednie zmiany w trzech ustawach: w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ustawie z dnia 15 czerwca 2018 r. o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi oraz ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. "Ponadto przewiduje się dokonanie w ustawie o prawie autorskim dwóch zmian o mniej istotnym znaczeniu, niezwiązanych z ww.dyrektywami" - wskazano.

Przypomniano, że "prace nad dyrektywą SATCAB II rozpoczęły się we wrześniu 2016 r. i stanowiły element szerszej strategii związanej z modernizacją przepisów unijnych dotyczących prawa autorskiego na jednolitym rynku cyfrowym". Jej celem jest stworzenie na gruncie prawa autorskiego warunków umożliwiających szersze rozpowszechnianie w państwach członkowskich programów telewizyjnych i radiowych pochodzących z innych państw członkowskich, z korzyścią dla użytkowników w całej Unii Europejskiej. 

"Dyrektywa ma ułatwić udzielanie licencji na korzystanie z utworów i przedmiotów praw pokrewnych w nadawanych programach telewizyjnych i radiowych, które są +ważnym narzędziem promowania różnorodności kulturowej i językowej, spójności społecznej oraz coraz większego dostępu do informacji+" - napisano.

Wyjaśniono, że w ramach implementacji dyrektywy SATCAB II zostaną wprowadzone zmiany w polskim prawie autorskim. Nastąpi wskazanie jednego prawa krajowego właściwego w zakresie wykonywania praw autorskich i praw pokrewnych na potrzeby świadczenia przez organizacje radiowe i telewizyjne tzw. "dodatkowych usług online" (według zasady państwa pochodzenia), nastąpi ujednolicenie zasad licencjonowania reemitowania programów radiowych i telewizyjnych bez względu na zastosowaną technikę (przymusowe pośrednictwo organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi) oraz nastąpi prawne uregulowanie rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych udostępnionych rozpowszechniającemu drogą "wprowadzenia bezpośredniego".

Nowe prawo pokrewne dla wydawców prasy

"Dyrektywa DSM jest natomiast odpowiedzią Unii Europejskiej na aktualne wyzwania związane z rozwojem technologii cyfrowych w obszarze prawa autorskiego" - napisano. Jak wskazuje się w dyrektywie "szybki rozwój technologii cyfrowych zmienia sposób, w jaki tworzy się, produkuje, rozpowszechnia i eksploatuje utwory i inne przedmioty objęte ochroną". Dyrektywa wprowadza pewne nowe formy dozwolonego użytku utworów i baz danych (eksploracja tekstów i danych, zwielokrotnianie dla zachowania zbiorów dziedzictwa kulturowego) oraz istotnie modyfikuje formy już istniejące w prawie UE (korzystanie z utworów na potrzeby edukacji zdalnej).

Wprowadza też środki ułatwiające korzystanie z utworów niedostępnych w handlu ("out-of-commerce works") oraz umożliwiające, w ograniczonym zakresie, licencjonowanie utworów co do których uprawnieni nie udzielili stosownego upoważnienia (tzw. rozszerzony zbiorowy zarząd).

"Istotną nowością jest wprowadzenie nowego prawa pokrewnego dla wydawców prasy do korzystania online z ich publikacji prasowych, jak również ujednolicenie i jednoznaczne przesądzenie zasad korzystania przez dostawców usług udostępniania treści online z utworów i przedmiotów praw pokrewnych zamieszczanych przez użytkowników tych usług, w szczególności zasad odpowiedzialności tych usługodawców za naruszenia praw autorskich" - wyjaśniono.

Dyrektywa wymaga też wprowadzenia rozwiązań zapewniających godziwe wynagrodzenie twórcom i wykonawcom, którzy przenoszą swoje prawa lub udzielają licencji (ochrona przed wyzyskiem), w tym środków umożliwiających lub ułatwiających praktyczne egzekwowanie tych uprawnień (wymóg przejrzystości umów i wpływów z nich, prawo żądania dodatkowego wynagrodzenia itp.)" - podkreślono.

Dołącz do dyskusji: Jest projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Janko
Zamiast komentarza cytat ze strony Stowarzyszenia Filmowców Polskich: Polska branża filmowa czeka na dostosowanie przepisów do nowoczesnych modeli dystrybucji utworów już wiele lat. Zaniedbania legislacyjne poprzedniego rządu powodują, iż Polska jest ostatnim krajem w Unii Europejskiej, który nie wdrożył dyrektywy DSM. Opóźnienie przekracza 2,5 roku, a Komisja Europejska nalicza z tego tytułu karę w wysokości 13.700 euro za każdy dzień zwłoki. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni, że do wykazu prac legislacyjnych zgłoszono dokładnie ten sam projekt, nad którym przerwał pracę rząd PiS, z jednym tylko wyjątkiem – skreśleniem ustawowych tantiem za VOD.
odpowiedź
User
Krasawica
Zamiast komentarza cytat ze strony Stowarzyszenia Filmowców Polskich: Polska branża filmowa czeka na dostosowanie przepisów do nowoczesnych modeli dystrybucji utworów już wiele lat. Zaniedbania legislacyjne poprzedniego rządu powodują, iż Polska jest ostatnim krajem w Unii Europejskiej, który nie wdrożył dyrektywy DSM. Opóźnienie przekracza 2,5 roku, a Komisja Europejska nalicza z tego tytułu karę w wysokości 13.700 euro za każdy dzień zwłoki. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni, że do wykazu prac legislacyjnych zgłoszono dokładnie ten sam projekt, nad którym przerwał pracę rząd PiS, z jednym tylko wyjątkiem – skreśleniem ustawowych tantiem za VOD.

I nie zapowiada się jakoś inaczej, bo filmowcy są przydatni do zdobycia władzy, a potem - do budy.

Jak widać.
odpowiedź