SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowy numer „Holistic” wycofany ze sprzedaży, pięć osób żegna się z redakcją. Poszło m.in. o opowiadanie Orbitowskiego

Pięć z dwunastu osób pracujących w redakcji kwartalnika „Holistic” (Deweloper Media) rozstaje się z pismem, a jego najświeższy numer nie trafił do sprzedaży, bo wydawca miał nie zaakceptować jego zawartości - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. Pracę stracił m.in. dotychczasowy redaktor naczelny Mariusz Zawadzki. Propozycję objęcia jego stanowiska dostał Jarosław Kociszewski. - Nie podjąłem decyzji - mówi nam Kociszewski.

Article

Pracę w redakcji „Holistic” poza Mariuszem Zawadzkim stracili Zbigniew Rokita, Łukasz Grzesiczak, Dominika Kardaś i współpracownik Paweł Pieniążek. Zwolniono także dwie osoby z administracji.

Z naszych informacji wynika, że bezpośrednim powodem była zawartość ostatniego numeru, który miał trafić do sprzedaży na początku roku.Chodziło o kilka materiałów, które redakcja w nim zamieściłe, m.in. opowiadania Łukasza Orbitowskiego. W związku z tym wydrukowany już kwartalnik został zutylizowany w drukarni. Nowy termin ukazania się magazynu nie jest jeszcze znany.

Pisarz Łukasz Orbitowski o tym, że jego opowiadanie znalazło się wśród niezaakceptowanych ostatecznie materiałów, dowiedział się od nas. - W grudniu ub. roku napisałem niewielką polityczną humoreskę na „zadany temat”. Bohaterem był pewien polityk, ale wcale nie z „pierwszego garnituru”, zresztą nie chcę wchodzić szczegóły. W styczniu dostałem informację od redakcji, że powinienem tekst złagodzić w paru miejscach, co też uczyniłem, tekst poprawiony odesłałem. Na tym kończy się moja wiedza - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Orbitowski.

Jak się dowiadujemy, jeszcze w grudniu wokół tego tekstu dziennikarze i redaktorzy „Holistic” ostro dyskutowali, stąd późniejsza prośba redaktorska o złagodzenie jego wymowy.

Nowym naczelnym „Holistic” ma być Jarosław Kociszewski

Mariusz Zawadzki stracił pracę, a propozycję objęcia stanowiska redaktora naczelnego wydawca złożył Jarosławowi Kociszewskiemu. Ten jednak nie zdecydował się jeszcze, czy ją przyjmie.

- Pismo znajduje się teraz w fazie przekształceń, zmienia swój kształt, zresztą nie po raz pierwszy. Przyznaję, że dyskutowaliśmy dość intensywnie w redakcji nad opowiadaniem Orbitowskiego, lecz nie tylko ono było powodem zutylizowania najnowszego wydania magazynu. W poniedziałek spotykamy się z wydawcą, aby nakreślić nowy kształt pisma, wówczas będę wiedział więcej na ten temat. Podejmę też wówczas decyzję, czy przyjąć propozycję kierowania kwartalnikiem. Wszystko zależy od tego, jaki kierunek rozwoju zostanie nakreślony przez wydawcę - mówi nam Kociszewski.

Jak poinformowano nas w Deweloper Media, prezes spółki Michał Dziuda jest na urlopie. Wydawnictwo nie odpowiedziało na nasze pytania dotyczące przyczyn zwolnienia dziennikarzy i dalszych losów „Holistic”.

Kwartalnik „Holistic” pojawił się na rynku w marcu ub. roku. Pismo skupia się na reportażach, z redakcją współpracują dziennikarze z całego świata. Redaktorem naczelnym od razu został Mariusz Zawadzki.

Deweloper Media oprócz kwartalnika „Holistic” wydaje także internetowy portal non-profit Holistic.news, do którego materiały przygotowują dziennikarze i współpracownicy magazynu. Spółka w 2018 roku zanotowała 2,79 mln zł kosztów (wobec 1,01 mln zł rok wcześniej) i 11 tys. zł wpływów sprzedażowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowy numer „Holistic” wycofany ze sprzedaży, pięć osób żegna się z redakcją. Poszło m.in. o opowiadanie Orbitowskiego

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Do pracowników tej redakcji
Ja bym zwiewał. To znak, że pismo zostanie skilowane w ciągu najdalej 9 miesięcy.
odpowiedź
User
Ada
Od dawna wiadomo że z panem właścicielem jest coś nie tak. To już chyba z piąta ekipa skilowana w tym projekcie. Szósta to już będą kamikadze.
odpowiedź
User
Babcia Mówi
@do pracowników
A ile osób tam zostało? Dwoje?
odpowiedź