SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Okolicznościowy program TVP1 w rocznicę śmierci Jana Pawła II

W pierwszą rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II Program 1 Telewizji Polskiej przygotowuje wyjątkową ofertę programową.

Dla upamiętnienia tej ważnej dla Polaków daty TVP wyemituje programy okolicznościowe i specjalne wydania programów. Będą filmy biograficzne, dokumentalne i wspomnienia. Telewizja Polska przygotowała także specjalne kilkuminutowe materiały filmowe prezentujące papieskie Pielgrzymki do Polski, które będą emitowane w Jedynce od poniedziałku 27 marca do 2 kwietnia. 

Już w sobotę, 1 kwietnia o godz. 20.10 TVP1 wyemituje „Nieszpory – artyści polscy Janowi Pawłowi II w hołdzie” w reż. Grzegorza Sadurskiego. Będzie to transmisja koncertu z kościołów Warszawy, Gdańska i Krakowa. Wystąpią m.in. Marek Bałata, Alicja Majewska, Ewa Bem. Koncert, którego gośćmi specjalnymi będą: Prezydent RP Lech Kaczyński oraz ks. Prymas Kardynał Józef Glemp, ks. Abp Tadeusz Gocłowski i ks. Kard. Stanisław Dziwisz poprowadzą Paweł  Sztompke w Warszawie, Piotr Świąc w Gdańsku i Iwona Schymalla w Krakowie. Koncert – modlitwa zakończony zostanie specjalnym błogosławieństwem udzielonym przez ks. Kard. Stanisława Dziwisza.

W niedzielnym programie Jedynki znajdzie się transmisja Mszy Świętej z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach o 10.30, a także specjalne wydanie serialu „Plebania” pt. „Tulczyn w rok po śmierci naszego Papieża” (godz. 17.35) i film dokumentalny „Pociąg Warszawa – Rzym” Ewy Borzęckiej (emisja: 2.04 o 18.05). Film przedstawia refleksje pielgrzymów na temat wpływu osobowości Jana Pawła II na ich życie podczas podróży na pogrzeb Ojca Świętego specjalnymi pociągami.

W niedzielę, 2 kwietnia w dniu śmierci Jana Pawła II Telewizja Polska wyemituje widowisko okolicznościowe „Szukałem Was, a Wy przyszliście do mnie”. Program będzie emitowany z kilku miejsc: z Warszawy, Wadowic i Rzymu. Zaproszeni goście będą mówić o inspiracji, jaką czerpią z nauk Papieża, będą poszukiwać odpowiedzi  na pytania o szanse na zachowanie dziedzictwa, które nam zostawił. O godz. 21.37 będziemy transmitować okolicznościowe wystąpienie Papieża Benedykta XVI, a tuż po Nim wystąpienie ks. kard. Stanisława Dziwisza. Program będzie prowadzony przez Dorotę Wysocką, Iwonę Schymallę i Grzegorza Miśtala, a wśród zaproszonych gości znajdą się m.in. Arturo Mari – osobisty fotograf Jana Pawła II i Jaś Gawroński. (emisja: 2.04 o 20.10).

Po raz pierwszy w TVP zostanie pokazany  biograficzny film dokumentalny produkcji kanadyjskiej „Życie i czasy Jana Pawła II”. Jego pierwsza część (emisja: 1.04 o 15.20)  przedstawia życie Karola Wojtyły do momentu wyboru na Stolicę Piotrową. Autorzy filmu korzystali z oryginalnych i dotąd niecytowanych wypowiedzi Jego przyjaciół, a także z materiałów źródłowych zawierających wypowiedzi samego Ojca Świętego na temat swojego życia i dochodzenia do decyzji wyboru kapłaństwa jako drogi życiowej. Czyni to  film  niesłychanie osobistym. Druga część filmu (emisja: 2.04 o 15.50) dotyczy publicznej  działalności Papieża, jego poglądów na kwestie współczesnego świata, zwłaszcza w odniesieniu do spraw polskich. Do filmu pozyskano wypowiedzi m.in. Michaiła Gorbaczowa. Ujawniono także nieznane powszechnie działania i rolę prezydenta Ronalda Regana i Moskwy w obaleniu komunizmu w Europie. Film otrzymał pierwszą nagrodę na festiwalu filmów dokumentalnych w Nowym Jorku w 2004 roku.

Oferta filmowa zawiera także filmową biografię Jana Pawła II w reżyserii Krzysztofa Zanussiego „Z dalekiego kraju”,  która zostanie wyemitowana w niedzielę o godz. 8.10.

Specjalna Msza Św. z Watykanu w poniedziałek 3 marca o 17.30 zakończy weekend w Jedynce upamiętniający pierwszą rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Okolicznościowy program TVP1 w rocznicę śmierci Jana Pawła II

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl