SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Onet oskarża WP.pl o generowanie z Google sztucznego ruchu na stronie głównej (wideo)

Grupa Onet.pl oficjalnie skrytykowała Grupę Wirtualna Polska, zarzucając jej sztuczne generowanie ruchu z wyszukiwarki Google na spreparowaną wersję strony głównej portalu WP.pl. Onet podkreśla, że poważnie narusza to zasady promowania przez wydawców swoich treści w Google.

Jonny CroweArticle

W oświadczeniu przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl Grupa Onet.pl szczegółowo opisuje potępiane przez siebie praktyki stosowane przez Grupę WP w wyszukiwarce Google. Według Onetu każdy internauta, który w swojej przeglądarce nie ma zapisanych danych (np. ciasteczek) informujących o tym, że w ostatnim czasie odwiedził WP.pl, po wyszukaniu w Google odnośnika do konkretnego artykułu na tym portalu nie jest przekierowywany do tekstu, ale na spreparowaną stronę główną, która z oczekiwanego artykułu zawiera jedynie link z treścią tytułu.

- Aby wykreować taką sytuację dla użytkownika, który w ostatnim czasie jednak odwiedził portal WP, wystarczy każdorazowo od nowa wejść w tryb prywatny przeglądarki tak, aby nie zapisywały się, ani nie udostępniały żadne informacje o ciasteczkach, czy historii wyszukiwania - opisuje Grzegorz Strzelec, kierownik działu SEO & strategies w Grupie Onet. - Przy uczciwych intencjach w tym samym czasie robot Google powinien również dostać taką spreparowaną stronę, podobnie jak użytkownik, jednak oznaczałoby to, że treści portalu Wirtualna Polska zniknęłyby z indeksu, będąc zastąpione spreparowanymi stronami głównymi. Z racji bardzo niskiej relewantności takiej strony głównej do właściwej strony artykułu oznaczałoby to wielokrotnie niższe pozycje w Google i utratę większości ruchu z wyszukiwarki. Mechanizmy WP są jednak odporne na taką ewentualność i robotom łamiąc podstawowe reguły Google, pokazują od razu właściwy artykuł - dodaje.

Zdaniem Strzelca Grupa WP narusza w ten sposób kilka reguł wyznaczonym wydawcom promującym swoje treści w Google: zakaz prezentowania robotom Google innej treści niż użytkownikowi, niestosowaniu w celu manipulacji tzw. stron przejściowych i niejawnych przekierowań. - Przy czym największym przegranym są manipulowani użytkownicy. Zdecydowani zobaczyć treść, którą wybrali w wyszukiwarce, są celowo przekierowani do innej, ubogiej w oczekiwaną treść, strony - ocenia menedżer Grupy Onet.pl.

- Jeśli rozmawiamy o skali zjawiska, przeprowadzona została próba powtórzona 100 razy. Celność była 100 proc., co pozwala sądzić, że wszystkie artykuły przynajmniej z ostatniego okresu, czyli generujące najwięcej ruchu, podlegają tym praktykom - opisuje Grzegorz Strzelec. Zaznacza, że podobnych działań Grupa WP nie prowadzi w wyszukiwarce Bing, która ma nieznaczny udział w polskim rynku.

- Grupa Onet.pl, w trosce o etykę i najwyższe standardy dziennikarskie w Internecie, oficjalnie potępia praktyki stosowane przez Grupę WP. Praktyki te mogą skutkować sztucznym generowaniem ruchu na stronie głównej portalu WP.pl, a jednocześnie poważnie naruszają warunki Google korzystania z wyszukiwarki - stwierdza w komunikacie Jonny Crowe, CEO Grupy Onet.pl. Do oświadczenia dołączony został klip przedstawiający opisywane zjawisko.

Poprosiliśmy już Grupę Wirtualna Polska o odniesienie się do tych zarzutów. Opublikujemy stanowisko firmy, jak tylko je otrzymamy.

Grupa Onet.pl nie ujawnia, czy wcześniej zwracała uwagę Google'owi na jej zdaniem niedozwolone działania konkurenta. - Nie komentujemy pozostałych kroków, które mogły być lub zostały podjęte - mówi nam Agnieszka Odachowska, dyrektor komunikacji korporacyjnej Grupy Ringier Axel Springer Polska. - Od pewnego czasu analizowaliśmy zaistniałą sytuację, bo tylko wnikliwa analiza mogła być podstawą do wystosowania oświadczenia. W związku z tym mamy pewność, że opisana praktyka ma miejsce - podkreśla.

Ostatni raz o nieetycznym promowaniu się przez polskie serwisy w wyszukiwarce Google głośno było trzy lata temu, kiedy linki do kilkudziesięciu stron, m.in. Ceneo, Nokautu, Skąpca i Fotki, zostały usunięte z pierwszych stron z wynikami wyszukiwania w ramach kary za kupowanie linków w Systemach Wymiany Linków (więcej na ten temat).

Przypomnijmy, że we wrześniu ub.r. strona główna WP.pl została udostępniona w nowej wersji (więcej o tym), a w październiku nastąpił relaunch strony głównej Onetu (zobacz szczegóły).

Firmy przez cały ostatni rok rywalizowały ze sobą o miano lidera zasięgowego wśród polskich wydawców internetowych - już wiosną każda reklamowała się jako lider, prezentując korzystne dla siebie statystyki (więcej o tym). Potem Grupa WP kupiła Sportowefakty.pl, Domodi.pl, Homebook.pl i Grupę Money.pl, natomiast Grupa Onet.pl przejęła Opineo, Skąpca i NK.pl.

W listopadzie ub.r. strona główna WP.pl zanotowała 8,87 mln użytkowników i 521,1 mln odsłon, a cały portal - 11,31 mln użytkowników i 2,77 mln odsłon, natomiast w przypadku Onetu strona główna miała 9,11 mln użytkowników i 631,2 mln odsłon, a cały portal - 13,67 mln użytkowników i 3 mld odsłon (według Megapanelu PBI/Gemius - zobacz jego pełne wyniki).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Onet oskarża WP.pl o generowanie z Google sztucznego ruchu na stronie głównej (wideo)

47 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ekspert
kogoś tam w Onecie ostro powaliło ...
odpowiedź
User
nino
z ruchem z facebooka też tak robią - kieruje na główną
odpowiedź
User
Medioznaffca
Przecież Onet robi tak samo, zwłaszcza na FB. Hipokryci!
odpowiedź