SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Onet rezygnuje całkowicie z komentarzy w serwisach Wiadomości i Kultura. „Użytkownicy czytają inne materiały”

Serwis Onet zlikwidował możliwość zamieszczania komentarzy pod artykułami ukazującymi się w sekcjach Wiadomości i Kultura - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Wcześniej pojawiały się tam niektóre opinie czytelników pochodzące z mediów społecznościowych, teraz pozostała możliwość dzielenia się treścią na Facebooku lub Twitterze bądź napisania listu do redakcji. - Dzięki temu internauci zamiast komentarzy czytają częściej powiązane treści, a listy do redakcji stanowią dla nas źródło informacji i inspiracji - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Paweł Jurek, dyrektor zarządzający Onet w Ringier Axel Springer Polska.

Paweł JurekArticle

Testy nowych sposobów komentowania treści zamieszczanych w serwisie Onet rozpoczął w lutym br. Wprowadził wówczas możliwość pozostawiania opinii za pośrednictwem kont użytkowników na Facebooku oraz Twitterze, pozostawił jednak tradycyjny sposób komentowania w niektórych prowadzonych przez siebie serwisach.

Teraz w sekcjach Wiadomości oraz Kultura szansa na pozostawienie komentarza zniknęła całkowicie. Czytelnik po zakończeniu lektury konkretnego materiału może wyrazić o nim opinię jedynie poprzez udostępnienie go na Facebooku bądź Twitterze, istnieje też możliwość napisania listu do redakcji Onetu i podzielenia się z nią własnym zdaniem.

Listy to cenne źródło informacji

Przyczyny wprowadzenia nowego systemu wyrażania opinii i kontaktu czytelników z Onetem wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Paweł Jurek, dyrektor zarządzający serwisu.

- Od kilku miesięcy testujemy w Onecie rozwiązanie, w którym nie publikujemy komentarzy bezpośrednio pod artykułami - informuje Paweł Jurek. - Trzeba tutaj zaznaczyć, że odsetek osób, które aktywnie komentują w portalu, zmniejsza się od lat, a w ostatnim czasie spadł już znacznie poniżej 1 proc. W naszym nowym podejściu użytkownik ma możliwość wyrażenia opinii poprzez napisanie listu do redakcji, bądź udostępnienie artykułu na swoim profilu na Facebooku lub Twitterze.

Jak podkreśla dyrektor Onetu okazało się, że możliwość kontaktu z redakcją za pośrednictwem listów nie tylko cieszy się popularnością wśród czytelników, ale stała się też dla redakcji ważnym źródłem informacji.

- Powstało w ten sposób już kilka materiałów interwencyjnych, a najciekawsze listy publikujemy w serwisie - zaznacza Jurek. - Co więcej, dzięki testom odkryliśmy bardzo ciekawe zjawisko: w wersji bez tradycyjnego sposobu komentowania użytkownicy klikają znacznie częściej w powiązane treści i zamiast czytać komentarze, czytają i oglądają inne materiały na podobny temat. Dodatkowo do serwisu zaglądają nowi użytkownicy, którzy trafili na nasz materiał dlatego, że ktoś udostępnił go na FB czy TT, aby o nim podyskutować ze znajomymi. Z tych powodów zdecydowaliśmy się całkowicie przejść na nowy system w serwisach Wiadomości i Kultura, a w najbliższym czasie będzie testować wpływ tego rozwiązania na zachowanie użytkowników w kolejnych sekcjach o innej tematyce, np. w Sporcie - zapowiada Jurek.

Oczyszczanie przedpola przed paywallem

Eksperci branży mediów internetowych poproszeni przez nas o ocenę całkowitej rezygnacji Onetu z systemu komentarzy pod artykułami nie są jednomyślni. Swoich wątpliwości związanych z tym rozwiązaniem nie kryje Filip Cieślak, właściciel firmy 110% Social i były szef segmentu social media w Grupie WP.

- Powszechnym problemem wśród dużych wydawców jest brak kontroli nad komentarzami, z małymi wyjątkami dotyczy to praktycznie każdego medium - ocenia Filip Cieślak. - Głównym powodem jest anonimowa możliwość dodawania komentarzy oraz brak odpowiedniej moderacji, opartej na merytorycznym zarządzaniu pojawiającymi się treściami. Dlatego zupełnie nie dziwie się, że użytkownicy z dala omijają to miejsce i ich aktywność tam spada. Z drugiej strony znam medium, które swego czasu zarządzało komentarzami w bardzo przemyślany sposób i dzięki temu mogło liczyć na ciekawe opinie i budowanie społeczności na stronie. Komentarzy zapewne było mniej ale charakteryzowała ich jakość, plus medium zawsze mogło liczyć na komentujących, którzy pomagali moderować poszczególne wątki.

Nasz rozmówca ma wrażenie, że w dobie automatyzacji próbuje się na siłę zabierać ważne miejsce, wyrażające nastroje czytelników, pozostawiając rozwiązanie, z którego korzystać będzie tylko promil użytkowników.

- Na koniec użytkownicy zamiast dyskutować w serwisie dyskutują poza nim (np. w social media), co nie wydaje mi się długofalowo pozytywne dla wydawcy dla którego najważniejszym celem powinno być utrzymanie użytkownika jak najdłużej w swojej domenie. Aktywne zaangażowanie to nie klikanie - podkreśla Cieślak.

Paweł Nowacki, niezależny konsultant rozwiązań dla wydawców i e-commerce oraz były zastępca redaktora naczelnego „Dziennika Gazety Prawnej” ds. online jest innego zdania niż Cieślak. Według niego liczy się nie ilość, ale jakość czytelników i ich komentarzy, a obecne działania Onetu mogą być związane z planami szerokiego wprowadzenia w serwisie paywalla.

- Wydawcy muszą coraz bardziej dbać o tych czytelników, którzy nie szukają w internecie, w tym także w komentarzach okazji do hejtowania czy pisania byle czego, ale są zainteresowani treściami wyższej jakości - podkreśla Paweł Nowacki. - Jeśli przy tym spada rola komentarzy jako generatora ruchu, to warto chyba przejść na inny model kontaktów z czytelnikami.

Według byłego szefa internetowego wydania „DGP" Onet  wychodzi z założenia, że lepiej mieć jednego czytelnika, który ma coś ciekawego do powiedzenia, a na podstawie tego może nawet powstać wartościowy materiał, niż stu innych którzy piszą to co im właśnie przyszło do głowy czy po prostu hejtują innych.

- Rola i miejsce komentarzy w przestrzeni internetowej ulega zmianie, bardziej istnieją jako samodzielny byt w mediach społecznościowych niż jako część opublikowanego materiału w mediach - zauważa Nowacki. - Nie widzę potrzeby, by wydawcy utrzymywali sytuację w której miejscem na „wygadanie się” internautów jest przestrzeń towarzysząca konkretnym publikacjom. Obecny ruch Onetu jest ciekawy, zobaczymy jakie przyniesie rezultaty dotyczące popularności treści czy ruchu na stronach. Wcześniej pojawiały się już zapowiedzi tego, że Onet zechce stosować paywall w dostępie do niektórych swoich materiałów i w zamian zaproponować wysokiej jakości materiały dziennikarskie. Nie jest wykluczone, że obecna decyzja związana z ograniczeniem komentarzy jest rodzajem „oczyszczania przedpola” do szerszego wprowadzenia odpłatności za dostęp do określonych treści - przewiduje Nowacki.

Według danych PBI/Gemius w październiku br. strony informacyjno-publicystyczne Onetu miały 7,67 mln użytkowników, 112,78 mln odsłon oraz 25 minut i 48 sekund średniego czasu korzystania przez odwiedzającego.

Dołącz do dyskusji: Onet rezygnuje całkowicie z komentarzy w serwisach Wiadomości i Kultura. „Użytkownicy czytają inne materiały”

106 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
Pisowskie trole wygrały z Onetem.

Przy okazji spore oszczędności, nie trzeba płacić moderatorom.
odpowiedź
User
MARKETER
bardzo słaba decyzja.

Nic dziwnego, że zaczęli przegrywać z WP.
odpowiedź
User
Jarek
Nie będzie można komentować ich fakenewsów
odpowiedź