SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

84 proc. Polaków chciałoby korzystać z produktów w opakowaniach zwrotnych

84 proc. Polaków deklaruje, że gdyby były dostępne produkty w opakowaniach zwrotnych, chętnie by z nich korzystali - wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

fot. Shutterstock.comArticle

Polacy są gotowi na produkty w opakowaniach zwrotnych, niezależnie od płci, miejsca zamieszkania czy wielkości miejscowości. Jedyne rozbieżności widoczne są przy podziale na wiek - osoby po 35. roku życia nieco chętniej odnoszą się do takiego rozwiązania - wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

Chęć używania opakowań zwrotnych wiąże się głównie z potrzebą dbania o środowisko to argument szczególnie ważny dla osób z wyższym wykształceniem. Ważny jest również fakt, że w domu gromadziłoby się mniej śmieci – to argument przemawiający szczególnie do kobiet. Zachęcać do tego typu rozwiązań mogłyby również niższe ceny takich produktów oraz niższe opłaty za wywóz śmieci.

- Temat segregacji odpadów jest bardzo żywy w ciągu ostatnich miesięcy. Obowiązująca segregacja pięciu frakcji przysparza Polakom trochę kłopotów, nie tylko dlatego, że nie zawsze wiedzą, jaki odpad do jakiego kosza wrzucić, ale również – jak zmieścić w mieszkaniu pięć pojemników. Dlatego, jak widać z naszego sondażu, Polacy chętnie ograniczyliby liczbę odpadów we własnym domu poprzez korzystanie np. z produktów w opakowaniach zwrotnych. Jednocześnie fakt, że aż 84% respondentów pozytywnie odniosło się do takiego rozwiązania, a za główną zachętę uznali oni pozytywny wpływ na środowisko pokazuje, że Polacy są coraz bardziej świadomi wpływu produkcji i konsumpcji w tym obszarze – komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.  

Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (ankiety online na ePanel.pl) w listopadzie 2019 roku, na reprezentatywnej (wiek, płeć, wykształcenie, miejsce zamieszkania) próbie respondentów, N=1002.

Dołącz do dyskusji: 84 proc. Polaków chciałoby korzystać z produktów w opakowaniach zwrotnych

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zaciekawiony
Pytanie 1 - jeśli opakowania będą zwrotne, to przed odniesieniem ich do sklepu nie będą zajmowały miejsca w mieszkaniu?
Pytanie 2 - jeśli opakowania będą zwrotne, więc trzeba będzie zapłacić przy ich zakupie kaucję, którą odzyska się po odniesieniu opakowania do sklepu, to z jakiego powodu niby ich cena będzie niższa?
Pytanie 3 - jak się ma kwestia zwrotów opakowań do sklepu, do ceny wywozu śmieci?
odpowiedź
User
Zadumany
Czy planowane wprowadzenie kaucji za plastikowe butelki zmniejszy ilość plastiku w obiegu?

Chodzi mi o to czy jeśli będzie trzeba dopłacić za dajmy na to 2 litrową butelkę coli, a później odniesiemy ją pustą do sklepu i otrzymamy zwrot dopłaty za plastikowy nośnik picia, zamiast wyrzucić butelkę do kontenera na plastik, to magicznie zmniejszy się ilość takich pustych butelek? Czy raczej pozostanie na takim samym poziomie?

Jeżeli czasem "korkuje się" okienko do zwrotu butelek szklanych, to ewentualne okienko do plastików, których dziennie będzie przybywało dużo więcej, będzie przepustowe cały czas i nie doprowadzi się do tego, że ludzie będą woleli wyrzucić puste plastikowe butelki do kontenera na plastiki, niż czekać w kolejce przy okienku dla kilku złotych?

Czy kontenery na plastiki będą opróżniane przez osoby chcące zarobić kilka złotych na oddawaniu plastików do okienka?
odpowiedź