SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Opłata audiowizualna wyniesie 10 zł, powstanie Fundusz Misji Publicznej

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało dokument zawierający koncepcję zasad finansowania mediów publicznych. Wynika z niego, że opłata audiowizualna będzie wynosić 10 zł miesięcznie. Ciągle trwają prace nad ostateczną wersją ustawy.

Bogdan Zdrojewski, fot. PAP / Radek Pietruszka Article

Koncepcja opublikowana w serwisie internetowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakłada zmniejszenie oraz skuteczniejszą egzekucję zobowiązań wynikających z publicznych mediów. Abonament radiowo-telewizyjny ma zostać zastąpiony opłatą audiowizualną, której wysokość będzie stała i wyniesie 10 zł miesięcznie. To dużo mniej niż abonament, który w br. za odbiornik telewizyjny (lub telewizyjny i radiofoniczny) w jednym miesiącu wynosi 19,30 zł, natomiast za radioodbiornik - 5,90 zł.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Ministerstwo Kultury zamierza nałożyć opłatę audiowizualną na wszystkie gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorców, niezależnie od tego, czy posiadają oni konkretny odbiornik, co w połowie stycznia zapowiedział już Bogdan Zdrojewski (więcej na ten temat). Resort chce powiązać obowiązek uiszczania tej opłaty z podatkiem od nieruchomości. Informacje na temat płatników mają być zdobywane na podstawie ewidencji podatkowej nieruchomości.

W przypadku przedsiębiorców ministerstwo planuje odejście od obecnie obowiązujących reguł, które uzależniają wysokość opłaty abonamentowej od liczby odbiorników radiowych lub telewizyjnych. Przedsiębiorcy nie będą jednak traktowani tak samo. Resort proponuje uzależnienie wysokości opłaty audiowizualnej od wielkości prowadzonej działalności gospodarczej.

W tym celu ustawa medialna ma wprowadzić podział firm na kilka kategorii, w zależności od liczby zatrudnianych pracowników. W dokumencie wyszczególniono grupy przedsiębiorców zatrudniających od 0 do 3 osób (zapłacą tyle samo co osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej), od 4 do 20 osób, od 21 do 50 osób, od 51 do 250 osób oraz ponad 250 osób. Liczba pracowników ma być określana poprzez przeliczenie zatrudnienia na pełne etaty według stanu z 31 stycznia każdego roku. W dokumencie nie podano, jak będzie się zmieniać wysokość opłaty audiowizualnej w każdej z wyższych kategorii.

Resort kultury powraca również do koncepcji z 2008 roku zakładającej utworzenie Funduszu Misji Publicznej (więcej na ten temat). Do Funduszu ma trafiać część środków z opłaty audiowizualnej, żeby - jak tłumaczy Ministerstwo - zapewnić dostęp do jak największej liczby audycji spełniających kryteria misji publicznej. Dofinansowania mają być przyznawane w ramach konkursów na poszczególne przedsięwzięcia programowe, a podmioty, które je uzyskają, będą zobowiązane do jak najszerszego udostępnienia audycji.

Nie zmieni się za to wykaz grup zwolnionych z uiszczania opłaty audiowizualnej. Resort zapowiada, że będzie tożsamy z katalogiem zwolnionych z opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Obecnie są to m.in. osoby zaliczone do pierwszej grupy inwalidzkiej, niewidomi i niesłyszący, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi oraz osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Planowaną modyfikacją będzie obniżenie wieku wymaganego do zwolnienia z 75 lat do 67 lat, wskutek czego zwolnionych z opłaty ma być większość emerytów.

Czy dokument opublikowany na stronach Ministerstwa przedstawia ostateczny wynik prac resortu nad założeniami opłaty audiowizualnej? Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl koncepcja nie odzwierciedla finalnego projektu. Ministerstwo nadal nad nim pracuje. - Opublikowaliśmy ten dokument, ponieważ Ministerstwo Kultury otrzymywało bardzo dużo pytań w tej sprawie. Dokument nie stanowi jednak założeń projektu ustawy medialnej - dowiedzieliśmy się w resorcie kultury. Nie wiadomo na razie, kiedy prace zostaną ukończone ani kiedy ustawa trafi do parlamentu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Opłata audiowizualna wyniesie 10 zł, powstanie Fundusz Misji Publicznej

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Poirytowany
Pocałuj się w dupe i naciesz sie stanowiskiem bo juz niedlugo cała wasza mafia upadnie na ryj. Już my obywatele się o to postaramy.
60 13
odpowiedź
User
żenua
Wydrwigrosz z PO.
35 9
odpowiedź
User
ani grosza
Zdrojewski już się doigrał, najpierw ACTA, teraz nowy POdatek - zapamiętajmy to i powiedzmy jemu SORRY
40 9
odpowiedź
User
wwww
Coś tu brzydko pachnie ……. to jest chyba padlina. TAK to na 100% PO - polityczna padlina. Skończycie tak jak AWS i SAMOOBRONA.
35 9
odpowiedź
User
Ludzie, Obudzcie się!!!
POlityczne bękarty, w dupie mam wasz fundusz, Waszą jedyną misja społeczna jest okradanie ludzi !
36 9
odpowiedź