SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Część treści TVP VOD odpłatnych mimo opłacania abonamentu RTV

W nowym serwisie streamingowym TVP VOD osoby płacące abonament radiowo-telewizyjny mogą oglądać większość treści za darmo i bez reklam. Wyjątkiem jest jednak biblioteka „Kinowe hity”, gdzie za dostęp do każdej produkcji trzeba zapłacić oddzielnie. Najtańsze pozycje kosztują 5 zł, a najdroższe 17 zł - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Article

Niedawno Telewizja Polska udostępniła nową wersję platformy TVP VOD, z której można korzystać na komputerach, urządzeniach mobilnych i telewizorach Smart TV (m.in. Android TV). Niekiedy aktualizacje nie są dokonywane automatycznie. Wówczas trzeba zaktualizować aplikację w sklepie z oprogramowaniem właściwym dla danego urządzenia.

W nowej wersji TVP VOD w przeciwieństwie do poprzedniej, nie można oglądać linearnych wybranych kanałów telewizyjnych. Taką możliwość daje aplikacja TVP GO, która jest dostępna tylko dla odbiorców naziemnych z funkcją HbbTV, których telewizory są podłączone do internetu oraz na smartfonach i tabletach. Nadawca publiczny zapewnia, że niebawem w TVP VOD pojawią się linearne kanały wraz z tygodniowym catch up TV, czyli możliwością cofania kanałów do tygodnia. Nie wiadomo co stanie się z uruchomioną w lutym br. aplikacją TVP GO. TVP VOD pozwala na oglądanie wybranych treści w jakości 4K. Na razie to serial „Erynie”, ale takich produkcji ma być więcej.

TVP dopiero poinformuje o szczegółach płatnej oferty

Widzów regularnie opłacających abonament radiowo-telewizyjny zaskoczył fakt, że część pozycji jest dodatkowo płatnych. To nowsze filmy wchodzące w skład katalogu „Kinowe hity”. W bibliotece tej znajdziemy m.in filmy „Green book” (USA, 2018, 11 zł), „Bo we mnie jest seks” (Polska, 2021, 17 zł), „Na rauszu” (Dania, 2020, 11 zł), „Złoto” (Australia, 2022, 17 zł), „Piosenki o miłości” (Polska, 2021, 11 zł), „X” (USA, 2021, 17 zł), „Yang” (USA, 2021, 17 zł), „Mikołajek” (Francja, 2009, 8 zł), „Sekret Madeleine Collins” (Francja, 2022, 11 zł), „Men” (Wielka Brytania, 2022, 17 zł), „Niewiniątka” (Norwegia, 2021, 11 zł), „Najgorszy człowiek na świecie” (Norwegia, 2021, 11 zł), „Świtezianka” (Polska, 2017, 5 zł), „Minari”, (USA, 2020, 11 zł), „Ostatni komers” (Polska, 2020, 11 zł), „Przed północą” (USA, 2013, 5 zł), „Oto my” (Izrael, 2020, 11 zł), „Biały potok” (Polska, 2021, 17 zł), „Mój syn” (Wielka Brytania, 2021, 11 zł), „Diego” (Wielka Brytania, 2019, 11 zł), „(Nie)Długo i szczęśliwie” (Włochy, 2021, 11 zł) i „Hazardzista” (USA, 2021, 11 zł).

Dlaczego zdecydowano się na taką strategię? A może zostanie to skorygowane w najbliższym czasie? Jakie pozycje są dodatkowo płatne? Jakim zainteresowaniem cieszą się płatne pozycje? - Informacje, o które Pan pyta przekażemy w komunikacie prasowym w najbliższych dniach - informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

- TVP informuje, że płacąc abonament nie trzeba wnosić żadnych dodatkowych opłat za korzystanie ze ,,Strefy ABO". TVP VOD oferuje wszystkim użytkownikom dostęp do poszerzonej biblioteki treści (tzw. TVOD), w tym m.in. filmów krótko po premierach kinowych. Takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane w innych serwisach streamingowych - dodaje Centrum Informacji TVP.

Na razie lista tytułów w Smart TV jest krótsza niż w przeglądarce komputera. Z poziomu telewizora nie można też podpiąć karty płatniczej. Wygląda na to, że nadawca publiczny zdecydował się na zastosowanie modelu TVOD, czyli transakcyjnego wideo na żądanie, pozwalającego na wypożyczenie lub zakup danej produkcji. Na takiej zasadzie działa na przykład aplikacja Premiery Canal+. Swoje nieco droższe wypożyczalnie mają też m.in. Google (Google Play Movies) czy YouTube.

Jak skorzystać ze „Strefy ABO”?

Działanie TVP jest o tyle zaskakujące, że nadawcy publiczni w wielu krajach europejskich nie udostępniają swoich kanałów i usług odpłatnie. Na przykład BBC zarabia na swoich kanałach tematycznych i treściach VOD poza granicami Wielkiej Brytanii, ale w kraju już nie. Obecnie abonament radiowo-telewizyjny w przypadku osób z odbiornikiem telewizyjnym kosztuje 24,50 zł miesięcznie, a od przyszłego roku decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji będzie to już 27,30 zł miesięcznie.

Zobacz także: Prawnicy radzą jak skutecznie odwołać się od kary za niepłacenie abonamentu RTV

Osoby, które nie płacą abonamentu radiowo-telewizyjnego po zalogowaniu do TVP VOD mogą odtwarzać m.in. seriale, programy rozrywkowe czy informacyjne nadawcy publicznego po obejrzeniu reklam. Spoty reklamowe mogą zniknąć po aktywowaniu „Strefy ABO”. W tym celu konieczne jest podanie imienia, nazwiska, numeru abonenta (8 ostatnich cyfr indywidualnego konta abonenckiego do przelewów). Weryfikacja następuje dość szybko. Użytkownicy „Strefy ABO” zyskują dostęp do przedpremierowych odcinków seriali i produkcji TVP, wybranych filmów, seriali i dokumentów od zewnętrznych dostawców (np. BBC). Jeśli użytkownik nie chce rejestrować odbiornika telewizyjnego i zarazem zyskać dostęp do TVP VOD, może to uczynić za pośrednictwem karty płatniczej. Miesięczny koszt subskrypcji to 9,99 zł.

 

Dołącz do dyskusji: Część treści TVP VOD odpłatnych mimo opłacania abonamentu RTV

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mikołaj
Co z tego jak na większości odbiorników stara aplikacja przestała oferować treści a nowej nie da się pobrać? Tą garstka z najnowszymi odbiornikami to zasadniczo nie jest odbiorca TVP
odpowiedź
User
Seba
Płacisz ABO, TVP z Twoich podatków 2 mld dostaje i jeszcze płać za Film?
odpowiedź
User
Adam
Nie zamierzam płacić za kłamstwa. Cholecka na emeryture. Nie idzie oglądać.
odpowiedź