SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Orange Polska uruchomił sieć 5G. Dla większości klientów bez dodatkowych opłat

Zgodnie z zapowiedziami Orange Polska uruchomić sieć 5G pod marką #hello5G. Usługa jest dostępna w prawie 400 miejscowościach, obsługuje ją siedem modeli smartfonów oferowanych przez telekom. Bez dodatkowych opłat z 5G mogą korzystać klienci wybranych planów abonamentowych Orange.

Article

Sieć 5G w Orange Polska dostępna jest m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie, miastach Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, Wrocławiu, Poznaniu, Rzeszowie i Kielcach. Działa w oparciu o pasmo 2100 MHz.

- Dziś otwieramy kolejny rozdział dla Orange Polska. Od ponad dwóch lat prowadziliśmy testy laboratoryjne i terenowe, z inżynierami i naszymi klientami. Teraz z #hello5G może korzystać nawet 6 mln osób w blisko 400 miejscowościach, obecnie nikt nie oferuje większego zasięgu tego typu usług - podkreśla Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

- To początkowy etap budowy kompleksowej sieci 5G. W miarę jej rozwoju, po przydzieleniu kolejnych częstotliwości, możliwości naszej sieci będą coraz bardziej imponujące, aż do samodzielnej 5G, pozwalającej na zastosowania, do których dziś nie mamy dostępu - zapowiada szef firmy.

5G w Orange jest dostępne w następujących miastach: Warszawa, Łódź, Płock, Poznań, Wrocław, Górnośląski Okręg Przemysłowy, Kraków, Kielce, Opole, Częstochowa, Rzeszów, Bielsko Biała, a także w ich okolicznych miejscowościach

.W których taryfach Orange jest 5G?

Usługa 5G, oferowana pod marką #hello5G, jest w Orange Polska dostępna automatycznie i bez dodatkowych opłat dla klientów indywidualnych, którzy kupili 12 marca br. lub później nowy Plan Mobilny 75 lub Abonament komórkowy w Orange Love Extra lub Premium, oraz dla klientów biznesowych korzystających z Planów Firmowych L lub XL kupionego 24 lutego br. lub później.

Klienci planu Firma mogą korzystać z usługi 5G dla Firm za 9,90 zł bez VAT miesięcznie. Trwają też prace nad uruchomieniem usługi dla klientów Orange Flex.

Aby korzystać z #hello5G, trzeba być w zasięgu tej technologii, posiadać telefon współdziałający z nią wraz z aktualnym oprogramowaniem oraz odpowiednią kartę SIM (4G LTE – USIM lub eSIM).

Z kolei klienci indywidualni, którzy korzystają z Planu Mobilnego 75, Orange Love Extra i Premium kupionego przed 12 marca br., mogą włączyć „Możliwość korzystania z 5G" samodzielnie, po zalogowaniu do konta Mój Orange na stronie operatora (w zakładce Pakiety i usługi – Kategoria: Internet/usługi dodatkowe)  lub poprzez infolinię.

Wraz z uruchomieniem #hello5G otrzymają oni dodatkowy pakiet 40 GB danych do wykorzystania każdego miesiąca. W przypadku klientów Orange Love Extra i Premium zwiększenie pakietu danych wiąże się z koniecznością podpisania aneksu do obecnej umowy, przy czym aneks nie zmienia dotychczasowej miesięcznej kwoty zobowiązania.

5G w Orange obsługuje siedem modeli smartfonów

Obecnie Orange Polska oferuje siedem modeli smartfonów obsługujących sieć 5G. Są to:
- Xiaomi Mi 10, Mi 10 Lite i Mi 10 Pro,
- Motorola Edge,
- LG Velvet,
- Huawei P40 oraz Huawei P40 Pro.

Operator zapowiada, że Oferta urządzeń obsługujących 5G będzie systematycznie poszerzana, kolejne takie smartfony zostaną wprowadzone do sprzedaży jeszcze w lipcu.

Firma zaznacza, że żeby mógł obsługiwać 5G, smartfon powinien zostać zaktualizowany do najnowszej wersji oprogramowania.

Orange Polska w pierwszym kwartale br. wypracował przychody w wysokości ponad 2,8 mld zł. Wskaźnik EBITDA po uwzględnieniu kosztów leasingu (EBITDA al) wyniósł 676 mln - o 6 proc. więcej niż rok temu. Spółka zyskała 44 tysiące nowych klientów światłowodu i 105 tysięcy klientów abonamentowych usług mobilnych.

Z początkiem września br. Jean-François Fallacher przestanie być prezesem Orange Polska, przyjął propozycję kierowania Orange w Hiszpanii. Nowy szef Orange Polska ma zostać powołany na początku lipca.

Mapy zasięgu 5G w Orange

5G także w Plusie, Play i T-Mobile

11 maja br. sieć w standardzie 5G opartą na częstotliwości 2,6 GHz TDD uruchomił Plus (grupa Cyfrowy Polsat) we współpracy z firmą Ericsson. Sieć 5G w Plusie funkcjonuje w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu, obecnie w jej zasięgu znajduje się ok. 900 tys. użytkowników.

Na początku czerwca Play uruchomił własną sieć 5G. w 33 miastach - zarówno mniejszych, jak też dużych, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław i Toruń. Według zapowiedzi do końca czerwca 2020 r. 5G w Play ma działać w 53 miastach, jest oparta na paśmie 2100 MHz.

Jednocześnie T-Mobile Polska uruchomił 5G na paśmie 2100 MHz w kilkunastu ośrodkach miejskich. Telekom zapowiedział, że do końca czerwca w zasięgu usługi będzie się 6 mln osób.

Będzie nowa aukcja UKE na pasma do 5G

20 maja w wyniku wejścia w życie przepisów tzw. trzeciej tarczy antykryzysowej, czyli ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 ówczesny prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcin Cichy wszczął postępowanie w sprawie unieważnienia aukcji na rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz ogłoszonej 6 marca br.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski powiedział w maju PAP, że liczy, iż nowe postępowanie selekcyjne dot. rezerwacji częstotliwości z pasma 3,6 GHz pod 5G zostanie ogłoszone do końca wakacji. - W dalszym ciągu aktualny jest plan budowy sieci w taki sposób, żeby zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej sieć 5G była komercyjnie uruchomiona w tym roku, co niezależnie od aukcji na tzw. pasmo C, która jest obecnie zawieszona, jak widać się dzieje, dlatego że operatorzy wykorzystują dostępne dla nich częstotliwości - powiedział Zagórski w połowie maja.

W tym tygodniu Krzysztof Dyl, pełniący obowiązki prezesa UKE, zapowiedział, że przed ogłoszeniem nowego przetargu dot. pasma 3,6 GHz trzeba będzie jeszcze raz przeprowadzić analizę rynku. - Dlatego że pandemia wywróciła sytuację gospodarczą, co nie pozostaje bez wpływu na rynek telekomunikacyjny - uzasadnił.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Orange Polska uruchomił sieć 5G. Dla większości klientów bez dodatkowych opłat

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
grzegorz
Trzeba uważać na ludzi, którzy wierzą w teorie spiskowe bo mogą palić maszty z nadajnikami.
3 2
odpowiedź
User
AW
DLACZEGO NIE MA SAMSUNGÓW????
Samsung the best or nothing!!!!!
0 0
odpowiedź
User
.
nie potrafisz na witrynach poradzić sobie z komunikatem o wyłączenie blok owania reklam? wejdz na dobre programy . pl po porady jak się go pozbyć. wpisz w wyszukiwarce domenę plus mój nick DER lCk a trafisz
1 2
odpowiedź