SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orange i T-Mobile do 2020 roku chcą zwiększyć pojemność 4G LTE o 40 proc.

Orange Polska zawarł porozumienie z T-Mobile Polska, którego celem jest lepsze wykorzystanie dostępnych zasobów pasma radiowego i zwiększenie pojemności sieci 4G LTE o blisko 40 proc. do 2020 r. Ponadto pomarańczowy operator zamierza dalej zwiększać i rozbudowywać stacje bazowe.

fot. Shutterstock.comArticle

Jak podaje Orange Polska, w 2017 r. transfer danych w jego sieci mobilnej podwoił się. Za większość wzrostu odpowiada sieć 4G LTE - transfer zwiększył się w tym czasie ponad trzykrotnie, a trend ten utrzymywał się także w I kwartale 2018 r., gdy wzrost rok do roku był dwukrotny.

- Ponieważ znaczące ilości częstotliwości nadal są przeznaczone do obsługi starszych technologii - 2G i 3G - Orange Polska zdecydował, że prócz budowy nowych stacji i rozbudowy sieci 4G LTE w oparciu o wygrane w aukcji pasma 800 MHz i 2600 MHz, przeprowadzi również optymalizację wykorzystania zasobów częstotliwości - czytamy w komunikacie.

Pierwsza ze zmian obejmuje zamianę wykorzystywanych wspólnie z T-Mobile Polska 15 MHz w częstotliwości 1800 MHz na dwie niezależne nośne po 10 MHz. Ma to pozwolić w krótkim czasie na zwiększenie pojemności sieci 4G LTE w tym paśmie o ok. 1/3. Drugim elementem optymalizacji będzie uruchomienie LTE w paśmie 2100 MHz. Orange Polska przeznaczy na to 10 MHz wykorzystywanych do tej pory przez sieć 3G.

- Obydwie zmiany umożliwią agregację nawet czterech tzw. pasm nośnych, co przełoży się na pojemność sieci i wyższą prędkość transferu. Łączna ilość pasma jaką firma przeznacza na usługi LTE wzrośnie do 45 MHz. Jednocześnie, by utrzymać jakość sieci 3G, wykorzystywane wspólnie z T-Mobile 4,2 MHz na usługi UMTS900 także zostaną zamienione na dwie niezależne nośne o szerokości 4,2 MHz - informuje Orange Polska.

Zmiana w wykorzystaniu pasma w częstotliwości 900 MHz ma nastąpić do końca 2018 r., a w częstotliwości 1800 MHz – do 2019-2020 r.

Jak podaje Orange Polska, porozumienie z T-Mobile Polska nie oznacza zakończenia współpracy w ramach Networks!, a jedynie odejście od współpracy w modelu współkorzystania pasma (tzw. MOCN, ang. Multi-Operator Core Network). Operatorzy nadal będą współdzielić infrastrukturę (dostęp do sieci radiowej) w modelu MoRAN (ang. Mobile Operator Radio Access Network). "Klienci nie stracą więc dostępu do stacji bazowych, lecz będą korzystać z lepszej jakości sieci." - zapewnia Orange Polska.

Pomarańczowy operator podkreśla, że zmiany w wykorzystaniu pasma wpisują się w konsekwentnie realizowany proces rozbudowy i zwiększania pojemności sieci mobilnej. W 2017 r. liczba stacji bazowych z 4G LTE, z których mogą korzystać klienci Orange Polska przekroczyła 10 tys., a liczba stacji bazowych obsługujących agregację pasm 4G LTE sięgnęła blisko 4 tys.

W I kwartale 2018 r. Orange Polska wypracował 674 mln zł zysku EBITDA. Przychody grupy wyniosły 2,71 mld zł i były niższe o 1,8 proc. niż rok wcześniej. Strata netto Orange Polska wyniosła 50 mln zł. Liczba użytkowników mobilnych po spadku osiągnęła poziom ponad 14,36 miliona.

T-Mobile Polska miał na koniec marca br. 10,51 miliona klientów, w tym 6,99 miliona abonentów (294 tys. więcej niż rok wcześniej). W I kwartale operator zanotował spadek wpływów o 0,2 proc. oraz skorygowanego zysku EBITDA o 7 proc., do czego przyczynił się głównie braku opłat za roaming w Unii Europejskiej

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Orange i T-Mobile do 2020 roku chcą zwiększyć pojemność 4G LTE o 40 proc.

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomasz
Muszą pracować więcej nad LTE, bo ludzie tego oczekują. Dobra decyzja orange i tm, ale wydaje mi się, że to tmobile ma z tego większe korzyści. Bedą pracowali na swoim, a jak wiadomo pomarańczowa ma teraz na plecach abonentów playa, którzy transfer obciązają.
odpowiedź
User
Justyna111
Brzmi ciekawie, szkoda że nie dbają tak o swoją obecną ofertę, niestety oferty prepaid są zdecydowanie lepsze od abonamentówych, ja jestem w mobile vikings i jestem bardzo zadowolona, i do abo chyba nie wrócę ;/
odpowiedź