SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Orange ze światłowodem 1 Gb/s, systemem Smart Wi-Fi i internetem bez wielomiesięcznej umowy. „Odpowiedź na wymagania użytkowników i rozwój internetu”

Orange Polska wprowadził kilka nowości w swojej ofercie internetowej. Użytkownikom sieci światłowodowej zaoferował opcję prędkości do 1 Gb/s, wprowadził też do sprzedaży system Smart Wi-Fi do poprawy jakości domowej sieci oraz ofertę dostępu do internetu bez konieczności podpisywania tak zwanej „lojalki”. - Internet 1 Gb/s ma spełnić nie tylko oczekiwania użytkowników, ale sprostać też wymaganiom rozwijającego się internetu. Smart Wi-Fi z kolei podniesie znacząco jakość połączeń bezprzewodowych z których korzysta wielu domowników - zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Artur Stankiewicz, dyrektor marketingu rynku konsumenckiego w Orange Polska.

Article

Nowe oferty związane z korzystaniem z internetu Orange Polska zaprezentował podczas konferencji prasowej w Warszawie. Zapowiadając je Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska ujawnił, że obecnie w zasięgu internetu światłowodowego znajdują się 3 mln gospodarstw domowych w naszym kraju, a liczba użytkowników tej technologii przekracza 300 tys.

Teraz operator postanowił uatrakcyjnić swoją ofertę wprowadzając opcję dostępu do sieci o prędkości 1 Gb/s. Jednak łącze gigabitowe od Orange nie jest symetryczne. Prędkość wysyłania danych to maksymalnie 100 Mb/s.

Gigabitowy internet za 69,99 zł miesięcznie

Jak poinformował operator z oferty internetu 1 Gb/s mogą korzystać nie tylko nowi klienci, ale też wszyscy obecni użytkownicy usługi w opcji do 600 Mb/s. Będą mieć szybszy internet - automatycznie, bez żadnych dodatkowych formalności, w dotychczasowej cenie wynoszącej 69,99 zł.

Światłowód o przepustowości 1 Gb/s mogą kupić wszyscy, którzy znajdują się w zasięgu dotychczasowej oferty 600 Mb/s. To mieszkańcy 76 gmin, w których rynek szerokopasmowego internetu został zderegulowany, m.in. Warszawy, Wrocławia, Bydgoszczy, Torunia, Lublina, Zielonej Góry, Łodzi, Ostrołęki, Białegostoku czy Gniezna. W sumie jest to blisko 1,7 mln gospodarstw domowych.

Smart Wi-Fi poprawi jakość sieci

Kolejną nowością zaprezentowaną przez Orange jest system o nazwie Smart Wi-Fi. Według operatora to inteligentne rozwiązanie, które ma zapewniać najlepszy bezprzewodowy internet w całym domu.

System działa w oparciu o modem FunBox 3.0 wyposażony w nowe oprogramowanie oraz urządzenie Smart Wi-Fi Box. Łączy się ono bezprzewodowo z modemem, wzmacnia i rozszerza zasięg Wi-Fi. Obydwa urządzenia monitorują jakość połączeń Wi-Fi w domowej sieci i płynnie przełączają sprzęt używany przez domowników (smartfony, laptopy) do tego punktu dostępu, który w danym miejscu zapewnia lepsze parametry transmisji.

Orange zapewnia, że dzięki temu poruszając się nie trzeba ręcznie wyszukiwać sieci Wi-Fi, by skorzystać z szybszego internetu. Darmowa aplikacja Mój FunBox dodatkowo wskaże najlepsze miejsce dla Smart Wi-Fi Box i przeprowadzi przez proces instalacji.

Smart Wi-Fi Box jest dostępny na zasadzie dzierżawy. W promocji, która potrwa do 9 listopada br. miesięczny koszt wyniesie 4,99 zł, później jego cena wzrośnie do 9,99 zł miesięcznie. Urządzenie można zamówić w dowolnym momencie trwania umowy, a także w dowolnym momencie z niego zrezygnować.

Internet od Orange bez umowy lojalnościowej

Orange Polska przygotował też ofertę internetu bez umowy lojalnościowej. Jak wyjaśnia operator to wygodne rozwiązanie m.in. dla studentów wynajmujących mieszkanie na czas roku akademickiego, ale mogą z niego skorzystać wszyscy zainteresowani, nie tylko studenci.

Miesięczny abonament za internet o prędkości do 10, 20, 80 Mb/s oraz światłowodowy w opcji 100 Mb/s wynosi 59,99 zł. W przypadku Orange Światłowodu o prędkości 300 Mb/s i 1 Gb/s abonament wyniesie odpowiednio 69,99 zł i 89,99 zł.

300 tys. klientów światłowodu to dobry wynik

W rozmowie z Wirtualnemedia.pl Artur Stankiewicz, dyrektor marketingu rynku konsumenckiego w Orange Polska nie chciał ujawnić jaka jest liczba lub udział użytkowników korzystających z najszybszego połączenia wśród klientów używających światłowodowego dostępu do sieci.

- Wiadomo, że nie jest to większość użytkowników światłowodu – zastrzegł Artur Stankiewicz. - Zazwyczaj jest tak, że najbardziej zaawansowane oferty mają nieco mniej odbiorców od pozostałych. Dotyczy to także internetu. Część użytkowników nie odczuwa potrzeby korzystania z bardzo szybkiego połączenia z siecią, niektórych zaś po prostu na to nie stać. Natomiast wśród osób korzystających z najszybszej opcji internetowej w Orange wyraźnie rysuje się tendencja do konsumowania za jej pośrednictwem coraz większej ilości treści. Obecnie na użytkowników używających światłowodu o największej przepustowości przypada miesięcznie ok. 200 GB ściągniętych danych.

Nasz rozmówca przyznał, że wprowadzenie przez Orange Polska internetu o prędkości 1 Gb/s to odpowiedź na potrzeby użytkowników, ale także na rozwój internetu i związanych z nim usług.

- Pojawiają się nowe, coraz bardziej zaawansowane usługi, a my musimy być na to technologicznie gotowi – zaznaczył Stankiewicz. - Mam na myśli np. internetową telewizję w jakości 4K, która oznacza konieczność przesyłania i odbioru dużych ilości danych z wysoką prędkością. Tego typu treści będzie coraz więcej, zatem będzie rósł także popyt na dostęp do sieci o coraz szerszej przepustowości, a taką zapewnia obecnie technologia światłowodowa.

W rozmowie z nami Artur Stankiewicz wyjaśnił też jaki był powód wprowadzenia przez operatora usługi Smart Wi-Fi. - To jest kolejna odpowiedź na problemy, które zgłaszają do nas użytkownicy - tłumaczy menedżer Orange. - Kupując usługę szybkiego internetu odbiorca oczekuje, że będzie mógł pracować czy bawić się w sieci z maksymalną prędkością, tymczasem często największa przepustowość jest dostępna jedynie w bliskich okolicach routera emitującego sygnał. Według naszych badań 79 proc. użytkowników korzysta w swoich domach z transmisji Wi-Fi, często więc są rozczarowani tym, że prędkość połączenia z siecią jest niższa od oczekiwanej. System Smart W-Fi pomaga korzystać bardziej komfortowo z internetu przez wielu użytkowników i we wszystkich miejscach domu czy mieszkania wzmacniając sygnał Wi-Fi i dostosowując na bieżąco jego parametry dla uzyskania jak najwyższej wydajności sieci.

Stankiewicz zastrzega, że po zainstalowaniu Smart Wi-Fi nie należy się spodziewać, by np. przy połączeniu światłowodowym 1 Gb/s każdy z użytkowników będzie korzystał z bezprzewodowej sieci z taką prędkością. Jednak, jak zaznacza nasz rozmówca, wówczas każda osoba surfująca w sieci w danej lokalizacji może uzyskać przepustowość na poziomie 100 – 150 Mb/s. A to nie jest możliwe np. przy połączeniu o podstawowej prędkości 100 Mb/s, bowiem sygnał zostanie rozdzielony na wielu odbiorców, a poza tym wpływ na jego jakość będzie miało wiele innych czynników zewnętrznych.

W trakcie konferencji Orange Polska podał, że obecnie w zasięgu internetu światłowodowego znajduje się ok. 3 mln gospodarstw domowych, zaś z usługi tej korzysta 300 tys. użytkowników. Zdaniem szefa marketingu konsumenckiego taka liczba spełnia oczekiwania operatora.

- Notujemy stały wzrost liczby klientów korzystających z oferty światłowodowej i obecny poziom 300 tys. użytkowników to zadowalający wynik - ocenia Stankiewicz. - W przyszłości można się spodziewać dalszych wzrostów liczby odbiorców usług opartych o światłowód, bo jest to technologia zapewniająca obecnie obsługę najbardziej zaawansowanych ofert, które można znaleźć w internecie.

W minionym półroczu Orange Polska zanotował spadek wpływów sprzedażowych o 2,2 proc. do 5,53 mld zł oraz 54 mln zł zysku (wobec 110 mln zł rok wcześniej). Już 1,14 mln klientów telekomu korzysta z oferty konwergentnej Orange Love.

W lipcu br. po długich negocjacjach T-Mobile Polska i Orange Polska podpisały umowę, w ramach której pierwszy operator będzie mógł korzystać z sieci światłowodowej drugiego. Na początek T-Mobile zapłaci za to 275 mln zł, a potem opłatę od każdego klienta. Umowę zawarto na 10 lat.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Orange ze światłowodem 1 Gb/s, systemem Smart Wi-Fi i internetem bez wielomiesięcznej umowy. „Odpowiedź na wymagania użytkowników i rozwój internetu”

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ciekawy
Pobieranie do 1 Gb/s, a jaka jest prędkość wysyłania? Czyżby dużo niższa?
14 11
odpowiedź
User
A może
to tylko sposoby na walkę o rentowność światłowodu, który cuś nie za bardzo na rynku się znalazł? Może lepiej ją można było przygotować, np. żeby było taniej dla klienta?
14 8
odpowiedź
User
zainteresowany ?
w "warszawce " to światłowody TAK a w mniejszych miejscowościach np. w górach gdzie "warszawka" przyjeżdża na nartki to już nie - dużo hałasu o nic jak się nie obrócisz to zawsz d.... z tyłu!!!
13 10
odpowiedź
User
mario
W Warszawie są oferty światłowodu za pół ceny oferowanej przez Orange, a o przepustowości tej samej. Kiedy będzie odpowiedź na to?
14 8
odpowiedź
User
Ip
Krótko i na temat. Bez stałego ipv4 mogą sobie ten światłowód wsadzić w dupę. I to tyle.
13 8
odpowiedź