SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orange Polska ma 1,2 mln klientów światłowodu, dywidenda 40 proc. w górę

W czwartym kwartale ub.r. grupa Orange Polska osiągnęła wzrost przychodów o 6,6 proc. do 3,38 mld zł, zwiększył się też jej zysk na poziomie EBITDA i netto. Telekom obsługuje już 17,63 mln kart SIM i 1,17 mln klientów internetu światłowodowego. Chce wypłacić akcjonariuszom dywidendę o 40 proc. wyższą niż w ub.r.

Article

Orange Polska prognozuje, że w 2023 r. EBITDAaL utrzyma się na poziomie stabilnym lub wzrośnie w niskim jednocyfrowym tempie. W czwartym kwartale 2022 EBITDAaL była zgodna z konsensusem i wyniosła 736 mln zł.

"Prognozujemy niski jednocyfrowy wzrost przychodów w 2023 roku. Przewidujemy dalsze wzrosty w kluczowych usługach telekomunikacyjnych (konwergentnych, komórkowych i dostępu szerokopasmowego) na rynkach detalicznych w połączeniu z solidnymi przychodami z usług IT i integracyjnych oraz odprzedaży energii, a także utrzymanie wysokiego popytu na naszą infrastrukturę ze strony klientów hurtowych. Oczekujemy również dalszej presji na wysokomarżowe usługi schyłkowe (detaliczne i hurtowe usługi telefonii stacjonarnej)" - napisano w raporcie.

"Szacujemy, że w 2023 roku EBITDAaL utrzyma się na poziomie stabilnym lub wzrośnie na niskim jednocyfrowym poziomie. Podobnie jak w 2022 roku, oczekujemy, że EBITDAaL zostanie wsparta przez wzrost przychodów we wszystkich kluczowych obszarach naszej działalności oraz dalszą optymalizację kosztów. Jednak spodziewamy się, że otoczenie inflacyjne będzie negatywnie wpływać na wysokość kosztów operacyjnych, stanowiąc kluczowe wyzwanie dla wzrostu" - dodano.

Zysk Orange Polska powyżej oczekiwań

Orange Polska wypracował w czwartym kwartale 736 mln zł zysku EBITDA po uwzględnieniu kosztów leasingu, o 4,1 proc. więcej niż przed rokiem. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes prognozowali, że spółka osiągnie wynik na poziomie 726,9 mln zł.

W całym 2022 roku EBITDAaL Orange Polska wyniosła 3,078 mld zł, o 3,9 proc. więcej rok do roku.

"W 2022 roku osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki finansowe we wszystkich obszarach, realizując cele całoroczne pomimo wyjątkowo trudnego otoczenia. Zwiększyliśmy przychody, zyski oraz stopę zwrotu z kapitału zaangażowanego, a przy tym wszystkim utrzymaliśmy solidne przepływy pieniężne i bezpieczną sytuację bilansową" - powiedział Jacek Kunicki, członek zarządu ds. finansów Orange Polska.

"Szczególnie cieszy mnie wzrost EBITDAaL o prawie 4 proc., pomimo wyzwań wynikających z gwałtownie rosnących cen energii (co przełożyło się na wzrost kosztów o 220 mln zł). Było to możliwe głównie dzięki solidnym wzrostom w kluczowych usługach telekomunikacyjnych na rynkach detalicznych, a także znaczącemu wkładowi usług hurtowych. Nałożyły się na to korzyści z trwającego programu transformacji kosztów, który ponownie przyniósł dobre wyniki, przyczyniając się do utrzymania wysokiej dźwigni operacyjnej. Rentowność operacyjna była zasadniczym czynnikiem wzrostu zysku netto, a w połączeniu ze zdyscyplinowanym podejściem do alokacji kapitału pozwoliła nam osiągnąć stopę zwrotu z kapitału zaangażowanego na poziomie 6,5 proc. – co stanowi dużą poprawę w porównaniu z punktem wyjścia strategii .Grow" - dodał.

Zysk netto wyniósł w czwartym kwartale 2022 roku 163 mln zł i był powyżej konsensusu, który zakładał 132,5 mln zł. W całym zeszłym roku zysk netto grupy sięgnął 724 mln zł.

Ponad 1,7 mld zł na inwestycje

Orange Polska przewiduje, że w 2023 roku ekonomiczne nakłady inwestycyjne (eCapex) będą się mieścić w przedziale 1,5-1,7 mld zł, przy czym nakłady te nie obejmują płatności za częstotliwości.

"Przedział ten odzwierciedla efektywność inwestowania, ambitny plan co do zbycia nieużywanych nieruchomości oraz nasze założenie, że rozstrzygnięcie aukcji na częstotliwości 5G (pasmo C) nastąpi w drugiej połowie roku" - napisano w raporcie.

W 2022 roku ekonomiczne nakłady inwestycyjne Orange Polska wyniosły 1,719 mld zł wobec 1,737 mld zł rok wcześniej.

Wpływy Orange 6,3 proc. w górę, 24 proc. więcej klientów światłowodu

Przychody grupy w czwartym kwartale sięgnęły 3,379 mld zł i były o 2,7 proc. powyżej oczekiwań analityków ankietowanych przez PAP Biznes, których średnia wynosiła 3,29 mld zł. Sprzedaż wzrosła o 6,6 proc. rok do roku. W 2022 roku przychody grupy wyniosły 12.488 mln zł, po wzroście o 4,7 proc. rdr.

Orange Polska w 2022 roku zanotował wzrost o 6,3 proc. rdr w kluczowych usługach telekomunikacyjnych (konwergentnych, wyłącznie komórkowych i wyłącznie dostępu szerokopasmowego), wynikający z rosnącej bazy klientów przy jednoczesnym wzroście ARPO; wzrost o 23 proc. rdr w usługach IT i integracyjnych, dzięki rosnącemu popytowi na cyfryzację; wzrost przychodów hurtowych o 24 proc. rdr (z wyłączeniem rozliczeń międzyoperatorskich i innych schyłkowych obszarów), dzięki dużemu popytowi na infrastrukturę, a także wzrost pozostałych przychodów o 47 proc. rdr, wynikający z rosnących cen jednostkowych w obszarze odsprzedaży energii elektrycznej.

Orange Polska zanotował wzrost o 5 proc. rdr liczby klientów konwergentnych, +31 tys. przyłączeń netto w czwartym kwartale; wzrost ARPO z usług konwergentnych o 3 proc. rdr w 2022 roku, wynikający z usług światłowodowych i strategii ukierunkowanej na wartość; wzrost o 24 proc. rdr liczby klientów światłowodu, +51 tys. przyłączeń netto w czwartym kwartale; wzrost o 4 proc. rdr liczby klientów komórkowych abonamentowych usług głosowych, +57 tys. przyłączeń netto w 4 kw., a także wzrost ARPO z wyłącznie komórkowych usług głosowych o 3 proc. rdr w 2022 roku.

Dywidenda w górę z 25 do 35 groszy

Zarząd Orange Polska rekomenduje, by z zysku netto za 2022 rok wypłacić 0,35 zł dywidendy na akcję, co oznacza jej zwiększenie o 40 proc. w stosunku do dywidendy wypłaconej w poprzednim roku.

"Biorąc pod uwagę bardzo dobre wyniki finansowe spółki w 2022 roku, mocny bilans oraz dobre perspektywy na przyszłość, w dniu 15 lutego 2023 roku zarząd Orange Polska podjął uchwałę o zarekomendowaniu zwyczajnemu walnemu zgromadzeniu wypłaty dywidendy pieniężnej w wysokości 0,35 zł na akcję w 2023 roku z zysków za 2022 rok. Propozycja ta stanowi wzrost o 40 proc. wobec dywidendy 0,25 zł na akcję wypłaconej w 2022 roku" - napisano w komunikacie.

Zgodnie z polityką dywidendową zawartą w strategii, zarząd Orange Polska uznaje dywidendę 0,35 zł na akcję za nowy stabilny poziom bazowy na przyszłość.

"Wszelkie decyzje o zmianie wysokości dywidendy będą podejmowane co roku, z uwzględnieniem przewidywanych bazowych trendów finansowych oraz długookresowej prognozy dźwigni finansowej (stosunek długu netto do EBITDAaL) względem przyjętego korytarza 1,7-2,2x" - napisano.

Zarząd zaproponuje akcjonariuszom Orange Polska, aby dzień ustalenia prawa do dywidendy nastąpił 22 czerwca, a jej wypłata nastąpiła 6 lipca.

Dołącz do dyskusji: Orange Polska ma 1,2 mln klientów światłowodu, dywidenda 40 proc. w górę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl