SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Poeta i wydawca Jan Polkowski odznaczony Orderem Orła Białego

Poeta Jan Polkowski został we czwartek odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. Polkowski jest poetą, działaczem Studenckiego Komitetu Solidarności, wydawcą, redaktorem naczelnym kwartalnika "Arka" i dziennika "Czas Krakowski".

Jan PolkowskiArticle

Jan Polkowski urodził się 10 stycznia 1953 r. w rodzinie inżynierów rolników w Bierutowie (Dolnośląskie), ukończył liceum w Krakowie - Nowej Hucie, a od 1972 r. studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Działał w krakowskim Studenckim Komitecie Solidarności (SKS); redagował "Sygnał". Był m.in. współzałożycielem niezależnego Wydawnictwa ABC oraz założycielem i redaktorem kwartalnika "Arka". Publikował m.in. w "Nowym Zapisie", "Tygodniku Powszechnym", londyńskim "Pulsie".

13 grudnia 1981 roku został internowany, od 1982 działał w podziemnych strukturach opozycyjnych. Poza tym imał się wielu zajęć: przewodniczył radzie nadzorczej Film S.A. i Polskiej Agencji Informacyjnej. Był rzecznikiem prasowym rządu Jana Olszewskiego, doradcą w Komitecie Integracji Europejskiej, pracownikiem TVP S.A. Założył stowarzyszenie "Samorządny Kraków" i angażował się w strukturach rozwoju regionalnego. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008).

Jako poeta debiutował w "Zapisie" w 1978 roku. Opublikował tomy wierszy takie jak "To nie jest poezja", "Oddychaj głęboko", "Ogień", "Drzewa", "Elegie z Tymowskich Gór". Wiersze Polkowskiego tłumaczono na niemiecki, angielski, francuski, szwedzki, serbochorwacki - jest laureatem m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1983), a także nagrody podziemnej Solidarności za twórczość poetycką (1983). W grudniu 2010 r. otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego za tomik poezji "Cantus", który był także nominowany do nagrody Silesius oraz nagrody im. Józefa Mackiewicza - zdobył wyróżnienie.

Jan Polkowski nagrodzony m.in. przez SDP

W 2010 tom "Cień" dostał nagrodę Stowarzyszenia Księgarzy Katolickich Feniks w dziedzinie literatury. W 2012 roku nominowano Polkowskiego do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom "Głosy", za który otrzymał również Nagrodę Poetycką Orfeusz.

W 2013 roku Polkowski zadebiutował jako powieściopisarz: "Ślady krwi. Przypadki Henryka Harsynowicza" to historia o polskich losach, oglądanych z dystansu przez mieszkającego w Kanadzie głównego bohatera. W tym samym roku "Ślady krwi…" otrzymały nominację i wyróżnienie nagrody im. Józefa Mackiewicza, a także nagrodę Identitas w dziedzinie literatury.

W 2015 r. Polkowski otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich "w uznaniu zasług dla wolności i piękna słowa drukowanego" - w 2016 r. nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w dziedzinie literatury. W 2017 r. został laureatem nagrody im Przemysława Gintrowskiego za wolność w kulturze.

"Droga twórcza Polkowskiego jest o tyle wyjątkowa, że wyznaczyły ją dwa wybory: konsekwentna decyzja publikowania w drugim obiegu oraz niechęć do zajmowania się równocześnie pisaniem wierszy i działalnością zarobkową. Ten jeden z czołowych poetów lat 80. wybrał rolę milczącego świadka i przestał publikować w kolejnym dziesięcioleciu, by powrócić dopiero w 2009 r. tomikiem +Cantus+" - podaje portal Culture.pl.

Jan Błoński, wybitny krytyk i literaturoznawca, nazwał Polkowskiego "poetą aluzji i elipsy", a tym samym wskazał na często podkreślaną właściwość jego pisania - umiejętność takiego stawiania problemów moralnych, które wyraźnie zaznacza ich wagę i aktualność, ale nie rozstrzyga ich, pozostawiając niepokój indywidualnego wyboru czytelnikom.

Inni odznaczeni Orderem Orła Białego

W Święto Niepodległości odznaczeni Orderem Orła Białego zostali także Orderem Orła Białego Joanna Duda-Gwiazda (działaczka podziemnej Solidarności, współzałożycielka Wolnych Związków Zawodowych), poeta Leszek Długosz oraz ks. Stanisław Małkowski (działacz opozycji demokratycznej w PRL i kapelan Solidarności).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Poeta i wydawca Jan Polkowski odznaczony Orderem Orła Białego

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Co oni zrobili z tym odznaczeniem? A w zasadzie co z nim zrobił Andrzej Duda... Teraz pośmiertny dadzą Targalskiemu czy pierwszy jest Obajtek?
odpowiedź
User
Mój ulubiony
Mój ulubiony kawałek jest o tym, jak to się panu nie chciało robić, bo pisał wiersze. Ach te leniwe pseudostyropiany.
odpowiedź
User
honor
Nie odmówił przyjęcia. Reszta jest już jasna :/
odpowiedź