SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Organizatorzy Marszu Niepodległości pozwą „Rzeczpospolitą” i inne media za „szkalowanie uczestników” tegorocznej manifestacji

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości skieruje przeciwko wybranym mediom i osobom prywatnym pozwy za zniesławienie i „naruszenie dobra stowarzyszenia, i uczestników tegorocznej manifestacji”. Kroki prawne będą podjęte m.in. przeciw wydawcy „Rzeczpospolitej”, gdzie w nagłówku tekstu opisującego relację "The Independent" napisano „największy faszystowski marsz w Europie”.

fot. facebook.com/MarszNiepodleglosci Article

Tegoroczny Marsz Niepodległości był szeroko relacjonowany zarówno przez media, jak i uczestników i obserwatorów w mediach społecznościowych. Uwagę mediów skupiły szczególnie pojawiające się na manifestacji transparenty z hasłami "Europa tylko dla białych" czy "Wszyscy różni, wszyscy biali", "Europa będzie biała albo bezludna”, "Czysta krew, trzeźwy umysł”.

- 60 tysięcy nacjonalistów wzięło udział w demonstracji zorganizowanej przez skrajną prawicę w Warszawie – napisała w sobotę o Marszu Niepodległości agencja Associated Press. W podobny sposób o manifestacji pisały inne media z Polski i zagranicy.

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości zapowiada podjęcie kroków prawnych wobec mediów i osób prywatnych, opisujących Marsz Niepodległości w tym tonie. Na portalu crowdfundingowym Zrzutka trwa zbiórka na sfinansowanie obsługi prawnej tych działań.

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Damian Kita, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Marsz Niepodległości potwierdza, że zespół prawny stowarzyszenia szykuje już pierwsze pozwy o zniesławienie przeciwko mediom i osobom fizycznym.

- Nasz zespół prawny pracuje nad przygotowaniem pozwów przeciwko mediom i osobom prywatnym. Zbulwersował nas m.in. nagłówek „Rzeczpospolitej” w którym naszą inicjatywę nazwano „największym faszystowskim marszem w Europie”. Planujemy wnieść pozew przeciwko temu tytułowi oraz innym mediom i osobom fizycznym - mówi naszemu portalowi Damian Kita.

Rzecznik Stowarzyszenia Marsz Niepodległości dodaje, że organizacja będzie na drodze prawnej zwalczać najostrzejsze epitety określające organizację.

- Nie można w świetle prawa mówić o drugiej osobie czy o podmiocie prawnym, że jest „faszystą” czy „nazistą”. Takie określenia są niedopuszczalne, będziemy się im sprzeciwiać – zapowiada Damian Kita.

Rzecznik nie odpowiedział jednoznacznie na pytanie, czy podobne kroki prawne podejmie przeciwko Telewizji Polskiej. Na antenie TVP Info w czasie relacji na żywo z Marszu Niepodległości padła antysemicka wypowiedź jednego  z uczestników - „odsunąć żydostwo od władzy”.

- W mediach wciąż pojawiają się kłamliwe stwierdzenia uderzające w dobre imię Polek i Polaków, którzy wspólnie, pod biało-czerwonymi sztandarami, manifestowali 11 listopada swoje przywiązanie do Ojczyzny. Marsz Niepodległości jest solą w oku tych, którzy szydzą z patriotów, wstydzą się własnego kraju i nie mają zahamowań, aby opluwać własny naród – czytamy na stronie zbiórki na portalu Zrzutka.

Na stronie zbiórki zebrano w ciągu kilku pierwszych godzin kilkaset złotych, docelowo organizatorzy chcą zgromadzić 20 tysięcy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Organizatorzy Marszu Niepodległości pozwą „Rzeczpospolitą” i inne media za „szkalowanie uczestników” tegorocznej manifestacji

42 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Polak
Bardzo dobry ruch. To skandal co się w mediach na ten temat wyprawia.
47 84
odpowiedź
User
jerzy
Jak z tym Kulsonem, co ruszyła machina fejk newsów, że policjant krzyknął coś niecenzuralnego do kogoś z ubywateli rb co poszli tam prowokować i siać ferment, aby tylko Polsce zaszkodzić, a potem jak internauci się wsłuchali, to jeden glina krzyknął ksywą do drugiego. I znowu plan lewicy w szkalowaniu kraju spalił na panewce.
38 77
odpowiedź
User
historyk
Te wypowiedzi polskojęzycznych komentatorów i zagranicznych, że to "naziści", to absolutny skandal. I to z wielu powodów. Obrażają normalnych, patriotycznych Polaków co tam byli, szkalują nasz kraj, ocieplają wizerunek Nazistów, co wymordowali 6 mln Polaków, zakłamują historię. Jakiś dzieciak zobaczy jak tam było fajnie na marszu, spokojnie, normalnie i jeszcze gotów pomyśleć, że Naziści byli spoko. A nie, nie byli.
38 66
odpowiedź
User
xx
Co się dzieje z Burami w RPA? Co z przestępczością w zachodnich krajach? Ale nie, ich zainteresowały trzy plakaty.
30 55
odpowiedź
User
ddd
Świetny pomysł! Będzie można przed sądem przeprowadzić dowód, że MW i ich przy*upasy to faszyści - zaprosić językoznawców, historyków. Rewelacja
62 15
odpowiedź
User
ferat
Zrobili z tego święta kibicowski zlot.
69 20
odpowiedź
User
widz555
Tak, tak. Podajcie do sądu. W razie nieprzychylnego wyroku zawsze możecie liczyć na wsparcie prokuratury.
Jak naród, który tyle przeszedł może tolerować takie przechyły, to tego nie pojmuję.
61 23
odpowiedź
User
prawnik
Na jednym z portali zwolennik Marszu Niepodległości napisał mi: "Wcale nie jesteśmy antysemitami, ty śmierdzący czosnkiem szabesgoju! "

Ten pozew odczytuję w podobnych kategoriach. Jako efekt mocnego mechanizmu wyparcia. Jak obrażenie się pięciolatki, której mówi się, że malunki szminką na piżamie to zły pomysł.

I jednocześnie jako usiłowanie tłumienia krytyki.
54 14
odpowiedź
User
neron13
Powiedz faszyście, że jest faszystą, to się obrazi. Taki kraj.
60 15
odpowiedź
User
neron13
Tak, tak. Podajcie do sądu. W razie nieprzychylnego wyroku zawsze możecie liczyć na wsparcie prokuratury.
Jak naród, który tyle przeszedł może tolerować takie przechyły, to tego nie pojmuję.

Niestety, dawno już wojny nie było w tej części świata. W czasie wojny takie osobniki giną pierwsze, a naród ma szansę się odrodzić w lepszym wydaniu.
26 11
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing