SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Orlen osiągnął 9,2 mld zł zysku w pierwszym kwartale tego roku. Ponad 10 proc. poniżej oczekiwań rynkowych

Grupa Orlen wypracowała w pierwszym kwartale 2023 r. przychody na poziomie ponad 110 mld zł, z których 8 proc. stanowi zysk w wysokości 9,2 mld zł - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie. Jak podają analitycy mBanku zysk netto Orlenu jest ponad 10 proc. poniżej oczekiwań rynkowych.

fot. materiały prasowe Article

"Połączona Grupa Orlen wypracowała przychody na poziomie ponad 110 mld zł, z których tylko 8 proc. stanowi zysk netto w wysokości 9,2 mld zł" - poinformował PKN Orlen w komunikacie na temat skonsolidowanych wyników koncernu za pierwszy kwartał tego roku. Jak zaznaczył koncern, "to proporcje na poziomie zbliżonym do okresu sprzed wojny w Ukrainie".

PKN Orlen podał jednocześnie, że w pierwszym kwartale tego roku połączona Grupa Orlen wypracowała EBITDA LIFO na poziomie ponad 17 mld zł.

"Jako połączona Grupa Orlen zyskaliśmy solidną bazę do dalszego rozwoju, a wyniki finansowe, które wypracowujemy, umożliwiają nam zwiększenie tempa realizacji założonego celu. W tym roku nakłady inwestycyjne wzrosły do rekordowego poziomu 36 mld zł. W dużej mierze przeznaczymy je na rozwój energetyki odnawialnej oraz bezpiecznej małej energetyki jądrowej, tworząc tym samym nowe miejsca pracy i napędzając koniunkturę gospodarczą w kraju" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Nawiązując do wypracowywanych zysków, podkreślił, że Grupa Orlen inwestuje "w bezpieczeństwo i przyszłość Polaków". "Przeznaczamy miliardy złotych na realizację strategicznych projektów, które pozwolą skutecznie przeprowadzić zieloną transformację, a w efekcie zapewnią polskim rodzinom i przedsiębiorcom stabilne dostawy taniej, pewnej i czystej energii" - zaznaczył Obajtek.

PKN Orlen podał, iż w tym roku koncern "na realizację projektów trwale zwiększających bezpieczeństwo energetyczne i niezależność surowcową Polski oraz regionu przeznaczy rekordowe 36 mld zł", przy czym kontynuowane będą przedsięwzięcia związane z zero- i niskoemisyjną energetyką.

"Zwiększenie skali działalności połączonej Grupy Orlen oznacza także wyższe wpływy do budżetu państwa. Jako największy płatnik podatków w Polsce PKN Orlen w pierwszym kwartale tego roku wpłacił już 16,5 mld zł, znacząco przyczyniając się do rozwoju gospodarczego i społecznego Polski" - poinformowała spółka.

W zakresie inwestycji w rozwój segmentu detalicznego koncern podał, że w pierwszym kwartale tego roku do 650 obiektów zwiększyła się europejska sieć punktów tankowania paliw alternatywnych Grupy Orlen, a liczba punktów sprzedaży pozapaliwowej przekroczyła 2,5 tys. W tym czasie rebranding przeszło już 100 stacji paliw na Węgrzech i Słowacji, a ponadto finalizowane było przejęcie 17 stacji w Niemczech.

PKN Orlen przypomniał, iż w lutym zaktualizował swoją strategię do 2030 r., w której "mocny nacisk postawił na projekty transformacyjne". Koncern zwrócił uwagę, że do końca dekady nakłady na inwestycje wyniosą tam w sumie ok. 320 mld zł, z czego ok. 40 proc., czyli 120 mld zł, Grupa Orlen przeznaczy na zielone inwestycje, w tym energetykę wiatrową na morzu i lądzie, fotowoltaikę, biogaz i biometan, biopaliwa, elektromobilność oraz zielony wodór.

Jak podkreślono w informacji, w ramach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, PKN Orlen jako pierwszy w Polsce rozpoczął w gminie Choczewo (Pomorskie) budowę lądowej stacji elektroenergetycznej, która będzie odbierała moc z farmy wiatrowej Baltic Power; wybrany został również wykonawca bazy serwisowej dla morskich farm w Łebie, a spółka Lotos Petrobaltic z Grupy Orlen wyposażyła pierwszy w Polsce statek w system wiertniczy pozwalający na prowadzenie badań geologiczno-inżynierskich na głębokości do 120 metrów.

PKN Orlen wspomniał także o uruchomieniu dwóch kolejnych farm fotowoltaicznych - PV Wielbark (Warmińsko-mazurskie) o mocy 62 MW i PV Gryf (Wielkopolskie) o mocy 25 MW, "których moc będzie sukcesywnie zwiększana". Grupa Orlen uzyskała też komplet pozwoleń na instalację 65 MW mocy w ramach budowy pierwszego etapu farmy fotowoltaicznej PV Mitra. Koncern podkreślił, że "rozwija także projekty wodorowe". Jako przykład podano oddaną w marcu stację tankowania wodoru w czeskiej Pradze. "Natomiast unijne dofinansowanie, które otrzymała Grupa Orlen, umożliwi budowę pięciu stacji w Polsce" - zaznaczyła spółka.

Jak wskazał PKN Orlen, jednym ze strategicznych projektów energetycznych jest również budowa małych reaktorów jądrowych (SMR) - przedsięwzięcie realizowane przez spółkę Orlen Synthos Green Energy, powołana przez Grupę Orlen i jej partnera w tym projekcie Synthos Green Energy. W tym roku wybrane zostało siedem potencjalnych lokalizacji, w których prowadzone są dalsze prace geologiczne. "Do 2030 r. spółka planuje zbudować w Polsce co najmniej jeden nowoczesny i w pełni bezpieczny SMR, który zapewni Polakom tanią i czystą energię przez 60 lat, z możliwością przedłużenia produkcji do 90 lat" - zapowiedział koncern.

Odnosząc się projektów segmentu energetycznego, PKN Orlen wspomniał m.in. o rozpoczętej w Grudziądzu budowie "jednej z najnowocześniejszych elektrowni gazowych w Europie o mocy 560 MW, która zostanie oddana do użytku w 2025 r.". Jak zauważył koncern, "rozwój energetyki gazowej wymaga zabezpieczenia odpowiednich wolumenów paliwa, dlatego Grupa Orlen zintegrowała aktywa wydobywcze w Norwegii, pozyskała również cztery nowe koncesje i ma ich obecnie blisko 100". Dodano, że w Polsce spółka potwierdziła dodatkowe 500 mln metrów sześć. gazu ziemnego w złożu Jastrzębiec, w okolicach Biłgoraja (Lubelskie).

"Koncern w celu optymalizacji transportu LNG rozwija także własną flotę ośmiu nowoczesnych gazowców" - zaznaczył PKN Orlen. W marcu pierwszy z gazowców dotarł ze Stanów Zjednoczonych do Gazoportu w Świnoujściu z dostawą 70 tys. ton skroplonego gazu ziemnego. Z kolei w styczniu Grupa Orlen zawarła z Sempra Infrastructure umowę, która przewiduje odbiór 1 mln ton LNG rocznie z terminalu skraplającego Port Arthur w Teksasie w USA - kontrakt będzie obowiązywać przez 20 lat, a pierwsze dostawy spodziewane są w 2027 r.

Segment rafinerii Grupy Orlen w pierwszych trzech miesiącach tego roku wypracował zysk EBITDA LIFO w wysokości 5,5 mld zł, niższy o 5,5 mld zł (kwartał do kwartału), z czego 0,9 mld zł to wynik przejętej Grupy Lotos. "Na rezultat osiągnięty przez ten obszar wpłynęło sprzyjające otoczenie makroekonomiczne" - podał koncern. Natomiast zysk operacyjny EBITDA segmentu wydobycia ropy i gazu Grupy Orlen w pierwszym kwartale 2023 r. wyniósł 2,3 mld zł. Według Orlenu wzrost o 2,1 mld zł (rok do roku) to przede wszystkim korzystny efekt konsolidacji wyników PGNiG i Grupy Lotos, które łącznie wyniosły niemal 2,2 mld zł.

PKN Orlen przekazał, że z uwagi na mniejszy popyt na produkty petrochemiczne w efekcie spowolnienia gospodarczego, segment petrochemii Grupy Orlen w pierwszych trzech miesiącach tego roku osiągnął wynik EBITDA LIFO na poziomie 98 mln zł. Z kolei w efekcie połączenia z PGNiG segment gazu Grupy Orlen zanotował w pierwszym kwartale bieżącego roku wynik EBITDA na poziomie 6,2 mld zł. "Import gazu do Polski wyniósł w tym czasie 33,1 TWh, w tym 51 proc. stanowiło LNG" – zaznaczył koncern.

"Dobra i stabilna sytuacja finansowa oraz konsekwentna realizacja celów biznesowych we wszystkich obszarach działalności umożliwiły zarządowi PKN Orlen zarekomendowanie wypłaty dywidendy za 2022 rok na rekordowym poziomie 5,5 zł na akcję" – podkreślił koncern. Jak zaznaczono, zgodnie ze zaktualizowaną strategią, "spółka będzie chciała utrzymać progresywną politykę dywidendową przy ambitnym programie inwestycyjnym". Przypomniano zarazem, że ostateczną decyzję o wysokości dywidendy za 2022 r. podejmie najbliższe Zwyczajne Walne Zgromadzenie. "Jeśli rekomendowana wysokość zostanie zaakceptowana, w drugiej połowie tego roku koncern wypłaci swoim akcjonariuszom blisko 6,4 mld zł" - wyliczył PKN Orlen.

mBank opinia

Z zaprezentowanych danych wynikowych, jedynie przychody były 11% powyżej oczekiwań. Zysk operacyjny okazał się o 6% poniżej konsensusu, a zysk netto o ponad 10%. Wyniki nie powinny być porównywalne do 1 kwartału 2022 roku, ponieważ w zeszłym roku płocki koncern sfinalizował przejęcie Grupy Lotos i PGNiG.

Dołącz do dyskusji: Orlen osiągnął 9,2 mld zł zysku w pierwszym kwartale tego roku. Ponad 10 proc. poniżej oczekiwań rynkowych

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Media
Polacy są szczęśliwi móc przepłacać za paliwo u monopolisty. Ku chwale pałacyków pcimskiego barona!
6 0
odpowiedź
User
Warszawiak
W Austrii i Sloveni benzyna tansza niz na orlenie o 30GR ... ropa jeszcze nizej... w czechach drozej..tak sie zyje w tym naszym grajdolku
3 0
odpowiedź