SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orlen kupił Ruch, Obajtek zapowiada nowe formaty gastronomiczno-sklepowe

Zgodnie zapowiedziami PKN Orlen objął akcje nowej emisji Ruchu stanowiące 65 proc. jego kapitału. - Na bazie spółki Ruch chcemy m.in. rozwijać segment usług kurierskich oraz nowe formaty gastronomiczno-sklepowe - zapowiada prezes Orlenu Daniel Obajtek. Nowym prezesem Ruchu zostanie Piotr Regulski.

Daniel Obajtek, prezes OrlenuArticle

Akcje zostały objęte przez Orlen w ramach podwyższenia kapitału zakładowego Ruchu. Na walnym zgromadzeniu zdecydował o tym poprzedni właściciel firmy kolporterskiej - spółka zależna Alior Banku, która w czerwcu br. przejęła Ruch za symboliczną złotówkę od Lurena Investments, spółki wieloletniego prezesa Ruchu Igora Chalupca.

Równocześnie Alior Bank zawarł z Orlenem i Grupą PZU porozumienie dotyczące dalszej inwestycji w Ruch. Ustalono, że docelowo Orlen będzie miał 65 proc. akcji Ruchu, Alior Bank - 6 proc., a PZU i PZU Życie - 29 proc.

Orlen nie poinformował, ile zapłacił za objęte akcje Ruchu. „Puls Biznesu” w czerwcu podał nieoficjalną informację, że koncern paliwowy zainwestuje w firmę kolporterską 130 mln zł, PZU i PZU Życie - 58 mln zł, a Alior Bank - 12 mln zł.

Zmiany w zarządzie i radzie nadzorczej

Walne zgromadzenie akcjonariuszy zdecydowało, że z Ruchem żegnają się także prezes Miłosz Szulc i członek zarządu Tomasz Swat, obaj związani ze spółką od początku ub.r. Stanowisko prezesa ma objąć Piotr Regulski, od początku ub.r. członek zarządu spółki.

Ponadto do zarządu Ruchu został powołany Bartosz Bielak, związany z Orlenem od połowy br., wcześniej m.in. wiceprezes w spółkach Famur i Primetech.

Natomiast do rady nadzorczej Ruchu powołani zostali Agnieszka Zalewska i Łukasz Porażyński. Jednocześnie z rady odeszli Krzysztof Kowalewski, Tomasz Przybek (pełnili tę funkcję od początku br.), Joanna Lasak (była w radzie od kwietnia ub.r.) i powołana kilka miesięcy temu Marta Marchewicz (sekretarz rady nadzorczej Orlen Południe) .

Obajtek: rozwój usług kurierskich, nowe formaty gastronomiczno-sklepowe

Orlen w komunikacie podkreśla, że kupno Ruchu to „ważny krok do dalszego intensywnego rozwoju obszaru detalicznego Koncernu opartego o lokalizacje poza stacjami paliw i kompleksowe usługi dla klientów, w tym kurierskie”.

- Jesteśmy poważnym inwestorem, otwieramy kolejny rozdział w historii spółki Ruch obejmując wyłącznie nowe akcje wyemitowane przez spółkę. Dzięki przejęciu kontroli możemy już wykorzystać pewne synergie, które wzmocnią spółkę i równolegle wprowadzą nasz biznes detaliczny na wyższy poziom - mówi prezes Orlenu Daniel Obajtek.

- Na bazie spółki Ruch chcemy m.in. rozwijać segment usług kurierskich oraz nowe formaty gastronomiczno-sklepowe. Poprzez efektywne wykorzystanie aktywów Ruch i Grupy Orlen znacząco wzbogacimy naszą ofertę, na czym niewątpliwie skorzystają klienci, a także nasi akcjonariusze - zapowiada.

Orlen zwraca uwagę, że w zeszłym kwartale br. jego segment detaliczny (obejmujący stacje paliwowe) osiągnął rekordowy 1 mld zł zysku EBITDA. Wskazuje, że na tym rynku widoczne jest zwiększenie konkurencji w jakości obsługi, asortymencie, usługach oraz poprawie standardów operacyjnych.

- Analizy rynkowe przeprowadzone przez PKN Orlen wskazały na potencjał rozwoju formatu poza stacjami paliw z wykorzystaniem aktywów spółki Ruch - zapewnia firma paliwowa.

Mariusz Gierszewski z Wirtualnej Polski napisał na Twitterze, że zmiany mają objąć sprzedaż alkoholu, wprowadzenie paczkomatów oraz nadanie nowej nazwy spółce

Orlen pożyczył Ruchowi pieniądze na spłatę wierzycieli

Tydzień temu Orlen poinformował, że Ruch spłacił zadłużenie w ramach dwóch przyspieszonych postępowań układowych. Pierwsze (PPU1) zostało ogłoszone we wrześniu 2018 roku, obejmowało podmioty, którym kolporter był wtedy winny po minimum milion złotych. Natomiast PPU2, ogłoszone w połowie lutego ub.r., dotyczyło podmiotów z należnościami od Ruchu wynoszącymi od 100 tys. zł do 1 mln zł.

W ramach PPU1 wierzytelności Ruchu wynosiły 143 mln zł, zredukowano je o 80 proc., czyli o 114 mln zł. W przypadku PPU2 kwota zobowiązań to 19 mln zł, a poziom umorzenia - 50 proc. Oba porozumienia układowe zostały przegłosowane wiosną ub.r., jesienią ub.r. zatwierdził je sąd. Przy czym niektórzy wydawcy złożyli skargi na te decyzje, a rozpatrywanie skarg trwało do września br.

Czołowi wydawcy prasowi odpisów zaległych należności od Ruchu, które umorzono w ramach porozumień układowych, dokonali w sprawozdaniach finansowych za 2018 lub 2019 rok.

Orlen udzielił Ruchowi pożyczki na spłatę tych zobowiązań, zaznaczając, że zostanie ona potrącona przy płatności za nowe akcji firmy kolporterskiej.

Ruch ma 1,3 tys. kiosków i saloników

W ub.r. Ruch zanotował spadek przychodów sprzedażowych o 7,5 proc. do 1,24 mld zł, 77,34 mln zł straty operacyjnej (wobec 42,57 mln zł w 2017 roku) i aż 352,23 mln zł straty netto (rok wcześniej wyniosła ona 56,81 mln zł).

Przychody Ruchu ze sprzedaży prasy i wydawnictw (głównie książek) zmalały rok do roku o 31,7 proc. do 355,47 mln zł. Sprzedaż prasy w kanale detalicznym poszła w dół o 17,7 proc. do 93,37 mln zł, a w kanale hurtowym - o 35,6 proc. do 261,46 mln zł. Sprzedaż prasy w prenumeracie przez Ruch spadła z 57,96 do 36,92 mln zł.

Z kolei wpływy Ruchu ze sprzedaży dób szybkozbywalnych poszły w dół z 617,99 do 230,44. Spółka zaznaczyła, że spadek o ok. 300 mln spowodowało sprzedanie na początku ub.r. zapasów wyrobów tytoniowych Orlenowi. Następnie koncern paliwowy przekazał te produkty Ruchowi do sprzedaży w modelu komisowym. Wpływy z tego tytuły wyniosły w ub.r. 20,62 mln zł.

W ub.r. do Ruchu należało średnio 1 333 własnych kiosków i saloników prasowych, o 213 mniej niż w 2018 roku. Dodatkowo liczba wynajmowanych punktów sprzedaży zmalała o 97 do 320.

Z kolei liczba obsługiwanych punktów należących do innych firm zmniejszyła się o 964 do 13 819, mimo że Ruch zaczął dostarczać prasę na 750 stacji paliwowych Orlenu. Jednocześnie firma na mocy aneksu do umowy zmieniła model współpracy z Żabką: skupiła się na obsłudze jej sklepów o największym potencjale sprzedażowym. Do połowy ub.r. dostarczała prasę do ok. 2 450 sklepów, a na koniec roku tylko do 1 850, z których ok. 1 550 było w tej grupie nowych.

Orlen przejmuje Energę i Lotos, chce kupić PGNiG

W br. Orlen przeprowadził i ogłosił dużo większe akwizycje. W kwietniu w ramach wezwania do sprzedaży przejął 80,5 proc. akcji Energi po 8,35 zł za sztukę. Walory stanowiące 51,52 proc. kapitału sprzedał Skarb Państwa, zarabiając 1,781 mld zł. W październiku i listopadzie w ramach wezwania kupił kolejną transzę akcji Energi, po rozliczeniu tych transakcji 30 listopada spółka zniknie z giełdy.

W połowie lipca Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy Lotos. Jednym z warunków jest sprzedaż sieci stacji paliwowych Lotosu.

Jednocześnie płocki koncern ogłosił zamiar przejęcia od Skarbu Państwa 71,9 proc. akcji spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. W prezentacji zwrócił uwagę, że wszystkie te trzy akwizycje bardzo mocno rozszerzą działalność koncernu w segmencie wydobycia oraz wprowadzą go do branży dystrybucji energii elektrycznej i gazu.

Dołącz do dyskusji: Orlen kupił Ruch, Obajtek zapowiada nowe formaty gastronomiczno-sklepowe

38 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rt
ten Omajtek to jakis geniusz biznesu!
odpowiedź
User
ba
ten Omajtek to jakis geniusz biznesu!

Niemal jak Midas, czego się nie dotknie...
odpowiedź
User
Marcin
To teraz ceny paliw w gore,bo bedzie trzeba splacac RUCH . .
odpowiedź