SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

EmiTel: ósmy multipleks DVB-T ma zasięg 97 proc. obszaru Polski

EmiTel wspólnie z nadawcami telewizyjnymi Metro, WP i Zoom TV prowadzą w mediach kampanię informacyjną dla odbiorców telewizji naziemnej. - Krok po kroku wyjaśniamy jak skonfigurować odbiornik by móc odbierać nowe kanały - mówi Andrzej Kozłowski, Prezes EmiTela.

Article

Tytuł kampanii brzmi „Chwyć pilota i sam wyszukaj 3 nowe kanały TV naziemnej”. Twarzą akcji jest Cezary Żak, który tłumaczy w niej jak odbierać nowe kanały z ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej.

- To pierwsza duża kampania informacyjna multipleksu 8. Krok po kroku wyjaśniamy jak skonfigurować odbiornik by móc odbierać nowe kanały - mówi Andrzej Kozłowski, Prezes EmiTela. - Mam też nadzieję, że niebawem zakończymy negocjacje z telewizją publiczną i do obecnych 4 nadawców dołączy TVP z nowymi kanałami, w tym TVP Sport. To byłaby świetna wiadomość dla odbiorców telewizji naziemnej przed zbliżającymi się mistrzostwami świata w piłce nożnej - dodaje.

Jak informuje EmiTel, Państwowy Instytut Łączności z Wrocławia potwierdził na podstawie przeprowadzonych pomiarów i analiz (zgodnie z obowiązującą na świecie metodologią), że uzyskano pokrycie ludnościowe obszaru Polski na poziomie 97,63 proc. Sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2017 roku również potwierdza spełnienie wymagań decyzji rezerwacyjnej związanych z pokryciem sygnałem telewizyjnym MUX8 terytorium Polski stwierdzając iż „Obecnie zasięg techniczny MUX-8 zbliżony jest do pozostałych multipleksów telewizyjnych (MUX-1, MUX-2 i MUX-3)”.

Jednak zdaniem nadawców zasięg techniczny multipleksu jest dużo niższy niż podaje to EmiTel. Powołują się na dane badającej oglądalność spółki Nielsen Audience Measurement, według której dostęp do MUX-8 ma obecnie tylko 40 proc. Polaków.

- Wskazywane w niektórych mediach wyniki braku zasięgu multipleksu ósmego wynikają z technicznych uwarunkowań u samych odbiorców. Często nie są oni świadomi, że aby odbierać nowe kanały trzeba je wyszukać w odbiorniku telewizyjnym. Zdarza się też, że widzowie nie posiadają anteny odbiorczej, której zakup w sklepie nie jest wielkim wydatkiem. W prowadzonej w mediach kampanii staramy się to w prosty sposób wytłumaczyć - komentuje Jerzy Godek, członek zarządu ds. techniki w EmiTel.

Obecnie na multipleksie ósmym dostępne są 4 kanały - Metro, Nowa TV, WP oraz Zoom TV. Jego budowa została ukończona 30 czerwca 2017 roku.

Mają się tam tez naleźć kanały Telewizji Polskiej (przewidziano na nie trzy sloty). Aktualnie publiczny nadawca prowadzi z EmiTelem negocjacje dotyczące emisji kanałów. - Złożyliśmy EmiTelowi realną ofertę, ale ją odrzucił. Dlatego będziemy posiłkować się multipleksem trzecim, żeby spełnić obietnicę daną kibicom na mundial - powiedział Jacek Kurski podczas Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej.

Kluczową kwestią w negocjacjach wydaje się opłata dla EmiTela za obsługę techniczną emisji. O pieniądze z EmiTelem spierają się też nadawcy części kanałów, które od półtora roku są obecne na MUX-8.

Obecnie najpopularniejszą stacją z MUX-8 jest Telewizja WP, która w kwietniu miała 0,43 proc. udziału w rynku oglądalności (według danych Nielsen Audience Measurement).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: EmiTel: ósmy multipleks DVB-T ma zasięg 97 proc. obszaru Polski

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ekspert
Najpierw sami zlikwidowali analogowe kanały na VHF i uruchomili DVB-T tylko na UHF, a teraz się dziwią, że ludzie pousuwali stare niepotrzebne anteny.
odpowiedź
User
GregoryT
I mamy monopol Emitel który dyktuje ceny o żyje sobie jak pączek w maśle.
odpowiedź
User
gość
Jak się nie ma anteny to się nie odbiera - prosta zasada , a gadanie o tym, że nie ma sygnału jest bzdurą . Ponadto to, że TVP pogrywa sobie przez 2 lata z Emitelem nie płacąc niczego za 3 przyznane sloty to jest już skandal i w normalnym kraju skończyłoby się to natychmiast sprzedaniem tych miejsc komercji. Załóżmy, że - przychodzi władza nieprzychylna TVP, bo była w jakiś sposób upokarzana i robi to samo tylko w drugą stronę - mruga okiem do Emitela żeby za długi wyłączył sygnał TVP i udaje przez 2 lata, że coś z tym robi. Niemożliwe? Ileś miesięcy temu pewne rzeczy też wydawały się niemożliwe.
odpowiedź
User
gość
I mamy monopol Emitel który dyktuje ceny o żyje sobie jak pączek w maśle.

Nie ma żadnego monopolu, jak sobie jakiś inny operator zbuduje nadajniki i uzyska na nie papiery to proszę bardzo.
Znaczy chcesz wszystkim wmówić, że jakby to był państwowy podmiot i dyktował ceny to wtedy nie byłoby monopolu?
No i po trzecie - jak w muxie idzie 7 slotów z czego za 1 ktoś uczciwie płaci , 3 kombinuje i płaci mniej niż w umowie, a za następne 3 nie ma ani grosza - to co to ma być? Za 3 ostatnie powinno płacić Państwo - dlatego, że jest w tej kwestii wyjątkowo nieudolne i nie umie od 2 lat rozwiązać problemu, który samo stworzyło przyznające te sloty TVP.
Jeżeli KRRiT umawia się z kimś na utworzenie muxa w którym jest 7 slotów to ten co go uruchamia ponosi koszty i należy jemu się zapłata w kwocie 7X i patologia tego prawa polega na tym, że w przypadku jak ktoś nie płaci to Operator powinien mieć możliwość znalezienia sobie w trybie pilnym innego nadawcy na jego miejsce , a KRRiTV jeżeli się na to nie zgodzi to przejmuje płatność i buli. Tak to powinno wyglądać normalnie.
odpowiedź
User
seba
pewne rzeczy powinno prowadzić "państwo" razem z ośrodkami naukowymi.
Nie może być faktem iż żadna sieć łącznie z państwowymi łaczami nie jest państwowa, więc przykładowo Orange czyli Francja może wiedzieć więcej o Polakach niz Polacy, ... większość instytucji państwowych z usług byłej tepsy korzysta więc newralgiczne dane " mimo" szyfrowania przez ich serwery przechodzą
odpowiedź